סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אקסלנס: ”מוטב להסתכן במעבר למח”מ ארוך”

זאת על מנת ליהנות מההגנה ומהתשואה החיובית המובטחת שלו", נימקו בבית ההשקעות, "החשש מהעלאות ריבית בישראל שיפרקו את המח"מ הארוך, מוגזם"

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, מעריך בסקירתו השבועית כי תשואות האג"ח ל-10 שנים בארה"ב, שצלחו את רמת ה-"3%", עושות רושם שמצליחות להתבסס מעליה, אבל תוך אבדות קשות בשוקי המניות. ברקע לעליית התשואות בלטו עליית מחיר הנפט, אמירות "ניציות" של יו"ר הפד, ג’רום פאוול, בניהן שהריבית עדיין רחוקה מ"נייטרלית", המשך נתונים חזקים משוק העבודה האמריקאי, פרסום סקירת התקציב האמריקאי, שהצביעה על זינוק בגירעון (במקביל לעליה בהנפקות האג"ח), דיווחים על מכירות טכניות של קרנות פנסיה והמשך הקטנת מאזן הפד.

פאניקה בשוקי המניות, התקררות מפתיעה של האינפלציה ועדכון כלפי מטה לתחזיות הצמיחה בעולם לא הספיקו כדי ליצר ביקוש שיחסה על העלייה בהיצע.

להערכתנו מוטב להסתכן במעבר למח"מ ארוך כדי ליהנות מההגנה ומהתשואה החיובית המובטחת שלו בתרחיש של התפרקות פתאומית של השוק, שעשויה בשלב מסוים לגרור את הפד לחשיבה מחדש, מה שעשוי להוביל, אם יקרה, לקריסת התשואות.

בנוסף, מתייחס כהנוביץ לכך שבשבוע החולף המתאמים חזרו להתהפך ומדדי המניות המשיכו לרדת יחד עם ירידת תשואות, מה שרומז שריביות לא היו הגורם העיקרי לירידות, אלא בעיקר נקלעו לזירת הרצח. המשמעות השנייה היא שלא כדאי למהר לפסול את המח"מ הארוך כנכס מגן.

מיקו, פה זה לא אמריקה - לא מעט מהמצדדים בהעלאות ריבית בישראל מנופפים בשלב המתקדם של העלאות הריבית בארה"ב, אבל פה זה לא אמריקה. בעוד ציפיות האינפלציה הארוכות בארה"ב סימטריות סביב יעד האינפלציה (בהנחה שקיימת פרמיית סיכון אינפלציוני מסוימת), בישראל בנטרול פרמיית הסיכון האינפלציונית (שאפשר להתווכח עליה) ציפיות האינפלציה במקרה הטוב מפלרטטות עם הגבול התחתון של היעד (שעומד כזכור על 1.0%). מספיקה העלאת ריבית לא במקום כדי לחסל לגמרי את אמון השוק במחוייבות של ב"י ליעד האינפלציה, ולגרור לנפילת הציפיות לעוד עשור. לא חבל, יש לך פנים יפות.

מה יקרה למח"מ הארוך בישראל אם תתחיל העלאת ריבית? – החשש מהעלאות ריבית בישראל שיפרקו את המח"מ הארוך, בדומה לתופעה בארה"ב, מוגזם. כדאי לזכור שבישראל השיפוע התלול מאד ביחס לארה"ב ומהווה בפועל כרית ביטחון. כל עוד לא נתדרדר למצב של חשש ליכולת הפירעון של ממשלת ישראל או משבר מקומי שיפיל את השקל, קשה לראות סיבה לזינוק בריבית בקצב כ"כ חד כמו זה שמגולם בעקום. גרף היסטורי מראה שגם בתקופות עבר של העלאות ריבית בישראל הפגיעה במח"מ הארוך הייתה מוגבלת מאד.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים