סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אקסלנס: גם הפחתת ריבית בנק ישראל לא תספיק כדי לעצור את התחזקות השקל

נתוני הצמיחה שיפורסמו בארה"ב ביום שישי עשויים להטות את הכף בין הפחתת ריבית בודדת לכפולה בארה"ב בשבוע הבא

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך בסקירתו השבועית כי "גם הפחתת ריבית של בנק ישראל עשויה להיות לא מספיקה כדי לעצור את המשך התחזקות השקל". כהנוביץ מסביר כי "בשנה האחרונה אנו מזהים מתאם גבוה יחסית בין השקל לבין שוקי המניות, מה שבא לידי ביטוי גם בשבוע שעבר, כשהשקל נחלש יחד עם ירידה במדד ה-s&p500.

אנו נוטים להעריך שלפחות חלק מהריצה האחרונה של משקיעים לשקל נובעת מריצה לנכסי סיכון. מכיוון שחלק מהריצה לנכסי סיכון מוסברת ע"י מדיניות מוניטרית מרחיבה בארה"ב, ייתכן שגם הפחתת ריבית קלה בישראל לא תספיק כדי לעצור את מגמת ההתחזקות שלו.

במתאמים הנוכחיים, כדי שהשקל יעבור למגמת היחלשות ברורה, נצטרך לראות או הפחתת ריבית משמעותית בישראל או תופעת Risk-OFF . הטריגרים העיקריים לריסק אוף עשויים להיות מלבד אכזבה מהפד - גם אכזבה עמוקה מדו"חות החברות בארה"ב או התפרקות של נתוני המאקרו, מה שכרגע לא נראה .

ביחס לאפשרות של הפחתות ריבית נוספות בארה"ב אומר כהנוביץ כי "ביום שישי הקרוב יפורסמו לראשונה נתוני הצמיחה בארה"ב לרבעון השני, מה שעשוי, יחד עם פרסום נתוני האינפלציה לחודש יוני, להטות את הכף בין הפחתת ריבית בודדת בשבוע הבא (25 נקודות בסיס) או כפולה (50 נ"ב).

כרגע השוק משוכנע בהפחתה בודדת בסבירות של 82% . בינתיים בעולם, בנקים מרכזיים לא מחכים לפד יותר והחלו להוריד ריבית החודש. בשבוע שעבר בלט הבנק המרכזי בקוריאה, עם הפחתה מפתיעה. מתחילת החודש הורידו ריבית: הבנק ברפובליקה הדומיניקנית, אוסטרליה, סרביה, קוריאה, אינדונזיה, אוקראינה, ד. אפריקה והשבוע צפויה הפחתת ריבית גם ברוסיה.

מחר (חמישי) יקבל הבנק המרכזי האירופי ECB החלטת ריבית, ולהערכתנו סיכוי גבוה שיפתיע גם הוא עם הפחת, להעמקת הריבית השלילית, לאחר שבשבוע שעבר המשיך להתברר שהאינפלציה בגוש קבורה ושהציפיות לגבי הכלכלה שליליות מאוד".

חטיבת המחקר של בנק ישראל המשיכה להעריך לפני כשבועיים שהריבית במשק תעלה השנה ל- 0.5% וב- 2020 ל-1.00% . במסיבת העיתונאים שלאחריה הנגיד תאר שש סיבות שיכולות למנוע מהתחזית הזאת להתממש, ביניהן הפתעה כלפי מטה באינפלציה, ירידה בהערכות האינפלציה העתידית, הפתעה כלפי מטה בצמיחה, החמרה נוספת בכלכלה העולמית, שינויים במדיניות המוניטרית של בנקים מרכזיים והתחזקות השקל.

מאז, חמש מאותן סיבות התממשו או יתממשו בוודאות מלאה, כשהצטרפה אליהם בשבוע שעבר הפתעה כלפי מטה באינפלציה. התממשות הטריגרים לאי העלאה היו כל כך חזקים, עד כדי כך שהפכו אותה צד לכדי הפחתה. הטריגר היחיד מהשישה שעדיין לא הופעל הוא הפתעה כלפי מטה בנתון הצמיחה, אבל בואו נקווה שלא נצטרך באמת להגיע עד לשם, אחרת זה יהיה מאוחר מדי.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. אין קשר לרבית ולדולר (לל"ת)

    מאת: בוב | פורסם ב- 25/07/19 18:37

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים