סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

סיכום חודש אוקטובר בבורסה: ירידות שערים בכל המדדים המובילים

מדד ת"א 35 ירד ב3.4%; הושק מדד מניות חדש- ת"א פמילי; שתי חברות חדשות נרשמו למסחר

הבורסה מפרסמת היום את הסיכום שלה לפעילות שוק ההון בחודש אוקטובר, בו נרשמו ירידות שערים בכל מדדי המניות המובילים בתל-אביב, בהשפעת ירידות השערים החדות בנאסד"ק (כ-9%) ועל רקע פרסום דו"חות כספיים מאכזבים לרבעון השלישי של 2018.

מדד ת"א 35 ירד החודש ב-3.4%, כאשר עיקר הירידה נבעה מהמניות הדואליות הכלולות בו, ובראשן – טאואר, טבע  ונייס שתרמו יחד כ-1.5% לירידת המדד. מדדי המניות הבינוניות והקטנות בגודלן ת"א 90 ות"א צמיחה ירדו החודש בכ-2.5% ובכ-1.5% בהתאמה, ואילו מדד ת"א SME60  רשם ירידה גדולה יותר של כ-5% וזאת בהשפעת מניות הביומד הכלולות בו, שירדו בכ-8% בממוצע.

ירידות שערים של כ-4%-3% אפיינו את מרבית מדדי המניות הענפיים המובילים בתל-אביב באוקטובר 2018, כאשר מדד ת"א טק-עילית הוביל בירידה של כ-4.7%. את השפעתן של 18 מניות הביומד הכלולות במדד שירדו בכ-8% בממוצע, מיתנו 43 מניות הטכנולוגיה הכלולות במדד שרשמו ירידה מתונה יותר – של כ-3% בממוצע. מדד ת"א-נפט וגז רשם ירידה מתונה יחסית של כ-1.4%, כאשר את האווירה השלילית בשוק המניות מיתנה ההשפעה החיובית של העלייה המחיר הגז הטבעי בכ-9% באוקטובר והתקדמות לקראת הפקת גז טבעי ממאגרים שמול חופי הארץ.  יוצא דופן החודש הוא מדד ת"א תקשורת וטכנולוגיות מידע שעלה בכ-1%, חרף ירידות שערים במרבית המניות הכלולות בו, בזכות מניית אודיוקודס שעלתה בכ-26% עקב פרסום דו"חות כספיים חיוביים לרבעון השלישי של 2018, ומניית גילת שעלתה בכ-12%.

שתי מניות צורפו למסחר - מניות החברה ה"חדשה" המכון לחקר האנטרנט, חברה העוסקת בתחומי המידע, האינטרנט והסייבר שביצעה באוגוסט הנפקה ראשונית (IPO), צורפו למדדי ת"א גלובל-בלוטק, ת"א-טכנולוגיה, ות"א-צמיחה.

מניות חברת אינטרקיור, חברה העוסקת בהשקעות בחברות ביומד ומדעי החיים ולאחרונה רכשה את חברת "קנדוק" העוסקת בתחום הקנאביס, צורפו למדדי ת"א גלובל בלוטק, ת"א ביומד, ות"א צמיחה.

שתי חברות חדשות נרשמו החודש בשוק המניות במסגרת הרישום הכפול: החברה האמריקאית IFF, יצרנית חומרי טעם וריח לתעשיית המזון והקוסמטיקה, שמיזגה לתוכה את "פרוטרום" בעסקת ענק ששוויה כ-23 מיליארד שקל. בעקבות המיזוג – מניות חברת IFF הנסחרת ב-NYSE החלו להיסחר גם בת"א ב-9.10.2018, ואילו מניות פרוטרום נגרעו מהמסחר. שווי החברה כ-57.3 מיליארד שקל.

חברת חיפושי נפט וגז יוונית אנרג’יאן הנסחרת בבורסה הראשית בלונדון LSE ומחזיקה במאגרי הנפט והגז "כריש" ו"לויתן" שלחופי ארץ ישראל, רשמה את מניותיה למסחר מקביל בת"א החל ב-29.10.2018. שווי החברה כ-4.6 מיליארד שקל.

חברת הביומד קולפלנט אחזקות מחקה את מניותיה מהמסחר בתל-אביב (הן ממשיכות להיסחר בנאסד"ק) בסוף אוקטובר, וכיום נסחרות בתל-אביב 59 חברות שמניותיהן נסחרות גם בארה"ב או באירופה.

ב-14 באוקטובר הושק מדד מניות חדש -מדד ת"א פמילי. במדד נכללות "חברות משפחתיות" העונות על הקריטריונים שפותחו במרכז רעיה שטראוס לחקר עסקים משפחתיים בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף הבורסה לניירות ערך, והם: לפחות שלושה חברי דירקטוריון או נושאי משרה בחברה הם בני משפחה.; שיעור האחזקה של בעלי עניין בחברה הוא 40% לפחות;  על החברות להיכלל במאגר "רימון" ושווי השוק שלהן יהיה גבוה מ-400 מיליון שקל. במדד נכללות כיום 27 חברות משפחתיות, בעלות שווי שוק כולל של כ-81 מיליארד שקל. המדד עלה מאז השקתו ב-1.2%.

מחזור המסחר במניות (לא כולל תעודות סל) הסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל ביום, בדומה למחזור הממוצע השנה, בשוק המניות גויסו החודש כ-37 מיליון שקל.

בשוק איגרות החוב גויס החודש סכום של 3.8 מיליארד שקל מהציבור – 3.1 מיליארד שקל גויסו ע"י חברות הסקטור הריאלי, וכ-0.7 מיליארד שקל גויסו ע"י בנק מזרחי טפחות בהנפקה לציבור של אג"ח COCO הכולל מנגנון לספיגת הפסדים. בנוסף, חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד גייסה כ-1.1 מיליארד שקל ממשקיעים מוסדיים באמצעות איגרות חוב שקליות, ורשמה אותן בבורסה במסגרת מערכת המסחר למוסדיים.

הרפורמה להפיכת תעודות הסל (ETN) לקרנות סל (ETF) יצאה לדרך, ובשלוש פעימות ראשונות נרשמו למסחר 108 קרנות סל ראשונות על מדדי אג"ח ממשלתי מק"מ ואג"ח חברות, במקום 150 תעודות סל שנמחקו או אוחדו. שווי החזקות הציבור בקרנות אלה כ-24.5 מיליארד שקל. בנוסף נרשמו למסחר לראשונה 10 קרנות סל "כשרות" חדשות על מדדי תל-בונד בשווי של כחצי מיליארד שקל.

הסקירה באדיבות מחלקת המחקר של הבורסה

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים