סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

נעילה חיובית בבורסת ת”א; בזק, מזור ואופקו בלטו בירידות

ת"א-35 עלה ב-0.33% ות"א-125 ב-0.48%; לפחות 30% ממניות הבורסה יונפקו לציבור; הריבית נותרה שוב על כנה, ולהערכת בנק ישראל תתחיל לעלות ברבעון הרביעי של 2018

יום המסחר השני לשבוע המקוצר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים על רקע פתיחת שבוע המסחר בשוקי העולם. נזכיר שבימים רביעי-חמישי לא יתקיים מסחר בבורסה המקומית לרגל ימי הזיכרון והעצמאות. באירופה נרשמת בשעה זו מגמה שלילית, בניגוד לפתיחה החיובית בניו יורק.

מחזור המסחר באחוזת בית הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקלים, כאשר מניות הבנקים פועלים ולאומי מרכזות את המחזורים הגדולים ביותר בבורסה. כמו כן בלטו במחזורים ניכרים מניות בזק, אלביט מערכות שדיווחה על פתיחת סניף בברלין, שיכון ובינוי בעקבות הדיווח כי מאיר שמיר שוקל את רכישת החברה, ונייס. ת"א-35 ות"א-125.

מניית קרור המשיכה לעלות ועמדה בראש טבלת העליות במדד המעו"ף, ובעקבותיה בירוק הכשרת הישוב, פרטנר שהמשיכה גם כן לצבור תאוצה, המלט, אנלייט אנרגיה  ואורמת טכנו. מנגד, אופקו המשיכה לאבד גובה והובילה את היורדות ואחריה אלקטרה צריכה, גילת, אשטרום נכסים, פורמולה מערכות, מזור רובוטיקה ובזק על רקע הדיווח כי הממשלה שוקלת לפצל את החברה לשתי חברות.

מחוץ לת"א-125, מניות הקנאביס ריכזו עניין רב בעליות שערים בהובלת טוגדר, די פארם ומדיוי. אמנת בלטה בירוק בתגובה לזכייתה של חברה בת במכרז של משרד הטכנולוגיה והמדע.

התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג), במחירים קבועים ולאחר ניכוי השפעת העונתיות, עלה במחצית השנייה של שנת 2017 ב-3.9% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 2.4% במחצית הראשונה ועלייה של 4.5% במחצית השנייה של שנת 2016. כך עולה מאומדן שלישי ואחרון שפרסמה הלמ"ס. ניתוח ההתפתחויות לפי רבעונים מראה שהתמ"ג עלה ברבעון הרביעי של 2017 ב-4.1%, לאחר עלייה של 4.3% ברבעון השלישי ועלייה של 2.9% ברבעון השני.

כצפוי, הוועדה המוניטארית הותירה את הריבית לחודש זה ברמה של 0.1%. בוועדה ציינו בין היתר כי "סביבת האינפלציה מוסיפה להיות נמוכה מהיעד, אם כי ממשיכה להסתמן בה עלייה מסוימת", והוסיפו כי " הנתונים משוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה בפעילות; נמשכת הירידה במספר העסקאות ובחמשת החודשים האחרונים ירדו מחירי הדירות ב-2.4%. במקביל נרשמה ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה".

במקביל פרסמה חטיבת המחקר בבנק ישראל את התחזית המקרו-כלכלית שגיבשה באפריל 2018. משתני המקרו העיקריים – התוצר, האינפלציה והריבית – נותרו ללא שינוי יחסית לתחזית שפורסמה בינואר השנה: ב-2018 צפוי התוצר המקומי הגולמי לצמוח ב-3.4% וב-2019 הוא צפוי לצמוח ב-3.5%. האינפלציה בשנה הקרובה צפויה לעמוד על 1.1%. הריבית המוניטרית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית, 0.1%, בשני הרבעונים הקרובים ולעלות ל-0.25% ברבעון האחרון.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, פרסם היום את דוח ניהול החוב לשנת 2017 לפיו עולה כי מגמת הירידה ביחס החוב הציבורי (כולל חובות רשויות מקומיות) והממשלתי מהתוצר נמשכה זו השנה השמינית ברציפות. שיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר עמדו על 60.9% ו- 59.2% (נמוך מהגבול העליון ע"פ אמנת-מאסטריכט), בהתאמה המשקף ירידה של 1.4% ו-1.5% משנת 2016.

הקרנות המנייתיות גייסו ברבעון הראשון קרוב למיליארד שקלים, אם כי לפי נתוני מיטב דש, מרבית הגיוסים התרכזו בקרנות מניות בחו"ל. האפיק המגייס ביותר בתעשיית קרנות הנאמנות מתחילת 2018 הוא האג"ח הממשלתי עם גיוסים של 1.37 מיליארד שקלים.

דירקטוריון הבורסה אישר היום את התקשרות הבורסה עם קרן ההשקעות האמריקנית מניקיי, אשר צפויה לרכוש 19.9% ממניות הבורסה לפי שווי של 551 מיליון שקלים. במקביל, מספר משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש 51.8% ממניות הבורסה, כאשר לפחות 30% ממניות הבורסה שיירכשו על ידי המשקיעים האמורים, יופקדו בידי נאמן עד להפצתם לציבור הרחב. הנפקת שיעור של לפחות 30% ממניות הבורסה לציבור צפויה להתבצע באופן ישיר (ללא משקיעים מוסדיים) ברבעון האחרון של 2018.

חברת קולפלנט הגישה בקשה לבית המשפט למחיקת ניירות הערך שלה ממסחר בבורסת תל אביב. בחברה טוענים כי "שוק ההון האמריקני מעריך חברות עם טכנולוגיה פורצת דרך כשל החברה, לעומת שוק ההון בישראל אשר חסר כלים המאפשרים לציבור המשקיעים להעריך את החברה".היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים