סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: מפחיתים סיכונים בתיק לפני הודעת ריבית הפד ביום רביעי

"הציפיות להורדת ריבית הפד כבר מגולמות בשוק ותומכות במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר"

לאחר שבוע אחד של הפוגה בעליות במדדים הבולטים, חזרו השווקים והמשיכו בכיוון החיובי מתחילת השנה, עונת הדו"חות בארה"ב לרבעון השני של השנה ממשיכה להכות את הציפיות המוקדמות עם דו"חות טובים כאשר כ 44% חברות מתוך מדד S&P500 כבר פרסמו. תחזית הרווח המוקדמות מאותתות על קיטון של 2.6%- אך בפועל כ 77% מהחברות שפירסמו הכו את תחזיות הרווח שעלה בחישוב מצרפי בכ 5.4% - נתון גבוה מהממוצע ב 5 השנים האחרונות.

61% מהחברות הכו את תחזיות ההכנסות. סקטורים שבולטים הם הבריאות והפיננסים. השבוע פירסמו גוגל, אינטל, טוויטר, פייסבוק, קוקה קולה, סטארבקס, מקדונלדס, לוקהיד ובשבוע הקרוב צפויים לפרסם עוד חברות גדולות כמו מיילן והבולטת מכולן היא APPLE.

אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי ולכן ממשיכים להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל. הורדות הריבית בארה"ב כבר מגולמת בשוק וההבנה שבישראל כנראה הריבית לא תעלה בזמן הקרוב תומכות בחשיפה לשוק המקומי.

חשוב לזכור כי במחצית הראשונה של 2019 הניב שוק המניות הישראלי תשואה נמוכה במקצת מהשוק האמריקאי, מה שמגדיל להערכתנו את הסיכויים לביצועי יתר בהמשך השנה, בדיוק כפי שהיה גם ב 2018, כאשר בחישוב שנתי מדדי המניות בישראל הניבו תשואת יתר מול רוב ממדדי המניות בארה"ב ובעולם. לאור זאת, המיקוד למחצית השנייה, הוא המשך השקעה במניות בשיעור גבוה, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים. 

שוק האג"ח המקומי נהנה מהצפי להורדות ריבית בעולם כשמתחילת החודש נרשמו עליות ברוב אפיקי האג"ח השונים - הממשלתיים והקונצרנים, הצמודים והשקליים, הקצרים והארוכים. בישראל, מרווח התשואה בין החלק הקצר לחלק הארוך עומד על כ 100 נק’ בסיס כאשר בארה"ב העקום שטוח הרבה יותר ועומד על כ 20 נק’ בסיס ובגרמניה שטוח לחלוטין. לאור זאת אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר), להיות עם מרכיב של אג"ח קונצרני בתיקים במיוחד בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח בכל תיק.

אנו חוזרים ומדגישים כי להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגריסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו במהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות.

לאחר העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, אנו מבינים שחשוב במחצית השנייה לשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת, כפי שאנחנו חוזרים וכותבים חודשים רבים, הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולשלב נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך.

אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר – אחד הנכסים בעל הקורלציה הנמוכה ביותר לשאר הנכסים. כמו כן, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובחשיפה לדולר במח"מ קצרצר.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים