סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

איילון: בשבועות הקרובים מלחמת הסחר תמשיך לרחף מעל הכלכלה הגלובלית

" הראלי החד מתחילת השנה הוא פועל יוצא של היפוך מוחלט בטון המוניטרי של הפד בחודשים האחרונים וציפיות בשווקים הפיננסים ל-3 הפחתות ריבית כבר השנה"

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות, מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית ומתייחס לשיחות הסחר בין ארה"ב לסין הצפויות להתחדש לאחר נתק של כשלושה חודשים במהלכו הוגדלו הסנקציות ההדדיות, זאת כאשר נציג הסחר הבכיר של ארה"ב ושר האומר האמריקני יובילו את משלחת הסחר האמריקנית לסין. 

חידוש מגעי הסחר בין הצדדים הוא פועל יוצא של פגישת הנשיאים בשולי ועידת 20G בסוף חודש יוני האחרון. על פי ידיעות בתקשורת חידוש המגעים התאפשר לאחר שהאמריקנים ריככו את המגבלות ביחס לחברת Huawei וככל הנראה גם נקטו טון מתון ביחס לסיטואציה הרגישה של סין בהונג קונג אשר עוררה הפגנות ענק כנגד הממשל הסיני. מן העובדה שערב פיצוץ המשא ומתן הקודם בין הצדדים בתחילת חודש מאי 19 גרסו האמריקנים כי ב- 90% מן הסוגיות הדרושות הסכמות הגיעו הצדדים להסכמות אלו ניתן להניח כי הצדדים בשלים לחתום על הסכם סחר "מקוצץ" בחודשים הקרובים.

"הסכם סחר מקוצץ" אנו אומרים, שכן המלחמה הטכנולוגית בין הצדדים תוסיף ללוות את יחסי המדינות שנים רבות ואולם הסכם סחר חתום יהפוך את הקרב על ההגמוניה הטכנולוגית לכזה אשר אינו מהווה אירוע מאקרו מטלטל סחר גלובלי. מנגד רבים סבורים כי הסינים ימתינו עם חתימה על הסכם סחר עד לאחר הבחירות לנשיאות בסוף שנת 2020 במטרה לנסות ולשפר עמדות אל מול נשיא דמוקרטי חדש ככל ויבחר נשיא שכזה. להבנתנו, מדובר בתרחיש פחות סביר שכן חוסר הבהירות הכלכלי בסוגיית הסחר העולמי מעיבה על כלכלת סין המאבדת מומנטום ולפיכך לא סביר כי ההנהגה הסינית תהמר על מהפך בבית הלבן אשר ספק אם יתרחש ובדרך תסתכן בסנקציות נוספות ובפגיעה כלכלית חמורה.

כך או אחרת אזי בשבועות הקרובים מלחמת הסחר תמשיך לרחף מעל הכלכלה הגלובלית זאת כאשר בכל זמן נתון עלול לצוץ ציוץ נשיאותי כלשהוא ולאיום בדרדור יחסי סין ארה"ב למלחמת סחר בעצימות מלאה. מחד סביר כי להבות מלחמת הסחר יהיו נמוכות מאוד בעתיד הקרוב ומאידך הצדדים לא שלפו מהכובע מסגרת זמן מוגדרת לחתימה על הסכם סחר חדש כך שסביר שבשלב כזה או אחר הלהבות שוב ישתוללו.

אנו חוזרים על עמדתנו כי כלכלת ארה"ב אינה מצויה ערב מיתון כלכלי וכי כלכלה זו צפויה השנה לצמוח בשיעור שנתי של 2.1%- 2.3%. קצב צמיחה חזוי זה דומה לקצב הצמיחה הממוצע בכלכלת ארה"ב בעשור האחרון ואילו קצב הצמיחה אשתקד הוא החריג בשל תוכנית הפחתת המיסים החדה. ניתן לומר כי הפחתות המיסים ואפקט העושר הנגרם מן העליות בבורסה תומכים בצמיחה הפרטית האחראית לכ- 2/3 מן התוצר ואילו מלחמת הסחר פוגמת בהשקעות שלא למטרת מגורים ובייצוא.

ביום רביעי הקרוב ישלים הבנק המרכזי של ארה"ב את פניית הפרסה המוניטרית ויפחית את ריבית הבסיס במשק האמריקני ברבע האחוז. נציין כי בשוק ההון מתמחרים כיום 100% הסתברות להפחתת ריבית ב- 31/7/19, כמו כן גלומה בחוזים על הריבית הסתברות לא קטנה של 21.4% כי הפד יפחית את הריבית במחצית האחוז כבר החודש. להערכתנו, האפשרות של הפחתת ריבית אגרסיבית של מחצית האחוז החודש היא מנותקת מן הנתונים ואולם בהינתן בנק מרכזי אמריקני אשר בדצמבר 18 מעריך 2 העלאות ריבית, בינואר 19 מדבר על סובלנות מוניטרית, במרץ 19 מדבר על ריבית ללא שינוי השנה ובמאי 19 מבטיח הפחתת ריבית הוא לא בנק מרכזי צפוי ומכאן הבלבול בשווקים.

בשבוע שחלף התחדש הראלי בשוק המניות האמריקני זאת לאחר שמדד ה- S&P 500 חתם את שבוע המסחר ברמת שיא של 3025.86 נקודות בהובלה שבועית של סקטור שירותי התקשורת וסקטור הפיננסים אשר טיפסו בסיכום שבועי ב- 4.6% ו- 2.7% בהתאמה על רקע תוצאות כספיות משופרות. מדד מניות זה טיפס בסיכום שבועי 1.65% והוא מציג עלייה של 2.86% מתחילת חודש יולי 19 ואילו מתחילת השנה טיפס מדד מניות זה ב- 20.7%.

הראלי החד מתחילת השנה הוא פועל יוצא של היפוך מוחלט בטון המוניטרי של הפד בחודשים האחרונים וציפיות בשווקים הפיננסים ל-3 הפחתות ריבית כבר השנה חלף ציפיות להעלאות ריבית נוספות בדצמבר האחרון ולפיכך כל זמן שהפד אכן יחתום על הצ’ק שהמשקיעים הניחו בפניו המשקיעים ינהגו בסלחנות נוכח קיפאון ואף שחיקה קלה ברווחיות. הרגיעה בגזרת יחסי הסחר של ארה"ב וסין מספקת אף היא תמיכה לשוק המניות וכל זמן שאין חדשות רעות בגזרה זו מדובר בחדשות טובות גם אם אין הסכם סחר חדש באופק.

בישראל, מסכם פגוט, הסתיים חודש מהחלומות בשוק החוב, בתמיכת התמריצים הגלובליים והמדד המקומי הנמוך תומכים בביצועי שוק המניות. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים שוב חצתה את הרף התחתון של יעד האינפלציה כלפי מטה ולכך תהיינה השפעות על מדיניות הריבית העתידית של בנק ישראל ומאידך סיכום השוואתי של האינפלציה במחצית הראשונה של שנת 2019 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מלמד על סביבת אינפלציה דומה שכן גם אשתקד וגם השנה הסתכמה האינפלציה במחצית הראשונה של השנה ב- 0.9%. להבנתנו, פני המשק הישראלי אינם לאינפלציה אפסית והנחת העבודה שלנו היא כי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תתבסס בתוך יעד האינפלציה הממשלתית ותסתכם ב- 1.3%. 

מדד ת"א 125 הוסיף מתחילת חודש יולי 0.9% ואילו מתחילת שנת 2019 הוסיף מדד מניות זה 12.46% ואולם גם לאחר העליות הנאות הללו מפגר מדד המניות המוביל בישראל בשנת 2019 אחר ביצועי מרבית מדדי היחס הגלובליים.

החשיפה המומלצת שלנו לשוק המניות עומדת על 90%. לתפישתנו יש להחזיק 50% מתיק המניות בחשיפה למניות בבורסה תל אביב, זאת כאשר בזירה המקומית ראוי להתמקד בבחירת מניות פרטנית תוך ניצול המימוש הנוכחי לטיוב וחיזוק פוזיציות ואילו בכל האמור בהשקעות בשוק המניות מעבר לים יש להתמקד בהשקעה במדדי מדינות ומדדי סקטורים. מניות בנקים, מניות תשתיות אנרגיה ומניות IT מקומי עומדות בראש סדר ההקצאה הסקטוריאלי שלנו בישראל. אנו רואים בהשקעה בשוק המניות את אפיק ההשקעות המועדף בחלק הסחיר של התיק בכל האמור בשקלול משוואת הסיכוי – סיכון.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים