סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אלומות: מחירי הדירות ימשיכו לעלות

דחיית הקמת הממשלה בעקבות הבחירות דוחה את העלאת המיסים; סיכוני המקרו פוגעים בציפיות האינפלציה; מומלץ להקטין אחזקות צמודות קצרות

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, מפרסם את סקירת המאקרו השבועית ומתייחס למחירי הדיור: בבנק ישראל מעריכים שהריבית פה עוד תעלה, לפחות על פי התחזית של מחלקת המחקר, אבל גם היא עשויה להשתנות ממש בקרוב.

בסך הכל התחזית לא לוקחת בחשבון האטה דרמטית וודאי לא 4 הפחתות ריבית בארה"ב ו-3 הפחתות ריבית נוספות באירופה, כפי שמתמחרים כיום בשווקים. 4 הפחתות ריבית בארה"ב בתוך 18 חודשים, 3 הפחתות ריבית באירופה, 

האם הריבית בישראל תוכל בכלל להישאר ללא שינוי? סיכוי נמוך מאוד. גם במחזור הפחתות הריבית האחרון, הכלכלה בישראל המשיכה לתפקד, שוק העבודה נותר איתן, אבל החולשה באינפלציה והייסוף החד הובילו להפחתות ריבית אגרסיביות ע"י בנק ישראל. העניין הוא שהפעם הפחתה ריבית אגרסיבית עשויה להוביל את בנק ישראל ישר לטריטוריה שלילית.

בנק ישראל לא העלה את הריבית מאז כניסתו של הנגיד אמיר ירון, למרות העלאת ריבית רגע לפני כניסתו, וזאת בעיקר בעקבות התיסוף של השקל. בבנק דאגו להדגיש פעם אחר פעם כי התיסוף של השקל עשוי לעכב את האינפלציה מלחזור ליעד. בנוסף שמו דגש על פערי הריבית מול ארה"ב, שלא צפויים עוד להתרחב אחרי הפחתת הציפיות וסיבוב הפרסה של הפד.

כדי להיות עקביים, מאז, התיסוף של השקל רק התחזק, שער החליפין "הנומינלי האפקטיבי" הגיע לשפל חדש, ודולר/שקל נושק לרמה של 3.5. אפשרות של ריבית שלילית נשללה על ידי בנק ישראל במחזור הקודם, בטענה כי לא בטוח שהיא בכלל אפקטיבית, אבל כאשר פער הריביות יתחיל להצטמצם ובשער דולר/שקל של 3.5 ניתן יהיה לראות רק "ראש שיורם כלפי מעלה" - יתכן והגישה לגבי ריבית שלילית בבנק ישראל תשתנה.

"הבעיה עם ריבית שלילית היא שהניסיון איתה עד כה לא ממש צלח. היא לא מעודדת צריכה פרטית, כפי שהיה ניתן לחשוב. האמת שהיא גם לא מעודדת השקעות במפעלים או בהשקעות אחרות בסיכון סביר. היא בעיקר מעודדת עלייה במחירי הנדל"ן, שנחשבים למקום טוב יותר להחנות בו את הכסף מאשר בבנק, או בטוח יותר מאשר מתחת ל"מזרון".

עלייה משמעותית במחירי הנדל"ן מובילה לעלייה מקבילה במחירי השכירויות ובסופו של דבר פוגעת בצריכה הפרטית ובצמיחה. עכשיו נסו לתאר מה יקרה למחירי הנדל"ן בישראל במידה והריבית תעבור לטריטוריה שלילית, שהתשואות הארוכות ירדו בהתאם לירידת התשואות בעולם ואיתם גם ריביות המשכנתא או רחמנא ליצלן, אם מישהו בבנק ישראל יחליט שהגיע הזמן להפסיק לעשוק אותנו ויאפשר לרוכשי הנדל"ן ליהנות מהריביות האפסיות בחלק יחסי הגדול ביותר משליש מהמשכנתא".

בנוסף, כותב חברון כי "האירוע החשוב ביותר השבוע הוא כמובן החלטת הריבית של הבנק המרכזי בארה"ב. בשוק מצפים להפחתה ראשונה של 0.25% ולטון יוני יחסית שיבטיח הפחתות ריבית נוספות, כדי להחזיר את האינפלציה ליעד ולתמוך בצמיחה. יהיה מעניין גם לראות כיצד הבנק המרכזי מתייחס להאטה שנוצרה בעקבות מלחמת הסחר ועד כמה הוא מעודד אם בכלל מחידוש השיחות בין סין לארה"ב".

מלבד החלטת הריבית בארה"ב צפויים השבוע שלל נתוני מאקרו מרכזיים בארה"ב שיעידו על מצב הכלכלה ועל ההסתברות להפחתות ריבית נוספות. בסוף השבוע יתפרסם דוח התעסוקה לחודש יולי שצפוי להיות מתון יותר מחודש יוני. בנוסף יתפרסמו מדד אמון העסקים של מישיגן והזמנות ממפעלים. מוקדם יותר השבוע יתפרסם מדד מנהלי הרכש היצרני ומדד ה-PCE שנחשב לנתון האינפלציה המועדף על הפד. 

חברון מפרסם את המלצות המרכזיות שלו השבוע ואומר שסיכון המח"מ עשוי לעלות השבוע במידה והפד יאכזב. הריבית ככל הנראה תרד, אבל המגמה תהיה תלויה בעיקר בטון שהפד יציג, שכן השוק מצפה לעוד 3 הפחתות. הסיכונים לשוקי המניות נותרו גבוהים, אומנם הריבית בארה"ב ובאירופה צפויה לרדת, ונתוני המאקרו התייצבו השבוע, אבל הסיכונים מהאטה ומהסכם הסחר נותרו.

דחיית הקמת הממשלה בעקבות הבחירות דוחה את העלאת המיסים. סיכוני המקרו פוגעים בציפיות האינפלציה. מומלץ להקטין אחזקות צמודות קצרות.

השיחות בין סין לארה"ב מתחדשות השבוע אבל הסכם הסחר עם סין רחוק וללא יעד של זמן ולא מן הנמנע כי מכסים נוספים יוטלו בהמשך, במה שייחשב לעליית מדרגה במלחמת הסחר. מחירי הנפט שוב נחלשים. כרגע נראה כי רק משבר איראני יוכל לעלות אותם בחזרה כלפי מעלה, אחרת רמה של 50 עשויה להיות קרובה יותר. מחירי הזהב המשיכו להיסחר מעל 1400. שינוי כיוון הריביות כלפי מטה וחשש מפני השלכות של האטה כלכלית ימשיכו לתמוך במחירי הזהב.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים