סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: רמת הסיכון בשוק המניות ממשיכה לעלות

להערכתנו הורדת הריבית בארה"ב לא תעזור לכלכלה ורווחיות החברות תרד; סבירות גבוהה שה-FED יוריד את הריבית החודש ברבע אחוז

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום את הסקירה השבועית שלו ואומר כי הגירעון התקציבי בישראל ממשיך לגדול והגיע ל-3.9% בחודש יוני. אומנם הגירעון עשוי לקטון עד סוף השנה בגלל ההתמתנות הצפויה בקצב הוצאות הממשלה, אך ניכרת האטה מתגברת בקצב גביית המסים שמעידה על האטה בפעילות במשק.

מספר התיירים שנכנסו לישראל ממשיך לגדול, אך קצב הגידול במחצית הראשונה של השנה ירד לעומת השנתיים הקודמות. גם קצב הגידול במספר הישראלים שיצאו לחו"ל ירד השנה לרמה הנמוכה מאז שנת 2012. יתכן שהאטה בקצב הגידול של יציאת הישראלים לחו"ל מצטרפת לאינדיקאטורים האחרים המעידים על התמתנות הצריכה הפרטית.

לגבי השווקים העולמיים אומר זבז’ינסקי כי מרבית הנתונים הכלכליים במשק האמריקאי ממשיכים בעיקר לאכזב. מדד ההפתעות באינדיקאטורים הכלכליים של סיטי ירד לאחת הרמות הנמוכות בעשור האחרון. תוספת המשרות החדשות הגבוהה בחודש יוני בארה"ב לא צריכה להסתיר את העובדה שהמשק נמצא בהאטה בפעילות הייצור, היצוא וההשקעות, מה שעלול לחלחל בסופו של דבר גם לשוק העבודה ולצרכנים. מדד מנהלי הרכש הגלובלי בתעשייה משקף שההתכווצות בפעילות העמיקה בחודש יוני, הן במדינות המתפתחות והן המפותחות.

שווקי המניות, על פי זבז’ינסקי, ממשיכים להתנפח תוך עלייה במכפילי רווח. לכאורה, עלייה במכפיל רווח מוצדקת מאחר והריביות יורדות. אולם, להערכתנו הורדת הריבית בארה"ב לא תעזור לכלכלה ורווחיות החברות תרד, מכיוון שהבעיות שממתנות את הצמיחה בארה"ב ובעולם קשורות במידה גדולה לאי הוודאות שיוצרת ארה"ב במאבקים בחזיתות שונות. למרות חידוש המו"מ עם סין אי הוודאות לא ירדה. שבוע שעבר שמענו התקפות של הנשיא האמריקאי נגד אירופה וסין. לכן, אנחנו חוששים שרמת הסיכון בשוק המניות גבוהה יחסית.

חידוש המו"מ עם סין יכול להוליד הסכם, אך ארה"ב תצטרך להתפשר בדרישותיה. במאבק בין ארה"ב לסין, יותר ויותר ברור שלסין יש יתרון. יש לה אמצעים לתמוך בכלכלה ואין לה אילוצים פוליטיים, כמעט הפוך מהמצב בארה"ב. הסיכוי להסכם והציפיות להורדת ריבית צפויים לתמוך לעת עתה בשווקים, אך לא לאורך זמן במצב של המשך היחלשות הצמיחה.

לאחר פרסום דו"ח התעסוקה, החוזים על ריבית ה-FED מעריכים שצפויות רק שתי הורדות ריבית עד סוף השנה לעומת הערכה לכמעט שלוש הורדות שהיו קודם. להערכתנו, בסבירות גבוהה ה-FED יוריד ריבית החודש ברבע אחוז. כמו כן, אנו מעריכים שקיים סיכוי גבוהה לשלוש הורדות ריבית עד סוף השנה.

לאור שינוי הכיוון של הבנקים המרכזיים בעולם (בשבוע שעבר הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית), סימני האטה במשק וחשש מפני הירידה הצפויה באינפלציה, בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי בהחלטתו השבוע. להערכתנו, בנק ישראל ישאיר בהודעה את ההערכה שתוואי העלאת הריבית העתידי יהיה הדרגתי וזהיר. 

בעקבות ההתפתחויות הכלכליות בעולם ובישראל והירידה בציפיות ובתחזיות האינפלציה אנו מורידים תחזית לריבית של בנק ישראל בעוד 12 החודשים ל-0.25%. אנו ממליצים על מח"מ בינוני באפיק האג"ח וממשיכים להעדיף את האפיק השקלי.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים