סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פיוניר על החלטת בנק ישראל: ”מעריכים כי הנגיד ינסה לעלות את הריבית בקרוב”

מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי שמואל בן אריה: "אם בנק ישראל יכול להעלות ריבית ו"למלא את המחסנית", מוטב שיעשה זאת ולא ימתין עד שיהיה מאוחר מדי"

מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, שמואל בן אריה, התייחס לפני זמן קצר להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על 0.25%: "בתחילת השנה חטיבת המחקר של בנק ישראל צפתה כי בנק ישראל יעלה את הריבית פעם נוספת עד סוף הרבעון השלישי של 2019 ל-0.5% וכי הריבית תעמוד על כ- 1.25% בסוף 2020. כשמסתכלים על המצב הכלכלי במשק נתוני הצמיחה עדין נראים טוב וגם נתון האבטלה, שהתייצב כבר תקופה ארוכה סביב ה- 4% ואף נמוך מזה, מה שמצביע על כך שהמשק בתעסוקה מלאה. האינפלציה שעד כה היתה הסיבה הרשמית לכך שהריבית לא עלתה, כבר שנתיים נמצאת בתוך יעד בנק ישראל (בין 1% ל- 3%)".

בן אריה הוסיף כי "נראה שהתקופה הארוכה בה האינפלציה נמצאה תמיד מתחת ליעד בנק ישראל – הסתיימה כבר מזמן. ישראל נמצאת במצב בו כבר אין הצדקה לריבית אפסית ואף לריבית ריאלית שלילית. הסתכלות עמוקה יותר על התנהלות בנק ישראל בשנים האחרונות מראה כי הנתון אשר לו ניתן הדגש הגדול ביותר בכל הנוגע לקבלת החלטה על הריבית היה דווקא שער השקל/דולר. לאחרונה שוב ראינו את הדולר נחלש ואת השקל מתחזק דבר אשר הרחיק את העלאת הרבית. אך בעולם ישנו חשש אחר, מה יקרה אם ארה"ב ובעקבות כך גם ישראל יכנסו למיתון. כתוצאה מכך המדיניות בארה"ב התהפכה ואף אחד כבר לא מדבר על העלאת ריבית, להיפך, השוק צופה הורדת ריבית בהמשך השנה".

בבסיכום הדברים ציין בן אריה כי "במצב כזה ועם הדגש העצום שבנק ישראל שם על שער השקל דולר, נראה כי לבנק ישראל כבר אין הזדמנות להעלות ריבית. אם יחל מיתון עולמי או מקומי, ישראל תגיע ללא כלים מוניטריים. מכאן שאם בנק ישראל יכול להעלות ריבית ו"למלא את המחסנית", מוטב שיעשה זאת ולא ימתין עד שיהיה מאוחר מדי. אני מאמין שלמרות כיוון הריבית בארה"ב וברוב העולם, הנגיד לא יחמיץ את חלון ההזדמנויות הקטן שנשאר לו וינסה לעלות את הריבית בקרוב".

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים