סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

אקסלנס: ”השוק מגלם בביטחון עליית ריבית בתחילת 2019”

הכלכלן הראשי של אקסלנס אמיר כהנוביץ מעריך כי עליות הריבית ימשכו ויגיעו לרמה של 2.5% עד שנת 2023, בדומה לארה"ב

בסקירת המאקרו השבועית שלו אומר כהנוביץ כי שוקי המניות בארה"ב עדיין מתקשים להתאושש מהירידות החדות שחוו, כשדו"חות החברות לרבעון השלישי ממשיכים להתפרסם ולהציג תמונה פושרת, בעיקר בשורת ה"מכירות".

מודל הפד לא רואה סיכוי גבוה למיתון ב-2019. מדובר בהסתברות נמוכה מזאת שמציעים מודלים של בנקים להשקעות בעולם. לפי בלומברג מודל דומה של בנק ההשקעות JP-Morgan מציע סבירות של 28% למיתון במהלך השנה הקרובה, אך זאת קופצת למעל 60% בטווח של שנתיים. הירידות האחרונות בשוק ההון לא רק מאותתות על חולשה כלכלית עתידית אלא גם יכולות לגרום לכזאת בעצמן. אם למשל דרך השפעה שלילית על "אפקט העושר" (צריכה), ירידה בהשקעות ובין אם הידוק התנאים הפיננסים דרך פתיחת המרווחים.

ארה"ב - השוק מתמחר שהפד ילך עם הריבית עד לקצה יעד האינפלציה. האינפלציה בארה"ב ירדה לאחרונה מ-2.9% ל-2.7% ול-2.3% אך השוק ממשיך לתמחר שהעלאות ריבית הפד ל-3.2% בתוך שנה ייקחו את האינפלציה בחמש שנים הקרובות עד לקצה, אל 1.98%. ירידה מתחת ל-2% לטווח של 5 שנים, תחת הנחה שקיימת פרמיית סיכון אינפלציונית כלשהי, מלמדת שהשוק רואה את הפד הולך משחק על כל הקופה כדי להעלאות ריבית תוך שהוא מסכן את אמינות יעד האינפלציה שלו. נפילה חדה באינפלציה כתוצאה ממדיניות מרסנת מדי עלולה לבסס את הציפיות עמוק מתחת ל-2%, כפי שקרה בישראל כשבנק ישראל נתן לאינפלציה להתדרדר למשך שנים מתחת לגבול התחתון. 

סעיף הדיור -  אחת ההנחות המרכזיות שלנו לקצב אינפלציה נמוך מהמגולם בשוק היה (ועודנו) צפי להאטה בקצב העלייה של סעיף הדיור, בשל זרם ממושך של גמר בניה גבוה מהגידול במספר משקי הבית. חלק מאותו זרם הפתיע אותנו כשנתקע בצנרת אצל קבלנים שצברו מלאים, אך כעת מתקבלים אינדיקטורים שהסתימה החלה להשתחרר. לפי למ"ס נרשמה עליה של 10.6% במכירות של דירות חדשות בחודשים יוני-אוג’ לעומת שלושת החודשים הקודמים. עם זאת, עדיין מדובר על שחרור מתון ואנו צופים שהזרם ימשיך להתגבר בחודשים הקרובים.

הירידה כיום בהתחלות הבניה חשובה יותר כמאותתת על התקררות מחירי הדיור מאשר על מחסור בהיצע. מצד אחד אפשר להתייחס לנתונים האחרונים של ירידה בהתחלות הבניה והשקעות בנדל"ן כירידה בהיצע שתתמוך בקרוב בחזרה להאצה בעליית מחירי הדיור. מצד שני הירידה מהווה איתות של השוק לצפי להתקררות מחירים. מי מהם משמעותי יותר? הניסיון ההיסטורי מלמד שהשני. הירידה בהתחלות הבניה כיום היא מרמות גבוהות ולמשך תקופה קצרה כך שסך השפעתה על היצע הדירות בישראל בטלה בשישים. לעומת זאת, חשיבותה כאינדיקטור מקדים לכיוון המחירים גבוהה. מראשית שנות ה-2000 לאחר התקררות גל הבניה של שנות ה-90 וקפיצת המחירים שהתלוותה אליו, ירידה בהתחלות הבניה השפיעה יותר כמאותת על קיפאון במחירים מאשר על מחסור מתקרב בהיצע. בינתיים כיום מלאי הדירות ב"צנרת" מבטיח לנו המשך אספקה לפחות לשנתיים הקרובות וילחץ להמשך התקררות המחירים הוסף תגובה
  1. 1. הריבית תעלה

    מאת: הנגיד הבא | פורסם ב- 27/10/18 09:22

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים