סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

גידול של 80% במכירות ”מחיר למשתכן” בחודש מאי

בשוק החופשי חלה ירידה של 5% בהשוואה למאי אשתקד; בשוק דירות יד שניה נרשמה ירידה של 9%

בהשוואה רב שנתית של רמת המכירות בשוק החופשי בחודשי מאי, "מדורג" חודש מאי האחרון כאחד הנמוכים ביותר בעשור האחרון- רק בחודש מאי 2014, אשר עמד בצל ההמתנה לתכנית מע"מ אפס נרשמה רמה נמוכה יותר של עסקאות, כך עולה מהסקירה הכלכלית  של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר המתפרסמת היום.

סך הדירות שנמכרו בחודש מאי, כולל דירות בסבסוד ממשלתי, עמד על תשעת אלפים, בדומה למאי אשתקד. אלא שיציבות זו במספר העסקאות נרשמה על רקע גידול חד של 80% במספר הדירות שנמכרו בסבסוד ממשלתי, שמספרן בחודש מאי האחרון הגיע ל-1.2 אלף דירות. בניכוי עסקאות אלו נרשמה ירידה של 5% במספר העסקאות בשוק החופשי בהשוואה למאי אשתקד.

הירידה במספר העסקאות בשוק החופשי התרכזה בפלח השוק של דירות יד שניה. כך, סך עסקאות אלו עמד בחודש מאי על 5.8 אלף דירות בלבד, ירידה של 9% בהשוואה למאי אשתקד. זוהי גם אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמה בחודש מאי בעשרים השנים האחרונות, כאשר רק במחצית הראשונה של העשור הקודם (אשר עמדה בחלקה בצל האינתיפאדה השנייה והמיתון במשק) נרשמה רמה נמוכה יותר של עסקאות.

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הירידה במספר העסקאות בדירות יד שניה הקיפה את כל האזורים, למעט אזור המרכז שרשם גידול של 7% ואזור חדרה ששמר על יציבות. ירידות חדות במיוחד במספר העסקאות בדירות יד שניה נרשמו בירושלים (ירידה של 23%) ובאזור טבריה (25%-).

בניגוד לממצאים בפלח השוק של דירות יד שניה, בפלח השוק של הדירות החדשות שנמכרו בשוק החופשי נרשמה עליה במכירות בחודש מאי, בשיעור של 12%, זאת בהמשך לעליה חריגה בשיעור של 48% בחודש אפריל. עם זאת, בעוד שבחודש אפריל הגידול החד במכירות הקיף את כל האזורים, בחודש מאי בולטת שונות גבוהה בין האזורים. כך, לצד אזורי רחובות ות"א שרשמו שיעורי גידול חדים, נרשמו ירידות חדות באזורי ירושלים והצפון.

סך הדירות החדשות שנמכרו ברמה הארצית בחודש מאי, כולל מכירות בסבסוד ממשלתי ("מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה") עמד על 3.2 אלף דירות, גידול של 29% בהשוואה למאי אשתקד, הגבוה משמעותית משיעור הגידול שנרשם במכירת דירות חדשות בשוק החופשי.. כפי שצוין גידול חד זה נרשם על רקע גידול חד של 80% במספר הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" (1.2 אלף דירות במאי השנה לעומת 660 דירות מסובסדות שנמכרו במאי אשתקד).

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל דירות בסבסוד ממשלתי) עמד בחודש מאי על 5.4 מיליארד ₪, עליה ריאלית של 20% בהשוואה למאי אשתקד. שיעור גידול זה נמוך מהגידול הכמותי שנרשם במכירת דירות חדשות (כולל דירות בסבסוד ממשלתי) כאשר ההסבר לכך נעוץ בגידול משמעותי בשווי המכירות בסבסוד ממשלתי בסך תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות. כך, בעוד שבמאי אשתקד ריכזו מכירות מסובסדות אלו 18% בלבד מסך תזרים זה, במאי השנה הגיע שיעור זה ל-29%.הוסף תגובה
  1. 1. מחיר למשתכן להמשיך בכל הכוח

    מאת: אלי | פורסם ב- 10/07/19 12:24

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים