סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

איילון: הפסימיות ”חטפה” את השוורים של וול סטריט בין לילה בשל ציוץ אחד של הנשיא

"הצעדים האמריקנים כנגד סין יגבו מחיר לא מבוטל מקצב הצמיחה העתידי של סין ובמציאות זו יעד צמיחה תחתון של 6% השנה מצוי בסכנה "

יניב פגוט האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות, מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית שלו ומתייחס למלחמת הסחר בין סין לארה"ב. הציוץ המפתיע של הנשיא טראמפ ביום חמישי האחרון לפי ארה"ב תטיל מכסים נוספים בשיעור של 10% על תוצרת סינית בהיקף של 300 מיליארד דולר טרף שוב את הקלפים עבור המשקיעים בעודם מצפים לבשורות חיוביות מחידוש מגעי הסחר בין סין לארה"ב אשר התחדשו בשבוע החולף לאחר הפוגה של חודשיים. המיסוי החדש אשר צפוי להיכנס לתוקף ב- 1/9/19 מקרב את הצדדים למלחמת סחר בעצימות מלאה קרי מיסוי הדדי של כל התוצרת הסינית והתוצרת האמריקנית הרלוונטית.

אנו ממשיכים להעריך כי הצדדים יצליחו בסופו של יום להימנע ממלחמת סחר מלאה אשר תמסה את כלל הייבוא והייצוא הרלוונטי ב- 25% ואולם היה ואנו טועים בהערכה זו, אזי הסיכון למיתון עולמי גובר באופן מהותי. שנת 2020 היא שנת בחירות בארה"ב והנשיא האמריקני לא ירצה להגיע למערכת בחירות בה תהיה ארה"ב על סף מיתון ולפיכך להערכתנו מדובר במשחק הקלפים אשר יסתיים בחודשים הקרובים בפשרה. הסינים עצמם מודעים היטב ללוחות הזמנים הפוליטיים בארה"ב ולפיכך צפויים למשוך זמן במטרה להעביר את הלחץ למגרש הביתי של טראמפ.

הצעדים האמריקנים כנגד סין יגבו מחיר לא מבוטל מקצב הצמיחה העתידי של סין ובמציאות זו יעד צמיחה התחתון של 6% השנה מצוי בסכנה. ההנהגה הסינית תידרש להנהיג תמריצים מוניטריים חדשים ומהותיים על מנת לתמוך בצריכה הפרטית בסין ולפצות בכך על הפגיעה הצפויה בייצוא. הפיחות החד של המטבע הסיני לעבר הרף הפסיכולוגי של 7 יואן לדולר שהתרחש כתגובה להרעה ביחסי הסחר נועד לספוח חלק מן הפגיעה אשר תנבע לכלכלה הסינית מין המכסים ולאותת לארה"ב כי בארסנל הסיני ישנם כלי תגובה שאינם בהכרח צעדי מיסוי בהם מוגבלים הסינים בהגדרה עקב עודף הסחר.

שבוע מסחר מאכזב עבר על המשקיעים בשוק המניות של ארה"ב לאור החדשות הרעות מזירת יחסי הסחר בין ארה"ב לסין והטון הניצי יחסית של הפד למרות הפחתת הריבית הראשונה מזה עשור. מדד ה- S&P 500 איבד 3.1% בסיכום שבועי, נוכח ירידות השערים החדות מדד זה מציג ירידה של 1.62% מתחילת חודש אוגוסט 19 ואולם מתחילת שנת 2019 עלה מדד מניות זה ב- 16.96%

בנקודת הזמן הנוכחית הפסימיות "חטפה" את השוורים של וול סטריט בין לילה ובעיקר בשל ציוץ אחד של נשיא ארה"ב. הפסימיסטים חוששים כי התקדרות יחסי הסחר בין ארה"ב לסין תוביל למיתון עולמי ולירידה חדה ברווחיות הפירמות. העובדה שהחלטת הריבית של הפד מתוזמנת רק לעוד כחודש וחצי קרי ב-18 לחודש ספטמבר 19 מגבירה את החשש לוואקום של חדשות טובות ומגבירה את החשש מפני עלייה נוספת במפלס הפחד אשר תוליד ירידה חדה בשווקי המניות.

נציין כי חודשי הקיץ מאופיינים במחזורי מסחר נמוכים עקב החופשות השנתיות וכך עצבנות זמנית עשויה להיתרגם לירידות שערים חדות. אם לא די בכך אזי לוח השנה הכלכלי מזמן לנו בחודשים הקרובים עלייה במתיחות בסוגיית הבריקזיט אשר תאריך היעד שלו 31/10/19 מתקרב ולפי שעה אין פתרון באופק והרטוריקה של הצדדים למשא ומתן מקצינה.

במציאות זו ולאור העליות החדות בשווקי המניות מתחילת השנה מתבקש לכאורה להקטין סיכונים בתיק ההשקעות ואולם אנו נמליץ על מהלך שכזה רק במידה ונעריך כי פנינו למיתון כלכלי בארה"ב ולא משיקולים טקטיים תלוי "מקלדת" של הנשיא. הניסיון מלמד אותנו כי קיים קושי מובנה לתזמן מימוש גם אם הוא מכאיב ולפיכך אנו ממשיכים להחזיק בפוזיציה מנייתית מעובה. אנו סבורים כי רכיב המניות בתיק ההשקעות הוא אפיק ההשקעות האטרקטיבי ביותר על אף האתגרים הלא מבוטלים שמזומנים למשקיעים בטווח הקצר .

המפתחות למגמה החיובית בשוק המניות מצויים בבית הלבן ובפד ולהערכתנו בצמד מקומות אלו יעשו במפתחות אלו שימוש מושכל על מנת למנוע משוק המניות לקרוס. אנו סבורים כי הדרך הנכונה להקטין סיכון בתיק ההשקעות כי להקטין סיכון אשראי וכך להקטין נזקים העשויים להגרם מפתיחת מרווחי סיכון כפועל יוצא מירידה בתיאבון לסיכון.

לגבי המתרחש בישראל אומר פגוט כי אירוע המפתח בשוק ההון הישראלי בשבוע החולף לא היה נתון כלכלי כזה או אחר וגם לא אישור דירוג החוב הלאומי על ידי חברת הדירוג S&P, אלא מסרון אחד של נגיד בנק ישראל אשר הבהיר כי הריבית במשק תוותר ללא שינוי והזכיר למי ששכח או לא ידע כי לבנק ישראל כלים מוניטריים נוספים מלבד שינוי ריבית הבסיס.

הנגיד ירון תומרן על ידי כרישי המטבע הגלובליים להנמיך את הטון המוניטרי שלו זאת לאחר שבהודעת הריבית האחרונה של הבנק יצא טון מוניטרי ניצי המנותק מסביבת הריביות הגלובלית. הטון המוניטרי של הנגיד ירון בהחלטת הריבית האחרונה תמך במגמת התחזקות חריגה של השקל אל מול מטבעות הסחר וזו לובתה באמצעות סקירות כלכליות של גופים זרים והתנהלות מסחרית אגרסיבית של סוחרים בשוק המטבע. הנגיד שחזה בשקל מתחזק בקצב מהיר אל מול מטבעות הסחר חישב מסלול מחדש והבהיר למשקיעים כי בניגוד לטון שעלה ממסיבת העיתונאים ותחזיות מחלקת המחקר של הבנק שקדמו למסיבת העיתונאים הרי בנק ישראל לא יתרום את חלקו להתעצמות השקל באמצעות צמצום בפער הריביות בין ישראל לשווקים אחרים ובכך הביא לרגיעה זמנית בתיסוף השקל.

זמנית אנו אומרים שכן להערכתנו, עוצמת השקל והתחזקותו אינה אירוע חולף ולפיכך השקל יוסיף להתחזק בעתיד הנראה לעין וכל שנותר לבנק המרכזי בהקשר זה הוא לעכב את קצב התיסוף במטרה לתמוך בייצוא. בשבועות הקרובים שוב נידון כולם בתרגילים אפשריים כנגד "הלונגיסטים" על השקל (מיסוי, התערבות במסחר) ונתעלם מן המציאות הכלכלית התומכת בשקל חזק ומתחז. אנו סבורים כי יש להוסיף ולהימנע מחשיפה מטבעית ככל וניתן בתיק ההשקעות המקומי.

מגמת הייסוף בשקל אל מול הדולר נמשכת והמטבע הישראלי התחזק במהלך חודש יולי ב- 1.88% אל מול מקבילו מארה"ב. להבנתי המגמה של שקל חזק ומתחזק תלווה אותנו בעתיד הנראה לעין מנימוקים מגוונים הכוללים צפי לקיטון בפערי הריבית בין ארה"ב לישראל, תנועות הון מוגברות לישראל ועוד. במציאות זו יש להימנע מחשיפה מטבעית בתיק ההשקעות גם ברמות שער החליפין הנוכחיות של השקל אל מול הדולר והאירו אשר לאור התיסוף האחרון מפתות משקיעים רבים ומהוות להבנתי מלכודת דבש. 

אם יימשך הייסוף הוא עלול לעכב את עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד. למעשה התיסוף המחודש בשקל הוא החסם המרכזי של הבנק המרכזי המקומי בבואו להעלות את הריבית בהתאם לתנאי המשק מחשש לשרשור של התיסוף על האינפלציה במשק וחמור מכך מחשש לפגיעה בייצוא שמתקשה להתאים עצמו לשקל המתוסף. 

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים