סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: למרות אמירות נגיד ה-ECB על התגברות האינפלציה, הנתונים בפועל לא מאשרים זאת

אלכס זבז’ינסקי: "עליית ריבית ה-ECB לא נראית באופק ולהערכתנו, ריבית ה-FED לא תעבור בסופו של דבר את הרמה של 3%"

 מיטב דש בסקירה שבועית: נמשכת האטה בצמיחה של מגזר התעשייה וסחר החוץ בעולם. האינדיקאטורים הכלכליים שהתפרסמו בחודש האחרון ממשיכים להצביע על האטה בקצב הצמיחה בתחום הייצור התעשייתי וסחר החוץ בעולם. ארגון הסחר העולמי הוריד בשבוע שעבר תחזיות הצמיחה לסחר החוץ בעולם בשנת 2018 מ-4.4% ל-3.9%. הורדת התחזית נובעת מהצעדים שננקטו במסגרת מלחמת הסחר, מהיחלשות בפעילות בחלק מהכלכלות המתפתחות ומהאטה בכלכלה סינית. ארגון הסחר ציין שהסיכון לתחזית משמעותי ומוטה חזק לכיוון מטה.

מדדי מנהלי הרכש בתעשייה הגלובלי המשיך לרדת בחודש ספטמבר. רכיב המדד שמשקף הזמנות ליצוא ירד בחודש ספטמבר מתחת ל-50. ניכרת ירידה במחירי חומרי הגלם לתעשייה. מתרבים סימני חולשה בכלכלה הסינית, במיוחד בתחום הייצור התעשייתי. "ספר הבז’" הסיני, הסקר הרבעוני בקרב אלפי חברות סיניות מדווח על הרעה במגזר התעשייה בסין שהחלה עוד לפני הסנקציות. מדדי מנהלי הרכש בתעשייה הסינית משקפים את אותה האטה כאשר המדד הפרטי Caixin ירד בחודש ספטמבר ל-50.

הכלכלה האמריקאית צפויה להיחלש. הכלכלה האמריקאית במצב טוב, אבל לא יוצא מן הכלל, כפי שלעיתים אפשר להתרשם מדיווחים שונים. היוצאים מן הכלל באמת הם סקרי הסנטימנט של הצרכנים והעסקים, אך כפי שהצגנו באחת הסקירות האחרונות, הם סובלים בשנים האחרונות מהטיה פוליטית חזקה.

נתוני הפעילות, כגון הצריכה הפרטית, הייצור התעשייתי והשקעות החברות נמצאות בגבולות של הממוצע +/- סטיית תקן אחת של 15 השנים האחרונות. כל זה קורה כאשר המשק האמריקאי נהנה מהרפורמה במס שהשפעתה צפויה להיחלש בהדרגה בשנה הקרובה. במקביל להיחלשות השפעת הרפורמה והרחבות פיסקאליות, צפויות להתגבר ההשלכות השליליות של מלחמת הסחר בעיקר מול סין ואי הוודאות ביחסים עם אירופה. יחד עם זאת, ארה"ב הגיעה להסכם סחר חדש עם קנדה ומקסיקו אשר צפוי להסיר אי הוודאות שעמדה בפני החברות הפועלות בשווקים אלו.

ההשלכות החיוביות של הרפורמה במס על השקעות החברות היו עד עתה מוגבלות למדי. למרות שהאמצעים בידי החברות (Internal Fund) עלו בחדות בעקבות הרפורמה, בעיקר בגלל החזרת הרווחים הכלואים מחו"ל, בינתיים לא רואים זינוק בהשקעות. קצב הגידול של ההשקעות גדל במהירות מאמצע 2016 עד לאמצע 2017 ומאז נותר יציב.

אחד האינדיקאטורים שיכולים להעיד על זהירות העסקים והצרכנים זאת העובדה שהאשראי הבנקאי לא צומח בקצב גבוה ולאחרונה קצב הגידול באשראי העסקי בבנקים אף ירד, למרות האופטימיות של המגזר העסקי שמשתקפת בסקרים. מצב זה בא לידי ביטוי בביצועים חלשים של מניות הבנקים ביחס למדד הכללי שאף התנתקו מעליית התשואות של האג"ח הממשלתיות.

אנו מעריכים שהצמיחה במשק האמריקאי הושפעה חיובית ברבעון השלישי בגלל אפקט של הקדמת עסקאות לפני החלת התעריפים על 200 מיליארד דולר של היבוא הסיני. ההשפעה החיובית צפויה להפוך לחולשה אחרי שהתעריפים נכנסו לתוקף. אי הוודאות הכרוכה במלחמת הסחר תמשיך להאט השקעות החברות. כמו כן, התעשייה האמריקאית צפויה להיות מושפעת מהמשך ההאטה בתעשייה ובסחר העולמי. נוסיף, שגם ההשפעה של המדיניות המוניטארית שהופכת ליותר מרסנת צפויה להיות מורגשת יותר.

כדי להחזיר את הקוראים מהחגים, ריכזנו בטבלה מטה את השינויים העיקריים בשווקים הפיננסיים בעולם בחודש האחרון. השינויים בשוקי המניות במערב ובמדד MSCI EM היו מינוריים. לעומת זאת, בלט בביצועים החיוביים Nikkei היפני שהשיג תשואה של 6%. תשואות האג"ח הממשלתיות עלו, במיוחד בארה"ב. שערו של הדולר מול סל המטבעות נותר כמעט ללא שינוי ומחיר הנפט עלה בחדות.

ה-FED שוב שלח מסר מרגיע לשווקים שציפו ממנו לאמירה מוניטארית "נצית" יותר. לדעתנו, הסיכוי להפתעה "נצית" במדיניות ה-FED נמוך. סביר יותר להערכתנו שהבנק המרכזי דווקא יפתיע בהמשך בהטיה "יונית" ביחס לעמדתו הנוכחית: למרות העלייה בקצב הצמיחה במשק האמריקאי, תחזיות ה-FED לא השתנו יותר מדי בין חודש מרץ לספטמבר. התחזית לצמיחה בשנת 2018 אומנם עלתה מ-2.7% ל-3.1%, אך ל-2019 נותרה כמעט ללא שינוי (2.5% לעומת 2.4%). לא חל שינוי כמעט בתחזית האינפלציה (PCE Core) ובתחזיות לאבטלה ל-2018-2019.

הכלכלה האמריקאית נמצאת אומנם במצב טוב, אך כפי שכתבנו בפרק הקודם, צפויה להיחלש בשנה הקרובה. אינפלציית הליבה בארה"ב (PCE Core) נותרה כמעט ללא שינוי מאז חודש מרץ ברמה של כ-2%. לאור תמונה זו, הנגיד האמריקאי הדגיש מספר פעמים במסיבת העיתונאים שהוועדה המוניטארית לא רואה סימנים של האצה באינפלציה. נוסיף, שהאינדיקאטורים השונים שהתפרסמו לאחרונה, עליהם כתבנו בסקירה הקודמת, מראים שעלייה בסביבת האינפלציה בארה"ב ככל הנראה נבלמה. השווקים הפיננסיים לא "חמים" במידה כזאת שה-FED חייב להעלות ריבית כדי לקרר אותם. תחזית ריבית ה-FED צופה שהריבית תעלה עד ל-3.4% בשנת 2020. אולם, מספיק שחבר אחד מתוך הוועדה המוניטארית יזוז מתחזית זו כלפי מטה כדי שכל התחזית (החציון) תרד למטה. לעומת זאת, כדי לעלות את החציון צריך שמספר חברים בוועדה יעלו את התחזית. לכן, הסיכון הגדול יותר לתחזית ה-FED לריבית הוא כלפי מטה.

תחזיות השוק מעריכות שהריבית לא תגיע ל-3%. לפי התחזית המגולמת ב-Overnight Index Swap הריבית בכלל תתחיל לרדת החל מ-2019. בסופו של דבר צריכים לזכור שבין שני הסיכונים המנוגדים העומדים מפני ה-FED, להגזים בעליית הריבית או להישאר "מאחורי העקום", הסיכון הראשון מסוכן הרבה יותר, כפי שמראה הניסיון ההיסטורי. סכנת האינפלציה לא התפתחה בארה"ב כבר עשרות שנים. אם תהיה קצת אינפלציה גבוהה יותר זה עשוי אף לסייע למשק כעת. לעומת זאת, עלייה מוגזמת של הריבית הפכה לא מעט צמיחות כלכליות ומיתונים. שורה תחתונה: להערכתנו, בסיכוי גבוה יותר ריבית ה-FED לא תגיע בשיא לרמה של יותר מ-3%.

תשואות האג"ח הארוכות בארה"ב מגלמות תוואי עליית הריבית הצפוי. הנאמר בפרק הקודם לא תומך בהאצה של תהליך עליית הריבית ומעלה סבירות שה-FED יסיים את התהליך ברמות ריבית שהוא מתכנן או נמוכות מהן. יש לכך השלכות חשובות לגבי שוק האג"ח. הניסיון של העשורים האחרונים מלמד שתשואת האג"ח ל-10 שנים וריבית ה-FED מגיעות בשיא במהלך עליית ריבית לאותה רמה. זה קרה בשנת 1989, 2000 ובשנת 2006. יש בכך כמובן גם הגיון. זה לא קרה רק פעם אחת, במהלך עליית ריבית ב-1995. אז, לאור זיכרון לא רחוק של האינפלציה הגבוהה, ה-FED שלח מסר "נצי" חריג לשווקים וגרם לעלייה חדה בתשואות. אחר כך התשואות חזרו במהירות לגובה הריבית. לאור המצב הקיים היום הסיכון שזה יקרה שוב נמוך, כפי שכתבנו בפרק הקודם.

לפיכך, בהתאם לתחזיות הריבית הנוכחיות של ה-FED הפוטנציאל לעלייה נוספת של התשואות עדיין קיים, אך הוא מצומצם יחסית. זה נכון במיוחד לאור העובדה שהסיכוי שתחזית ה-FED תרד בהמשך גבוה יותר מאשר שהיא תעלה גם בגלל הסיבות הכלכליות וגם הטכניות, כפי שפירטנו קודם. מבחינת התחזיות המגולמות בחוזים על הריבית, הריבית לא תגיע אפילו ל-3%. מבחינתם התשואות ל-10 שנים כבר נמצאות ברמה גבוהה מדי ומגלמות פרמיית סיכון. אחד האיומים המרכזיים על רמת התשואות הוא הגירעון התקציבי בארה"ב. הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עלה כבר כמעט ל-900 מיליארד דולר ועד סוף השנה צפוי לחצות את הרף של טריליון. להערכתנו, בעיית הגירעון עלולה להכביד על שוק האג"ח כאשר הצמיחה תיחלש. אולם, במקרה זה, הבנק המרכזי צפוי להוריד ריבית ולחזור לרכישות אגרות חוב. דוגמת יפן זאת ההמחשה הטובה ביותר לכך שבעידן ה-QE התשואות במדינה בה החוב כולו במטבע מקומי, במיוחד הרזרבי, לא חייב להשפיע לעליית התשואות. לכן, לעת עתה אנו נותנים משקל נמוך יחסית להתממשות סיכון הגירעון על התשואות. שורה תחתונה: הסיכון של עלייה משמעותית בתשואות האג"ח האמריקאיות נמוך יחסית.

המלצות מרכזיות: אנו חושבים שהסיכונים העולמיים והמקומיים לעליית תשואות האג"ח נמוכים יחסית. אנו מעדיפים להמתין עם ההמלצה להאריך מח"מ התיק עד להתבהרות התמונה בזירה של בנק ישראל (החלטת הריבית האחרונה של קרנית פלוג וזהות מחליפה). אנו מעדיפים הטיה לטובת האפיק השקלי בתיק האג"ח. באפיק הקונצרני אנו ממליצים על האג"ח בדירוגים גבוהים יחסית (A+ ומעלה). אנו ממליצים על חשיפה בינונית- נמוכה לאפיק המנייתי תוך עדיפות למתן משקל יתר למניות האמריקאיות. אנו ממליצים על הקטנת ההעדפה לטובת מניות סקטור הצמיחה בארה"ב (תעשיה, טכנולוגיה, צריכה מחזורית) לטובת הסקטורים הדפנסיביים יותר.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים