סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

בנק ישראל סבור שכבר ברבעון הרביעי של 2018 יחל בהעלאת הריבית - הראל סבורים אחרת

עפר קליין מהראל על החלטת הריבית: קשה לנו לראות את "סביבת האינפלציה" כהגדרת הבנק עומדת בדרישות הבנק להעלאת ריבית כבר ברבעון הרביעי של 2018

עפר קליין ראש אגף כלכה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים הגיב היום להחלטת הריבית של בנק ישראל: הריבית נותרה ללא שינוי אך בנק ישראל סבור שכבר ברבעון הרביעי של 2018 יחל בהעלאת הריבית - אנו סבורים אחרת.

ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 0.1 אחוז, בהתאם לצפי. בהינתן שהשקל ישמור על יציבות יחסית, להערכתנו, הריבית תישאר ללא שינוי גם בהמשך השנה, כאשר האינפלציה הנמוכה ולאחרונה גם העצירה בעליית מחירי הדירות תומכים באי שינוי הריבית.

במקביל, הבנק פרסם את תחזיותיו המעודכנות לצמיחה, לריבית ולאינפלציה. גם בגזרה זו, לא נרשם שינוי משמעותי בהשוואה לתחזיות מינואר השנה. חטיבת המחקר של הבנק מאמינה שהאינפלציה תגיע לגבול התחתון של היעד במהלך הרבעון הרביעי של השנה (עוד כחצי שנה), והם דבקים בתחזיתם שהריבית תעלה עוד ברבעון הרביעי של 2018.

אנו חושבים שללא פיחות משמעותי בשקל (דבר שאנו לא צופים כרגע) ההגעה ליעד האינפלציה תידחה לשנה הבאה, ואיתה גם העלאת הריבית. בנוגע לצמיחה, הבנק צופה 3.4 אחוזים השנה והאצה קלה ל-3.5 אחוזים בשנה הבאה.

מוקדם יותר היום, הלמ"ס עדכנה את נתוני הצמיחה לרבעון האחרון אשתקד כלפי מעלה ל-4.1 אחוזים בשיעור שנתי (3.6% בעדכון הקודם), בעיקר בשל עדכון קל כלפי מעלה בצריכה הפרטית ועדכון מטה ביבוא. נתונים אלה תומכים אף בצמיחה מהירה יותר בשנת 2018 מתחזית הבנק (התחזית שלנו 3.5%).

במהלך מסיבת העיתונאים הסבירה הנגידה את המונח "סביבת האינפלציה" : "להבדיל מהאינפלציה בפועל, שלגביה יש לנו מספרים מדוייקים, "סביבת האינפלציה" היא מונח פחות מדויק. כשהוועדה המוניטרית מנסה להעריך את סביבת האינפלציה היא מנתחת בעיקר את השילוב שבין האינפלציה בפועל, תוך שימת דגש על המדדים לאינפלציה בניכוי השפעות חד פעמיות שונות, לבין הציפיות לאינפלציה לטווחים הקצרים. כדי לקבוע שסביבת האינפלציה התבססה בתחום היעד, הוועדה תבחן גם את הציפיות והתחזיות מהמקורות השונים, ותותיר את המדיניות מרחיבה עד שתשתכנע שחזרתה של האינפלציה ליעד איננה זמנית, והיא אכן מבוססת. בעת הנוכחית, הן האינפלציה בפועל והן הציפיות מצויות עדיין מתחת ליעד, ולכן, החליטה הוועדה להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה." כפי שנאמר קודם לכן, קשה לנו לראות את "סביבת האינפלציה" כהגדרת הבנק עומדת בדרישות הבנק להעלאת ריבית כבר ברבעון הרביעי של 2018.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים