סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

לאומי שוקי הון על כיל וסקטור האשלג: מעדכנים מינורית את מחיר היעד ל-23 ₪

מותירים את ההמלצה למניית כיל על "משקל שוק"; " הכנסות הרבעון השלישי, בסך 1.37 מיליארד דולר, היכו את ציפיות הקונצנזוס"

אלה פריד, אנליסטית בכירה לתחום הגז והאנרגיה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום עדכון המלצה על מניית כיל ואמרה כי בלאומי מותירים את ההמלצה למניית כיל על "משקל שוק" ומעדכנים מינורית את מחיר היעד ל-23 ש"ח.

בשנת 2018 בלטה כיל מול הסקטור ומול המדדים המובילים בארה"ב ובישראל, עם תשואה מרשימה של 40%. נציין, כי גם מול תנודתיות השווקים בחודש האחרון, הפגינה כיל ביצועי יתר עם תשואה עודפת של כ-5-6% ביחס למדדי ת"א 125 ו-SPX, והן מול ביצועי נוטריאן ומוזאיק. הסיבה לכך טמונה להערכתנו בעיקר במכירת עסקים ברווח הון של מעל 800 מ’ $, שקוזזה ע"י עליית מחירי האשלג (ובמידה פחותה הפוספאט) וביצועי מגזר התעשיות.

התכנסות עם המדד הכללי: מכפיל הרווח הנקי החזוי של כיל, ושל סקטור האשלג כולו, אינו נמוך מבחינה היסטורית - נאמד סביב הערך 15, ומתכנס עם המכפיל הרווח החזוי של 500-SPX.

להלן מספר נקודות חשובות המשפיעות על התמחור: תקרת מחיר האשלג לט"א סומנה ע"י NTR, שהודיעה כי תפתח מחדש את המכרות שהודממו, אם וכאשר מחיר האשלג יגיע ל- 400$. זאת כמובן על-מנת לחסום את כניסת מתחרים.

איומי המאקרו של סין , אף שהתרחיש המרכזי אינו מניח הסלמה במלחמת הסחר. עם זאת, אפילו בתרחיש של האטה מחזורית בכלכלות סין והודו, למחירי התשומות החקלאיות יהיה תפקיד קריטי בביטחון התזונתי.

לפי התחזיות, הגידול בביקוש הגלובאלי שצפוי השנה (כ-2.2%) יופנה להיצע החדש של K+S ואירוכים. זהירות ביחס להנחות מס משאבי טבע (ששינסקי), לפי הערכת שווי רטרואקטיבית לנכסים בסך 6 מיליארד $. אי-הוודאות ביחס להארכת הזיכיון , שפחתה בשל מגבלות ההגבל העסקי בסין והודו, אך לא נעלמה כליל.

נציין, כי בשלב זה אומדן השווי שלנו מושפע בעיקר מגישת השוק, הגוזרת לחברה אפ-סייד שהולך ומתכנס עם חציון וממוצע קבוצת ההשוואה – על בסיס מכפילי רווח ו- EV/EBITDA בשנת 2019 .

אשלג: הציפיות ביחס לשיפור במגזר האשלג בשנת 2018 התממשו, אך המשך המגמה אינו מובן מאליו ב-H2. כיל התחילה את שנת 2019 עם מלאים כמעט על אפס, ויש להניח כי הכמות המיוצרת השנה לא תעלה על 4.6 מיליון טון. נציין כי לפי הודעות החברות בסקטור נראה כי ב-1H מחירי האשלג וכמויות המכר מובטחים. מנגד, ב-2H הם עלולים להימצא במגננה, בגלל חשיפתו של הסקטור בכללו ושל כיל בפרט לסין. נציין, כי מחיר ספוט של ט’ אשלג סטנדרטי (FOB בוונקובר) עמד בנובמבר על 264$ בממוצע, ומחיר ממוצע משוקלל, המייצג את תמהיל מחירי הספוט והחוזים, עמד באותה תקופה על 282$ לטון.

הכנסות הרבעון השלישי, בסך 1.37 מיליארד דולר, היכו את ציפיות הקונצנזוס, וגם התוצאה החזויה לשנת 2018 בהחלט טובה - בעיקר בזכות מחירי החוזים שנחתמו, ייסוף הדולר מול השקל ותוצאה יוצאת מן הכלל של סגמנט המוצרים התעשייתיים (גם לאחר מכירת פעילות בטיחות האש). סגמנט זה רשם עליה של כ-25% ברווח התפעולי בעקבות עלייה בכמויות המכר וברמות המחירים בשני הרבעונים האחרונים. התוצאה ברבעון הרביעי תהיה אמנם פחות חזקה, אבל ברמה השנתית המגזר יהווה הפתעה חיובית.

אסטרטגיה חדשה-ישנה: החלוקה המחודשת למגזרים תואמת את תפיסתנו, ומעניקה חשיבות רבה לפיזור עסקים ולמוצרי ההמשך, בייחוד בתחום הפוספטים, שבהם אין לכיל יתרון על פני היצרנים בסין ובמרוקו.

כיל מול קבוצת ההשוואה – המכפילים לא חד משמעיים: מכפיל הרווח הנקי החזוי (מנוטרל) של כיל לשנת 2019 עומד על X15.5, והוא מתכנס עם קבוצת ההשוואה בזכות הירידה במינוף. מנגד, מכפיל EV/EBITDA החזוי לשנת 2018 עומד על X8, עם פער של 6% בלבד מול המכפיל החציוני של המתחרות. עם זאת, מכפילי EV/EBITDA החזויים, הן של כיל והן של יצרניות הקנדיות, נמוכים ברמה היסטורית. חלק מהפער טמון בעליה בשיעורי המס ובהיקף הפחת.

שורה תחתונה: כיל תיהנה אמנם מסנטימנט בסחורות אבל עיקר ההשפעה עובר למאקרו בסין. "משקל שוק".היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים