סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות נדל”ן

כלכלני לאומי: ”עיקר הפעילות בשוק הדירות החדשות מרוכז באזורי הביקוש המובילים”

בלאומי מעריכים כי בחודשים הקרובים מחירי הדיור ימשיכו להצביע על קיפאון או אפילו על ירידה מתונה בשוק הנדל"ן.

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לאחרונה מלמדים כי בחודש אוגוסט 2018 נמכרו 1,753 דירות חדשות. היקף המכירות התייצב בחודשים האחרונים על רמה נמוכה בהשוואה לשנים קודמות. זאת, בהמשך למגמת הירידה שהושפעה הן מיציאת ציבור המשקיעים משוק הדיור והממתינים למכרזי התכנית "למחיר למשתכן" והן מצמצום בפעילות משקיעים בדירות.

האינדיקטורים לפעילות בשוק הדיור ממשיכים להצביע על רמה גבוהה יחסית של חוסר ודאות, ובכלל זה: ירידה ממושכת במספר העסקאות הכולל, יד שנייה ודירות חדשות, ובפרט דירות הנמכרות בשוק החופשי. שיעורי השינוי השנתי של מחירי הדיור משקף מצב של קיפאון ואף ירידה מתונה, ירידה מתמשכת בהשקעות בבנייה למגורים בחודשים האחרונים, התחלות בנייה בהיקף נמוך יחסית ועוד. לאור זאת, מעריכים בלאומי כי בחודשים הקרובים שיעור השינוי השנתי של מחירי הדיור ימשיך להצביע על קיפאון או אף על ירידה מתונה.

במבט לטווח ארוך יותר, כפי הנראה בעוד 2-3 שנים, קצב הבנייה הנוכחי, שהוא נמוך מהמינימום הנדרש על-פי צרכי המשק (כ-50,000 יחידות בשנה), לצד התארכות משך הבנייה, עשויים להוביל לשינוי מגמה במחירי הדיור ולחידוש עליות המחירים על רקע מחסור בהיצע זמין, בפרט באזורי הביקוש.

הסקירה נכתבה ע"י אגף הכלכלה בחטיבת שוקי הון של לאומי, בראשות ד"ר גיל בפמן

 היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים