סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

לאומי: רמת הסיכונים בשווקים עלתה אך לא מדובר בתחילתה של ירידת שערים

הפרדוקס העיקרי הוא כי ירידות השערים באו לא כתוצאה מחשש מכניסה להאטה כלכלית ובטח לא למיתון, אלא כתוצאה מנתונים טובים שגורמים להערכה שהריבית תמשיך לעלות

למה ניתן לצפות מפתיחת שבוע המסחר בבורסות העולם מחר ? ככל הנראה לתנודתיות ועצבנות. שבוע המסחר שעבר היה הסוער בשנה האחרונה ואחד הסוערים ביותר בשנים האחרונות, בסיומו רשמו מרבית שוקי המניות בעולם ירידות שערים חדות בדגש על המדדים המובילים בשוק המניות בארה"ב. זאת למרות תיקון מסוים ביום שישי בארה"ב, עת רשמו המדדים המובילים עליות שערים חדות.

ארה"ב הובילה את ירידות השערים הן בשל מהלך העליות החד הנמשך מזה מספר חודשים והן בשל העובדה כי המדיניות המוניטארית בארה"ב הינה המהודקת ביותר בעולם, דבר שהביא לעלייה חדה בריביות איגרות החוב (המהוות, לראשונה לאחר תקופה, חלופה ראויה להשקעה במניות).

הפרדוקס העיקרי הוא כי ירידות השערים באו לא כתוצאה מחשש מכניסה להאטה כלכלית ובטח לא למיתון, אלא כתוצאה מנתונים טובים שפורסמו לאחרונה על הכלכלה האמריקאית ובראשם ירידת שיעור האבטלה לשפל של כ – 50 שנה. נתונים אלו, שכנעו את המשקיעים כי הפד צפוי להמשיך במדיניותו הנוכחית, קרי המשך העלאות ריבית, דבר המעלה את האטרקטיביות של נכסים סולידיים בעלי הכנסה קבועה (FIXED INCOME) כגון אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני.

עם זאת, צריך לזכור כי הצמיחה בארה"ב, לפי כל ההערכות, צפויה להימשך בקצב גבוה יחסית בתקופה הקרובה וגם נתוני האינפלציה האחרונים הצביעו כי לפחות כרגע האינפלציה בארה"ב אינה בבחינת סיכון לאור התמתנות הקצב בחודשים האחרונים.

בשבוע הקרוב, נראה כי עיני המשקיעים יהיו נשואות לשני כיוונים שצפויים להיות בעלי ההשפעה הרבה ביותר על כיוון השווקים: ראשית - ישיאו המשקיעים עיניהם אל השוק הסולידי ובראש ובראשונה אל תשואות איגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב. המשך עלייה משמעותית אל מעבר לרמות הנוכחיות צפויה להמשיך ולהכביד על שוקי המניות. שנית, המשקיעים יפנו זרקור אל עבר דוחות הרבעון השלישי של החברות המתחילים להתפרסם בימים אלו. דוחות טובים שימשיכו להצביע על המשך הצמיחה בהכנסות ובשורת הרווח הנקי צפויים לתרום לאיזון המגמה השלילית.

אין ספק, כי המסחר בשבוע האחרון הצביע על כך שרמת הסיכונים בשוקי המניות גבוהה ואולי אף גבוהה מאוד. עם זאת עדיין לא ניתן להצביע על כך שאנו בפתחה של תקופה חדשה של ירידות שערים. על פי מכלול הנתונים נראה כי משבר איננו בדרך. עם זאת התנודתיות והעצבנות בהחלט צפויים להימשך ובגדול.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים