סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

שר הכלכלה חתם על צו יבוא אישי הכולל מגוון רחב של הקלות

מטרת הצו לעודד יבוא אישי ככלי להגברת התחרות והפחתת יוקר המחיה; הכמות המותרת ביבוא למוצרי צריכה תהיה עד 5 יחידות או 1000 דולר

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, חתם על צו יבוא אישי ומטרתו להקל על היבוא האישי, ליישם את ההקלות שמשרדי הממשלה קידמו בתחום זה ולקבוע נורמות חדשות שיבהירו ויסדירו את הרגולציה בתחום. צו זה תואם את מדיניות משרד הכלכלה לעודד יבוא אישי – כאחד הכלים להגברת התחרות והפחתת יוקר המחיה. שר הכלכלה חתם על הצו לאחר התייעצות עם שר האוצר.

במסגרת הצו נכללים המוצרים הבאים: תוספי מזון, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, חלפים לרכב ומוצרי תעבורה דוגמת כיסא תינוק לרכב, קסדות מוצרים למערכת בלימה, שואבי אבק, מקררים, מגהצים, מדיחי כלים, תנור, ציוד אלחוטי – מחשבים, טלוויזיות, טאבלטים, מדפסות ונוספים.

הצו קובע נורמות כלליות רוחביות בהתאם להחלטת הוועדה המשותפת של משרדי הכלכלה והאוצר. הכלל הראשון הוא הגדרת יבוא אישי דרך כמות וסכום. צרכן שמייבא מוצר ביבוא אישי, יידע מה הכמות שיצטרך לעמוד בה. לפי הצו הכמות המותרת ביבוא למוצרי צריכה תהיה עד 5 יחידות או 1000 דולר, כל עוד מדובר ביבוא לצריכה אישית.

מוצרים עבורם יידרש אישור - יקבע זמן מקסימלי למתן אישור, והוא יעמוד על יומיים, למעט בתחום התקשורת והתחבורה, לגביהם יעמוד הזמן על 14 יום בשנתיים הראשונות ולאחר מכן על 5 ימים (למעט מוצרים בעלי סימון תקינה בינלאומי בתחום התחבורה בהם יעמוד הזמן על 4 ימים).

מסלול הקלות ייחודי נוסף מיועד למייבאים מוצרים לצורך שיפוץ בית או בניית בית. אדם שבונה בית יוכל לייבא כמויות גדולות יותר מהכלל האמור, כל עוד הוא מוכיח שהיבוא משמש לבנייה או שיפוץ בית – דרך כל מסמך מקובל המוכיח זאת.

הצו מקדם הקלות נקודתיות בכל תחומי הצריכה החשובים – חלקי חילוף לרכב, ציוד אלחוטי, תוספי תזונה וציוד לבית ומוצרי טיפוח, ומכשירי חשמל ביתיים.

תחום הייבוא מהווה ערוץ צרכני נוסף אשר מגדיל את מגוון המוצרים וכן את ההיצע של מוצרים ספציפיים, ובהתאם תורם באופן חיובי להפחתת יוקר המחייה. בדוח בנק ישראל לשנת 2017, הוצגה, בין היתר, השפעת המסחר המקוון, לרבות יבוא אישי על הפחתת המחירים בתחומים שונים. הנתונים מראים כי תחומים שחשופים למסחר מקוון ויבוא אישי, ירדו המחירים שלהם באופן משמעותי בין השנים 2011-2017, כגון: מוצרים אישיים וקוסמטיקה – ירידה קרובה ל- 20%, מערכות צפייה ושמע – ירידה יותר מ- 50%, הלבשה והנעלה – ירידה של כ- 10%, ריהוט וציוד לבית – ירידה קרובה ל- 15%.

על אף ההשפעה הגדולה שהביא המסחר המקוון והיבוא האישי – הנתח שהוא תופס מהוצאה חודשית של משק בית עדין נמוך, ועומד על 104 ₪ בחודש, על אף שהוא צמח ב- 16% בין השנים 2011-2015.

באופן כללי השוק הישראלי חשוף ברמה נמוכה ליבוא בהשוואה לממוצע במדינות ה- OECD. לפי הנתונים – 10% סל הצריכה של משק בית בישראל מקורו ביבוא, לעומת 19% במדינות OECD. יבוא אישי הינו אחד הכלים להתמודד עם פער זה. משרד הכלכלה מתכוון למימוש הפוטנציאל בתחום זה מבחינת תרומתו לתחרות ולהפחתת יוקר המחייה ויפעל להעמיד יותר אפשריות בפני הצרכן.

לצורך מימוש מיטבי של צו יבוא אישי ושל הרפורמה בתחום יבוא אישי – תעלה במקביל לכניסת הצו לתוקף, מערכת מקוונת שמנגישה את תוכן הצו בשפה פשוטה הדומה לשפה הקיימת באתרי הרכישה הבינלאומיים. המערכת, אשר נבנתה בשיתוף עם רשות המיסים וכוללת מחשבון מס מעודכן, מהווה חידוש בעולם הנגשת המידע ביבוא והיא תספק מידע אודות חוקיות יבוא ומיסים. המערכת כבר זמינה לצפייה והערות הציבור באתר משרד הכלכלה – בתור גרסת הרצה.

תוכן המערכת יעודכן וישקף באופן מלא את תוכן צו יבוא אישי, במועד כניסת צו יבוא אישי לתוקף, 30 יום מיום החתימה על הצו, אז גם תהפוך למחייבת.

דוגמאות למוצרים בהם בוצעו הקלות ביבוא כוללות תוספי תזונה – הכל מותר ביבוא אישי, טיפוח וקוסמטיקה – הכל מותר ביבוא אישי, מוצרי תעבורה – שיפור שירות ובדיקות סימון בלבד לרוב מוצרי הצריכה – כגון כיסאות תינוקות לרכב, קסדות למערכת הבלימה, דיסקיות למערכת הבלימה וחלקי חילוף נוספים לרכב, ציוד אלחוטי – פטור מבדיקה ביבוא אישי במוצרים רבים – ביניהם: סטרימר, מחשבים וציוד למחשב, טליויזיה חכמה, טאבלטים, מסך אלחוטי, ספרים דיגיטלים, מדפסות. תקינה: מכשירי חשמל ביתיים, ריהוט ועוד.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "הקלות ביבוא האישי למוצרים מיובאים לשימוש אישי תפחית את הרגולציה, תמנע תשלום עלויות נוספות ביבוא אישי, תגדיל את מגוון המוצרים ותסייע בהוזלת יוקר המחיה".

אנואר חילף, מנהל תחום יבוא וסחר במשרד הכלכלה: "הסדרת תחום יבוא אישי והגדלת הוודאות הרגולטורית בו תתמוך בצמיחת שוק זה, שמהווה אלטרנטיבה עבור הצרכן בתחום מוצרים סחירים שמחירם גבוה בארץ".הוסף תגובה
  1. 1. יבוא למוצרי צריכה תהיה עד 5 יחידות

    מאת: mozafar | פורסם ב- 13/05/19 17:24

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים