סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון על תוואי יצוא הגז למצרים: הרחבת הצנרת של נתג”ז נאמדת ב- 110 מ’ דולר

" למרות התנהלותן הזהירה של החברות עצמן ביחס לסגירה של חלופת התוואי, אנו ממשיכים לראות את הסקטור כאטרקטיבי ביחס לסיכון הגלום בו."

אלה פריד, אנליסטית בכירה לתחום הגז והאנרגיה בלאומי שוקי הון, מפרסמת התייחסותה לצווארי הבקבוק בצנרת הגז למצרים: הצינור קיבל תוואי בים, אבל נשאר באוויר (עדיין); הרחבת הצנרת של נתג"ז תעלה להערכתנו כ-110 מ’ $. נקדים ונאמר: אכן קיים צוואר בקבוק בקיבולת של כ-2.5-3 BCM (אומדן שלנו) בצד הישראלי של הצנרת, אבל ללא ספק הוא אינו מהווה את האתגר העיקרי בדרך ליצוא. הדברים ידועים ונלקחים בחשבון בחלק גדול מהמודלים הקיימים בשוק.

בהמשך לפרסומים שהופיעו בתקשורת נחזור על הדברים שאמרנו בסקירה שפרסמנו ב-9 באוקטובר ("אופטימיים למרות הסיכון)" ביחס לצווארי הבקבוק בצנרת למצריים: חרף היעדר הוויזייליות בין החלופות לתוואי, הן לא יהיו אלה שימנעו את היצוא - ובסך הכול אנו מניחים כי ייתכנות היצוא הינה גבוהה מאי-קיומו.

להערכתנו, בהינתן סגירה אופטימלית של כל הפרטים הכלכליים-מדיניים- ביטחוניים (ונזכיר כי החוזה מול דולפינוס חתום) הגז בין ישראל למצריים יזרום, אם באמצעות צינור של EMG ואם באמצעות הצינור הפאן-ערבי, ואם בשילוב בין השניים. נוסיף, שלדברי חלק מהחברות, תיתכן גם אופציה של הקמת צינור יעודי בטווח הבינוני, בהנחה שהמציאות תוכיח את כדאיותו.

כ100-120מ’ $ השקעה - זה לפי האומדן שלנו הסכום שיידרש לפתרון בעיית הקיבולת בצד הישראלי ע" נתיבי גז בכיוון דרום, שם אכן קיים צוואר בקבוק שאינו מאפשר להוציא כ-7 BCM את מלוא הכמות הפוטנציאלית המופיעה בחוזי דולפינוס מול מאגרי לוויתן ותמר במצרפי. להערכתנו מדובר בחוסר של כ-3-2.5 BCM (כולל מדחסים) קיבולת חסרים בשטח ישראל. ייתכן שבהרחבה ייבחרו להוסיף יותר.

נזכיר, כי נובל, ודלק קידוחים ו- East Gas מקימות חברה הולנדית בשם EMED שבה דלק קידוחים ונובל מחזיקות 25% ו- East Gas המצרית ב- 50%. EMED תרכוש משותפים של EMG 39% מהון המניות של הצינור אשקלון-אל-עריש בתמורה ל- 518 מ’ $ כאשר דלק קידוחים ונובל ישלמו כ"א 185 מ’ $ ו- East gas את היתרה, 148 מ’ $.

כמו כן תקבל EMED זכות בלעדית להשתמש בצינור של EMG לתקופה של חוזה דולפינוס (כ- 10 שנים) כאשר התקופה ניתנת להארכה.

היעדרו של התוואי הסופי בשלב כל-כך מתקדם בלוויתן הינה חריגה ומשפיע ללא ספק לשלילה על תמחור המניות השותפות בלוויתן וזולגת באמצעות הכלים השלובים של הביקוש המקומי, לכלל השותפויות הפעילות בישראל. מובן גם, כי סגירת התוואי צפויה להעלות את אומדני השווי של מאגרי לוויתן ותמר. 

נציין כי יחס התשואה סיכון/הגבוה ביותר אמנם נמצא ברציו, אבל היצוא מהווה סווינג פקטור גם עבור מניות ישראמקו, דלק קידוחים, תמר פטרוליום ,לון גז וגם נובל אנרג’י.

שורה תחתונה: למרות התנהלותן הזהירה של החברות עצמן ביחס לסגירה של חלופת התוואי, אנו ממשיכים לראות את הסקטור כאטרקטיבי ביחס לסיכון הגלום בו.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים