סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

הבורסה לניירות ערך יוצאת בקמפיין כדי לשכנע את הציבור להשקיע

בעשור האחרון ירד מספר המשקיעים בבורסה ב-40% והנהלת הבורסה יוצאת למסע פרסום כדי להתמודד עם החסמים ולשכנע שההשקעה בבורסה משתלמת; את הקמפיין מובילה עדי אשכנזי;

הבורסה לניירות ערך בתל-אביב יוצאת במהלך שמטרתו התמודדות עם החסם המרכזי שמונע כניסת הציבור להשקעה בבורסה: הפחד. כך הודיע מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר.

בעשור האחרון ניכרת מגמה בולטת של יציאת הציבור הרחב מהשקעה בבורסה הישראלית. הדבר בא לידי ביטוי, בירידה דרמטית של קרוב ל- 40% במספר המשקיעים באופן ישיר בשוק המניות, מרבע מיליון משקי בית שהשקיעו באופן ישיר בבורסה בשנת 2010 לכ- 150 אלף בלבד בשנת 2018. בנוסף, מנתונים שאספה הבורסה, נמצא כי רק כ- 6% מהציבור מושקע באופן ישיר בבורסה. על פי נתוני בנק ישראל, הציבור מחזיק כטריליון שקלים בחשבונות עו"ש ופקדונות, אשר אינם מניבים תשואה וכמובן עוד כספים רבים המושקעים באפיקי השקעה שונים, בראשם נדל"ן, בעוד שהשקעה בבורסה לטווח הארוך משתלמת. 

במצב זה הציבור אינו נהנה מתשואות גבוהות לטווח הבינוני והארוך. כך למשל בעשרים השנים האחרונות רשם מדד ת"א-35 תשואה של 375% ומדד ת"א-125 תשואה של 345%, נתונים גבוהים בהרבה בהשוואה למדדי בורסות מובילות בעולם. מעבר לכך, ההפסד מאי מעורבות הציבור בבורסה משפיעה באופן שלילי גם על אפשרויות המימון של החברות הישראליות ופוגע בכלכלה כולה.

במחקר מקיף שערכה הבורסה עלה כי, כפי שמראות תשואות המדדים, הציבור אכן מאמין שהתשואה בבורסה מניבה תשואה גבוהה יותר בטווח הארוך מאפיקי השקעה אחרים. עם זאת, לנוכח חסמים אמוציונאליים ורציונליים הציבור נמנע בדרך כלל מהשקעה באפיק זה. בין החסמים האמוציונאליים בולטת במיוחד תחושת הפחד וחוסר הוודאות. בעיני רבים הבורסה נתפסת כאפיק מסוכן ולא יציב וככזה המחייב השקעה בסכומים גדולים. בין החסמים הרציונליים הבולטים נמצאת תפיסה כי יש צורך בהבנה בסיסית ואף למעלה מכך להשקעה בשוק ההון וחוסר היכרות וידע: 69% מהנשאלים מסכימים עם האמירה שחייבים להבין בבורסה כדי להשקיע ו- 55% מסכימים שהשקעה בבורסה היא דבר מפחיד. החסמים בולטים דווקא לאור מאפייני ההשקעה בבורסה שהיא השקעה שקופה, בעלת אפשרות פיזור נוחה, נזילה ומפוקחת. זאת בניגוד לאפיקי השקעה חלופיים בולטים ובראשם השקעה בנדל"ן.

עם חסמים אלו שואפת הבורסה לניירות ערך להתמודד. בקמפיין ראשון לעידוד השבת הציבור לבורסה בחרו בבורסה להציף באופן ישיר וגלוי את החסמים האמוציונאליים ולהישיר מבט אל הפחד. הקומיקאית עדי אשכנזי תוביל את המהלך הנוכחי בסדרת סרטונים המציפים חששות נפוצים בשני אירועים מחוללים במציאות הישראלית – חתונה ולוויה. בנוסף, תשיק הבורסה השבוע אתר ייעודי חדש ("הפחד לא משתלם") להתמודדות עם החששות הנפוצים ובו הצגת ארבעה פחדים מרכזיים – תנודתיות, סיכון כספי, סכומים גדולים להשקעה וחוסר ידע. האתר יכלול סט פתרונות ומחשבון בו כל אחד ואחת לבדוק כמה היה לו אם היה משקיע בעבר בסכומים שונים בתקופות שונות (5, 10, 20 ו- 25 שנה) במדדים מובילים בבורסה.

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב: " הציבור מחזיק בכ- 1 טריליון ₪ בעו"ש ופקדונות אשר אינו מניב לו תשואה, בסביבת ריבית אפסית, בעוד שהשקעה בבורסה לטווח הארוך משתלמת. אסור לנו שהבורסה תהפוך לזירה בה פעילים שחקנים מעטים מידי וגדולים מידי. הציבור הישראלי חייב להיות חלק פעיל ודומיננטי בבורסה, ואנו מאמינים ששיח ישיר, בגובה העיניים, הוא הדרך הנכונה להסיר את החסמים וזאת על מנת שלא נפסיד את הבורסה כפלטפורמה לצמיחה כלכלית משמעותית במשק."הוסף תגובה
 1. 9. רק הבורסה, הבנקים והמדינה מרוויחים! (לל"ת)

  מאת: קורא-בעיתון | פורסם ב- 19/02/19 06:28
 1. 8. אנשים לא מעוניינים להשקיע גם אם

  מאת: E-M | פורסם ב- 18/02/19 17:37
 1. 7. שיורידו מיסוי ואני בטוח שהמחזורים

  מאת: crazych | פורסם ב- 18/02/19 16:55
 1. 6. זה לא יעזור לחדשים הרי הם יפסידו

  מאת: קורא-בעיתון | פורסם ב- 18/02/19 15:57
 1. 5. היא תספר להם על ה"כרישים" שמחכים

  מאת: קורא-בעיתון | פורסם ב- 18/02/19 15:55
 1. 4. להוריד מס

  מאת: sasan | פורסם ב- 18/02/19 15:21
 1. 3. הבורסה חברה ללא כוונות רווח

  מאת: שילקה | פורסם ב- 18/02/19 15:15
 1. 2. חבל על הכסף שלהם, במקום זה

  מאת: המשקיע המחושב | פורסם ב- 18/02/19 15:00
 1. 1. תורידו מס

  מאת: bnbo | פורסם ב- 18/02/19 14:56

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים