סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל: ממשיכים להמליץ על חשיפה מנייתית קרובה למלאה ומפוזרת

ההמלצה למניות היא לנוכח חוסר היכולת לתזמן את השוק. במיוחד לקראת עונת הדו"חות ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה לישראל וחשיפה מפוזרת למניות בארה"ב סקטורים של צמיחה

החששות להמשך עליית התשואות והריבית הדולרית הובילו למימושים בשוקי האג"ח והמניות ברוב העולם בשבוע החולף. הנאסד"ק רשם את השבוע הגרוע ביותר שלו מזה כחצי שנה ו-S&P 500 ירד ב-1%. מדד המניות הכלל אירופי, סטוקס 600, צנח ב-1.8%.

עם זאת, המדדים עדיין משייטים קרוב לרמות השיא שלהם וסביבת המקרו הנוכחית ממשיכה לתמוך בהמשך צמיחת החברות, כל עוד עליית התשואות תהיה מוגבלת. עונת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי תיפתח בקרוב בארה"ב ולפחות לפי שעה היא צפויה להיות חזקה, בדומה לעונה הקודמת. לפי התחזית הנוכחית, החברות ידווחו על עלייה של קרוב ל-10% בהכנסות ומעל 20% ברווח לעומת עונת הדוחות המקבילה אשתקד. החברות האמריקאיות צפויות להראות עוד רבעון חזק, אך מעל זה מרחפת שאלת התמחור ולכן נראה כי לתחזיות 2019 יהיה משקל משמעותי. שוק המניות האמריקאי נראה אמנם מהמעניינים ביותר, אך גם רמות המחירים בו הן מהגבוהות ביותר.

מנגד, רמות התמחור במקומות אחרים בעולם, כולל אירופה ושווקים מתעוררים, נראות אטרקטיביות יותר, אך גם הבעיות שם מורכבות ביותר. חשיפה מסוימת למניות באירופה בעיתוי הנוכחי נראית כהחלטת השקעה לא רעה, אך ייתכן שייקח זמן עד שהמשקיע יקצור את פירותיה.

גם השוק המקומי נכלל במסגרת של השווקים שנהנים מרמות תמחור נוחות יותר. יחד עם הצפי לשיפור ברווחיות של מרבית החברות ברבעון השלישי, אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה משמעותית לשוק זה.

אג"ח – זה לא הזמן להאריך מח"מ: עליית התשואות בישראל הייתה אמנם נמוכה מעליית התשואות העולמית שנרשמה בימים האחרונים, אך לפי שעה נראה כי רוב הגורמים עדיין לא תומכים בהארכת מח"מ. עלייה בגירעונות ובהיקפי החובות של המדינות, המשך לחצי שכר, המשך עליית מכסים במסגרת מאבקי הסחר ועליית מחירי הנפט – כל אלה אינם מעודדים השקעה במח"מ ארוך. העקום השטוח בארה"ב אינו מספק פיצוי הולם על הארכת המח"מ ולהערכתנו כל אלה אינם תומכים גם במח"מ ארוך בשוק המקומי.

לאור זאת, אנו ממשיכים להמליץ על תיק אג"ח המוגבל במח"מ ובמקרים מסוימים העדפה של אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים על פני אג"ח ממשלתי. המרווחים על איגרות חוב קונצרניות לא נפתחים בכל רמות הדירוג, מה שמצביע על כך שהשוק לא צופה כרגע הרעה משמעותית ביכולת ההחזר של החברות ורואה בתשואה השוטפת – שנהפכת אטרקטיבית מאוד - פיצוי הולם לסיכון. עם זאת, חשוב לציין כי עליית הריבית בכל העולם המפותח (ארה"ב וגם ישראל) עדיין לא צפויה להיות אגרסיבית, כך שקצב עליית התשואות לא צפוי להערכתנו להימשך בקצב שראינו בימים האחרונים – אלא להיות מתון בצורה משמעותית, כך שהתשואה השוטפת אמורה לפצות במקרים רבים על זחילת התשואה.

תיק השקעות – חשיפה לדולר מהווה הגנה לתיק ההשקעות: עליית התשואות של הימים האחרונים לא תפסה אותנו בהפתעה. בהתחשב בחוסנה של הכלכלה האמריקאית, שבא לידי ביטוי גם בהעלאת מחירים ובהיערכות לדוחות כספיים חזקים ברבעון החולף, היו אמורים להוביל לעליית תשואות. זו הסיבה המרכזית להמלצה שלנו בחודשים האחרונים לשמור על מח"מ קצר – לא רק משיקולי עליית תשואות אלא גם במטרה להקטין את התנודתיות של תיק ההשקעות. המלצה אחרת מהתקופה האחרונה הייתה להגדיל חשיפה מט"חית, בעיקר לדולר, הן באמצעות קרנות כספיות דולריות והן באמצעות מכשירים אחרים כמו מדד התל בונד דולר, וזאת כדי ליהנות מהריבית הדולרית השוטפת הגבוהה ובנוסף ליהנות מהגנה על התיק במקרה של זעזועים בשוק ההון העולמי. נתוני החשבון השוטף האחרונים מצביעים על מעבר מעודף במאזן המסחרי לגירעון – מה שעשוי להחליש את עוצמתו של השקל ולפיכך תומך בהמשך החשיפה לדולר.

אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה מנייתית קרובה למלאה ומפוזרת, לנוכח חוסר היכולת לתזמן את השוק. במיוחד לקראת עונת הדו"חות ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה לישראל וחשיפה מפוזרת למניות בארה"ב, עם הטיה לסקטורים מוטי צמיחה עתידית.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים