סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות נדל”ן

חייבים לדעת: כך תימנעו מלשלם מס שבח

עד שנת 2014 מס שבח היה מושג שכל בעל דירה הכיר, אבל לא התייחס אליו ברצינות. הרפורמה במס שנכנסה לתוקף באותה שנה נתנה לו משמעות אחרת, והיום הוא בעל משקל חשוב

בואו נתחיל מהחלום. אותו חלום של מאות אלפי ישראלים לרכוש דירה או לשפר דיור. ככל שהוא מתקרב למציאות אנחנו נחשפים לעוד ועוד מונחים ומושגים שפחות הכרנו עד עכשיו, אבל בסופם מסתתרת חתימה על צ’ק, בדרך כלל עם סכומים רבי ספרות. אחד מהם הוא מס השבח.

על קצה המזלג: מס שבח הוא מס המוחל על הרווח שמקבל בעל דירה מעת רכישתה ועד מכירתה.

בעומק הצלחת: זה קצת יותר מסובך

הכינו דף, עט, ואקמול

האמת שאתם לא צריכים. מחשבון משכנתא טוב יכול לחסוך לכם את כאב הראש וגם להציל כמה עצים ביער, אבל עדיין, אנחנו בטוחים שתשמחו לדעת על מה אתם צריכים לשלם, כמה יהיה ההחזר החודשי, ובכמה רווח תוכלו לצאת מעסקת הקנייה לאחר חישוב העלות הכוללת של הדירה.

עד 2014 מס השבח עמד על 25% באופן קבוע. לדוגמה, אם אדם קנה דירה ב-2,000,000 ₪, מכר ב-3,000,000, כלומר הרוויח 1,000,000 ₪ מהמהלך – הושת עליו מס שבח של 250,000 ₪. בפועל, לא הושת עליו כלום, משום שכמות הפטורים שנסובו סביב המס הזה הייתה כה גדולה, שבסופו של דבר אף אחד לא התייחס למס הזה ברצינות. בזמנו – המס היה תקף רק על קניה ומכירה של דירה בפרק זמן של עד 4 שנים. בשנת 2014 נכנסה לתוקפה רפורמה שהנהיג משרד האוצר ועשתה למס הזה ארגון מחדש. הפטור הגורף לתקופת 4 שנים בוטל ובמקומו נכנסו קריטריונים ומשתנים. פטור מלא ממס שבח עדיין ניתן לבעלי דירה אחת, ובלבד שהם מחזיקים בה לפחות 18 חודשים. ואם מישהו קונה ומוכר דירה בטווח זמן כזה – כנראה שמגיע לו ויש באפשרותו לשלם מס כזה. בעלים של יותר מדירה אחת כבר ישלמו את המס הזה, למעט סייגים אליהם נגיע בסוף, כדי לסיים בטעם טוב.

יחי הליניאריות

אז בפועל, מס השבח נותר בגובה 25%, אבל למרבה השמחה היחסית הוא חולק לשניים: החלק הראשון עד שנת הרפורמה, 2014, כשעל הרווח שנוצר בנכס לא מושת מס, והחלק השני, שעליו המס כבר מלא, 25%. אם נחזור לדוגמה שהעלינו קודם: אם האדם שקנה דירה ב-2,000,000 ומכר ב-3,000,000 עשה רווח של 1,000,000, אבל עד שנת 2014 הרווח היחסי עמד על 400,000 ₪ - המס יחול רק על 600,000 הנותרים, קרי 150,000 ₪.

אנחנו ממש מקווים שלא חידשנו לכם יותר מדי. אם כן – כנראה שאתם הולכים לשלם הרבה יותר כסף לבעל הדירה שאתם מתכוונים לקנות, או למדינת ישראל במידה ואתם מוכרים.

שמור ופטור

אז בכל זאת, אנחנו כן רוצים לחדש לכם וגם לסיים בטוב. עם כל הרפורמה והאכיפה ישנם עדיין מצבים ודרכים לקבל פטור ממס שבח, אך עם הגבלים, ואנחנו נציין את חלקן העיקרי כאן: אם קיבלתם דירה בירושה, נוסף על הדירה שרכשתם, קודם כל אשריכם, ומעבר לכך – אתם פטורים ממס שבח, בהנחה ולמוריש הדירה לא היו דירות נוספות בבעלותו. אם בבעלותכם שתי דירות ואתם מוכרים אותן בו זמנית במטרה לקנות דירה גדולה או יקרה יותר ובהנחה ושווי הדירות יחד לא יעלה מעבר ל-3,332,000 – מס השבח יחלוף לידכם. אם תרצו לתת דירה במתנה למישהו, או במושג הרשמי "מכירה ללא תמורה" – תוכלו לעשות זאת גם ללא תשלום מס שבח, ובלבד שמקבל הדירה יגור בה לפחות 3 שנים. אם מדובר בבני זוג שלכל אחד דירה רשומה על שמו – כל מכירה תחשב לתא משפחתי נפרד, כלומר גם פה ניתן להימנע ממס שבח.

יש עוד כמה דוגמאות, ערכאות והגבלות. שוב, על מנת לקבל את המספרים הברורים ביותר לחישוב המשכנתא, ניתן גם להשתמש במחשבון משכנתא משרד האוצר, שייתן את התמונה המעודכנת וברורה ביותר, בכל מקרה כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום במקרים שקודמים לתשלום מס כזה, הוא יכול לחסוך לכם אלפי שקלים.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים