סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון: ההצהרה החריגה של הנגיד מורידה מהפרק העלאות ריבית בעתיד הנראה לעין

"הנגיד הצהיר כי בנק ישראל לא יהסס להשתמש בכלים נוספים העומדים לרשותו ונראה כי התערבות מחודשת בשוק המט"ח, אם כי ככל הנראה רק בנסיבות של תפקוד לא תקין של השוק, על הפרק"

בסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושל שוק הריביות ואיגרות החוב מתייחסים היום ד"ר גיל מיכאל בפמן הכלכלן הראשי ודודי רזניק אסטרטג הריביות להצהרת נגיד בנק ישראל.

על פי כלכלני לאומי, ההתחזקות החריגה של השקל בימים האחרונים, ולמעשה לכל אורך חודש יולי, מול כל המטבעות, תוך השפעה ממתנת צפויה על האינפלציה, הביאו את נגיד בנק ישראל לצאת השבוע בהודעה חריגה כי לא תהיה העלאת ריבית בתקופה הקרובה בישראל וכן שהבנק לא יהסס להשתמש בעוד כלים במידת הצורך. ההודעה באה על רקע המשך ההתחזקות של השקל מול כל המטבעות המרכזיים (כולל מול הדולר שרשם התחזקות כמעט מול המטבעות העיקריים בעולם) במהלך חודש יולי.

מול סל המטבעות השקל התחזק במהלך חודש יולי ב כ- 2.7% והשלים עלייה של 7.5% מתחילת השנה. ההודעה החריגה באה למעשה בניגוד לתחזית חטיבת המחקר בדבר שלוש העלאות ריבית החזויות עד לסוף שנת 2020, הערכה שככל הנראה האיצה את מגמת התחזקות השקל. כרגע השווקים הורידו כמעט לחלוטין את האפשרות להעלאות ריבית בישראל בשנה הקרובה כאשר ריבית ה IRS ותשואות המק"מ לשנה נסחרות סביב רמת ריבית בנק ישראל הנוכחית - 25 נ"ב.

העלייה בחוסר הוודאות בעולם כתוצאה מהמשך והסלמת מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, בשילוב ההרחבות המוניטאריות בעולם לא הותירו ברירה בפני נגיד בנק ישראל. עם זאת, נתוני המקרו והגורמים הבסיסיים תומכים במגמת התחזקות השקל, כמעט ללא קשר לסביבת הריבית, הצפויה להימשך על פני זמן גם אם לא בקצב המהיר של החודש האחרון.

לגבי המתרחש בארה"ב אומרים בלאומי כי ריבית הפד ירדה כצפוי ב 25 נ"ב, במטרה להשיג מקסימום תעסוקה ויציבות מחירים, ובהתחשב בתמונה הכלכלית הגלובלית. כמו כן, הודיע הפד על סיום תהליך צמצום המאזן שלו בחודש אוגוסט, חודשיים קודם לכן ממה שצוין כיעד בעבר.

תנאי הרקע שצוינו על ידי הפד כוללים: שוק עבודה שנותר חזק; המשך עליית הפעילות הכלכלית בקצב בינוני; שיעור אבטלה שנותר נמוך; גידול בהוצאות משקי הבית; צמיחה מתונה בהשקעות של הסקטור הפרטי; אינפלציית ליבה מתחת ל -2% ורמה נמוכה יחסית של אינפלציה צפויה על פי השווקים. במבט קדימה, הפד ימשיך לעקוב אחר מידת העמידה ביעד האינפלציה, מצב שוק העבודה והמצב השווקים הפיננסיים והשווקים הגלובליים.

ההצהרה הציגה הערכה כלכלית כמעט זהה לזו שהוצגה ביוני. המלל החליש את מידת "הדריכות" שבמעקב אחר הנתונים מלשון של "השגחה מקרוב" אל "נמשיך לעקוב". זה אומר ככל הנראה שההפחתה הבאה תגיע יותר מאוחר השנה, ככל הנראה בדצמבר, ולא בהחלטה הקרובה של חודש ספטמבר. ההחלטה להפחית את הריבית לא הייתה פה אחד, וזה מצב די חריג, ושני חברים מצביעים הצביעו נגד החלטת ההפחתה בעת הנוכחית.

נראה שהפחתת הריבית הייתה מעט מתחת לציפיות שהיו לאחרונה עבור החלטה זו, על פיהן היו דעות בשוק בעד הפחתה בגודל של 50 נ"ב ולא 25 נ"ב. מיד לאחר ההחלטה השוק תימחר בצורה משמעותית, אם כי לא מלאה, הפחתת ריבית בחודש ספטמבר. בניגוד להערכת השוק, לנו נראה שהפד איננו עומד להפחית את הריבית ברצף החלטה אחר החלטה.

לפיכך, על סמך ניסיון העבר, אנו צופים שהפחתת הריבית במשך השנה הקרובה, כמהלך של יצירת "רשת ביטחון" תסתכם בלא יותר מאשר 75 נ"ב, כולל ההפחתה של סוף יולי 2019, והריבית תשהה ברמה הנמוכה, לאחר ההפחתות לפרק זמן קצר יחסית לפני שתשוב ותעלה, ככל הנראה במהלך 2021, זאת עם שיפור מתון הצפוי בצמיחה בארה"ב, על רקע התממשות של צעדים לשיפור הפריון באמצעות יישום טכנולוגיה בענפי המשק השונים בארה"ב.

עוד בארה"ב, סביבת האינפלציה בארה"ב הנגזרת מהצריכה הפרטית במגמת עלייה אם כי עדין לא הגיעה ליעד הפד. דו"ח התעסוקה לחודש יולי בארה"ב תאם את ההערכות המוקדמות. עם זאת כרגע הפוקוס בכל הקשור למדיניות הפד עובר למלחמת הסחר ורמת האי וודאות העולמית.

בשוק האג"ח המקומי, תנאי הרקע תומכים בהמשך המגמה החיובית באג"ח הממשלתי. ירידת התשואות בעולם בשילוב המשך חוזקת השקל, ירידת סביבת האינפלציה, הכרזת נגיד בנק ישראל בדבר היציבות הצפויה בריבית וירידת התשואות בעולם צפויים להמשיך ולהעניק רוח גבית לאפיק הממשלתי. בלאומי ממליצים על הארכת ההשקעה למח"מ אחזקות 6 של שנים ומעלה. וכן על המשך השקעה עודפת באפיק השקלי הלא צמוד.

בשוק האג"ח הקונצרני נמשכת המגמה החיובית אם כי על רקע עליות השערים החדות באפיק הממשלתי נמשכת מגמת הזחילה ברמת המרווחים כלפי מעלה. אנו לא ממליצים להגדיל החשיפה לאפיק הקונצרני. מומלצת השקעה במח"מ של 3 – 5 שנים. בדרוגים גבוהים בלבד ניתן להשקיע גם במח"מ ארוך יותר. אנו ממליצים על השקעה בעיקר בחברות מקבוצת דרוג A-AA.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 3. תקנו 309/70

    מאת: RONEN. L | פורסם ב- 05/08/19 04:56
  1. 2. מצחיק (לל"ת)

    מאת: ע.ג'ורג'י | פורסם ב- 04/08/19 21:08
  1. 1. יש נגיד פיקח.כבר טוב (לל"ת)

    מאת: erder | פורסם ב- 04/08/19 15:03

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים