סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ”הנדנדה במדד הדיור נמשכת- הפעם כלפי מעלה, בנק ישראל לא יתחיל להעלות את הריבית לפני 2019”

עופר קליין: "למרות ההפתעה כלפי מעלה במדד והצפי שהאינפלציה תישאר בתוך היעד, אנו לא סבורים שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטה האחרונה השנה"

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: הנדנדה במדד הדיור נמשכת - הפעם כלפי מעלה, בנק ישראל לא יתחיל להעלות את הריבית לפני 2019. מדד המחירים לצרכן לספטמבר עלה ב-0.1 אחוז, מעל לצפי, והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים נותרה על 1.2 אחוזים. גם החודש עיקר הסיבה להפתעה נעוץ במדד הדיור (ברובו שכר דירה), רק שבניגוד לחודשיים הקודמים ההפתעה הייתה כלפי מעלה עם עלייה של 0.6 אחוז.

בנוסף, החודש נרשמה עלייה בסעיף המזון (0.7%) והפירות והירקות (1.9%) שקוזזו עם ירידה בסעיף התחבורה והתקשרות (מינוס 0.8%) כצפוי - בעיקר בשל ירידה במחירי הנופש לאחר חודשי הקיץ. על פי האומדנים הראשוניים שלנו, מדד אוקטובר צפוי לעלות ב-0.2 אחוז (עלייה עונתית בהלבשה וההנעלה ובפירות והירקות) ומדד נובמבר צפוי לרדת ב-0.2 אחוז. ל-12 המדדים הקרובים אנו צופים אינפלציה של 1.0 אחוז.

עוד ציין כי למרות ההפתעה כלפי מעלה במדד והצפי שהאינפלציה תישאר בתוך היעד (בצמוד לגבול התחתון), אנו לא סבורים שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטה האחרונה השנה המתוכננת ל-26 בנובמבר. אך אנחנו סבורים שבהינתן שע"ח ומחירי הדלק הנוכחיים הבנק כן יחל להעלות את הריבית במהלך 2019, כאשר פיחות/ייסוף השקל יהיה הטריגר המרכזי לתזמון החלטה.

הכנסות המדינה ממסים בספטמבר היו מאכזבות ועמדו על 20.3 מיליארד ₪, והגירעון המצטבר מתחילת השנה עלה בחדות ל-24.1 מיליארד ₪, ברובו בשל המשך גידול מהיר בהוצאות הממשלה. כך, כאחוז מהתוצר, הגירעון עלה ל-3.4 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים, מעל ליעד הגירעון, וזוהי רמתו הגבוהה ביותר מאז 2012. העלייה בגירעון הממשלתי לא מדאיגה אותנו בשלב זה: חשוב לציין שעקב מיעוט ימי העסקים כנראה נרשמה דחייה של קרוב ל-6 מיליארד ₪ מתשלומי המיסים לאוקטובר (ע"פ הערכות האוצר). לכן, אנו מצפים שבחודש הבא נראה ירידה בגירעון כאחוז מהתוצר. יותר מכך, על רקע הירידה בחוב לתמ"ג בשנים האחרונות, יתרות המט"ח הגבוהות וצמיחה כלכלית טובה, נראה שהשפעת הנתון על שוק האג"ח נמוכה. השפעה נוספת, מהותית יותר (לאינפלציה ולשוק ההון) שיש לנתון היא בהגבלת יכולת שר האוצר לבצע הפחתות מיסים ומכסים בקרוב.

בעולם, עליית התשואות בארה"ב - כתוצאה מחדשות טובות ולא חדשות רעות. בימים האחרונים נרשמה ירידה חדה בשווקי המניות בעולם, בשילוב עלייה בתנודתיות בארה"ב לרמתה הגבוהה ביותר מאז פברואר השנה. תרמו לכך המתיחות המתמשכת בנושא הסחר בין ארה"ב וסין אך בעיקר החששות מעלייה מהירה יותר של הריבית ע"י הבנק המרכזי.

חשוב לציין שמבחינה מאקרו כלכלית, עליית הריבית והתשואות כרגע נובעת מהתפתחויות חיוביות ולא שליליות בכלכלה כמו צמיחה מהירה יותר ושיעור אבטלה נמוך יותר. חלק מהחששות התמתנו לאחרונה כאשר נשיא ארה"ב אישר שהוא מתכנן להיפגש עם מנהיג סין לקראת סוף נובמבר (בוועידת ה-G20 בארגנטינה). בנוסף, אינפלציית הליבה שפורסמה בארה"ב (והסיבה של הפד להעלאת הריבית) הייתה נמוכה מהצפי, חודש שני ברציפות.

האינפלציה בארה"ב ספטמבר ירדה ל-2.3 אחוזים (2.7% באוגוסט), בעיקר בשל ירידה בתרומת רכיב האנרגיה. אינפלציית הליבה נותרה ללא שינוי 2.2 אחוזים כאשר גם אינפלציית השירותים (ללא אנרגיה) נותרה גבוהה על 3.0 אחוזים.

***הסקירה נכתבה על ידי כלכלני הראל ביטוח ופיננסים

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים