סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אקסלנס: הורדת הריבית בארה”ב תגן על הכלכלה מפני סיכונים פנימיים וחיצוניים

"מודל הפד של ניו-יורק ממשיך לתאר הסתברות של 33% למיתון בתוך 12 חודשים".

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מתייחס בסקירתו השבועית להחלטת הריבית הצפויה בארה"ב מחר: "למה בעצם הפד ניגש להוריד ריבית ביום רביעי הקרוב אם נתוני התמ"ג יציבים ושוק העבודה מהודק?

את ההסבר נתן יו"ר הפד, פאואל, בעצמו: ’לקיים את ההתרחבות הכלכלית - שזה אומר לאפשר לצמיחה לחלחל ליותר שכבות וכן להגן על הכלכלה מפני סיכונים פנימיים וחיצוניים מתגברים. האינפלציה לא רק שלא מונעת ממנו לתמוך בהתרחבות הכלכלית, היא כשלעצמה דוחקת בו לבצע הרחבה מוניטרית.

בשבוע האחרון ציפיות האינפלציה המגולמות חזרו לנזול כלפי מטה ואלה ל-10 שנים על 1.78% . לחץ נוסף להפחתות ריבית בארה"ב מגיע מהידוק התנאים הפיננסים היחסיים בארה"ב, כשביתר העולם בנקים מרכזיים רבים מורידים ריביות. למעשה חודש יולי היה הראשון מאז 2013 שבו אף בנק מרכזי בעולם לא ביצע העלאה, וכשגם באירופה הריבית צפויה להמשיך לרדת.

 כהנוביץ מתייחס גם לנתוני התמ"ג לרבעון השני בארצות הברית ומציין כי מודל הפד של ניו-יורק ממשיך לתאר הסתברות של 33% למיתון בתוך 12 חודשים.

לגבי אירופה אומר כהנוביץ כי הריבית צפויה להמשיך לרדת. ה- ECB הותיר בשבוע שעבר את הריבית ללא שינוי, 0.4% -, שעות לאחר נתון חלש מאד מהכלכלה הגרמנית (IFO ). גרמניה נזכיר הייתה אחת המדינות היחידות בגוש שהתנגדו בשנים האחרונות להפחתת ריבית וכעת כשהיא נשברת נשבר איתה החסם העיקרי להעמקת הריבית השלילית.

במסיבת העיתונאים שלאחר ההחלטה היו"ר דראגי הבהיר שה- ECB לא רק שיהיה מוכן בקרוב להוריד ריבית אלא גם להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותו. רגע לאחר מכן בשלב השאלות והתשובות הוא הוסיף כי לכלים המוניטריים יש גבול וחייבים לשלב אליהם גם פעולות פיסקליות. המשקיעים לא אהבו לשמוע שיש גבול והתשואות חזרו לעלות.

בישראל, אומר כנוביץ’, המדד המשולב של בנק ישראל צמח בשלושת החודשים של הרבעון השני בקצב הנמוך ביותר מאז הרבעון השלישי של 2016 , ומאותת על צמיחה בקצב נמוך של 2.2% . חולשה נרשמה בעיקר בענפי היצוא, כלומר זאת לא רק חולשה של תיקון ליבוא הרכבים הגבוה מהרבעון הראשון. החולשה ביצוא מתאימה לחולשה בסחר העולמי ולהתחזקות השקל.

השקל המשיך לזנק בשבוע שעבר ותומך בתחזית שלנו להפחתת ריבית בישראל. עוד פורסם בישראל נתון פדיון רשתות השיווק שירדו במחצית הראשונה של השנה ב- 0.6% ביחס למחצית הראשונה של 2018 . ביום רביעי יפורסמו בישראל נתוני התעסוקה.

ציפיות האינפלציה בישראל ממשיכות לרדת, אלה ל- 10 שנים לפי ה- OTC ירדו ל1.46% ואלה לשנה ל- 1.07% , קרובות ליפול מתחת לגבול היעד התחתון. להערכתנו כל עוד בנק ישראל יתעקש לא להוריד ריבית נראה את שיפוע העקום בישראל ממשיך לרדת ומלמד אגב על בלימת הכלכלה.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
 1. 4. אבל למה שפקטלציות? מחר נראה (לל"ת)

  מאת: ATUK19 | פורסם ב- 30/07/19 16:54
 1. 3. נכון. אבל הורדת ריבית תחזק השקל מול סל

  מאת: ATUK19 | פורסם ב- 30/07/19 16:53
 1. 2. אבל אתה כבר יודע שזה לא רק הדולר

  מאת: Talush | פורסם ב- 30/07/19 15:33
 1. 1. כנראה שבנק ישראל מחכה למחר

  מאת: ATUK19 | פורסם ב- 30/07/19 15:20

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים