סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: עליית המכסים בארה”ב תפגע הפעם ישירות בצרכן האמריקאי

"להערכתנו יתכן שלמרות ההצהרות הלוחמניות טרמפ יגלה גמישות במהלך החודש"

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום להחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ואומר כי בניגוד לעבר, עליית המכסים בארה"ב תפגע הפעם ישירות בצרכן האמריקאי. לכן, להערכתנו, יתכן שלמרות ההצהרות הלוחמניות טרמפ יגלה גמישות במהלך החודש.

"הפסקת האש" בין ארה"ב לסין החזיקה מעמד בקושי חודש ימים, כאשר נשיא ארה"ב הודיע במפתיע כי יטיל החל מה-1 בספטמבר מכס בשיעור של 10 אחוזים על כל היבוא מסין שעדיין לא ממוסה עד כה - בהיקף של כ-300 מיליארד דולר. 

הנשיא הסביר את המהלך באי עמידה של הסינים בהבטחותיהם להגדלת רכישת מוצרי חקלאות אמריקאים. בתגובה סין הודיעה על צמצום עד כדי הפסקת יבוא מוצרים חקלאיים מארה"ב ובמקביל אפשר הבנק המרכזי בסין למטבע להיחלש מול הדולר לרמה הנמוכה ביותר מאז 2006.

בניגוד לעליית המכסים בעבר, שבעיקר העלו את המחירים ליצרנים, הפעם המכסים יפגעו בצרכן האמריקאי באופן ישיר. המכסים יעלו את המחיר של מגוון רב של מוצרי יבוא (כגון אלקטרוניקה והלבשה), דבר שיבוא לידי ביטוי ישירות בעלייה (זמנית) באינפלציה ואף יפגע בצריכה הפרטית. עלייה זו יכולה לפגוע באחוזי התמיכה בנשיא. לכן, להערכתנו, יתכן שלמרות ההצהרות הלוחמניות טרמפ יגלה גמישות בנושא במהלך החודש הקרוב.

ההודעה של הנשיא, כמובן, הפתיעה את השווקים מכיוון שהיא בניגוד לדיווחים רשמיים שדיברו על התקדמות. בעקבות זאת נרשמה ירידה במחירי המניות ובתשואות האג"ח הממשלתיות בעולם, לצד ירידה חריגה במחיר הנפט והסחורות. למרות ההסלמה, חשוב לציין, שהצדדים לא הפסיקו (עדיין) את המשא-ומתן. כרגע מתוכננות פגישות החודש ובתחילת ספטמבר והנשיא ציין שהוא מצפה להמשך משא ומתן חיובי שיהיה פורה לשני הצדדים.

לאחר יותר מחודשיים של איתותים, רמיזות והכוונות, הבנק הפדרלי הוריד כצפוי את הריבית ב- 0.25 נקודת אחוז ל- 2.5-2 אחוזים. בנוסף, הבנק הודיע שיפסיק באופן מיידי את צמצום המאזן שלו, חודשיים מוקדם מהצפוי. יחד עם זאת, הפחתת הריבית לא עברה ללא מתנגדים, כאשר 2 חברים מתוך 10 במועצה המוניטרית הצביעו נגד ההחלטה, מספר המתנגדים הגדול ביותר לשינוי בריבית מזה קרוב לעשור.

נגיד הבנק נקט בקו "ניצי" מהצפוי כאשר ציין בנאומו שהוא רואה הפחתה זו כחלק מהתאמה של אמצע מחזור העסקים, ולא התחייב שזהו תחילתו של תהליך הפחתת ריבית עקבי. דבריו תרמו להתחזקות מהירה של הדולר בעולם.

להערכתנו, האינדיקאטורים בארה"ב לא מצדיקים תוואי הורדת ריבית אגרסיבית, כפי שהשווקים מצפים. אך במידה והמכסים אכן יעלו בספטמבר, ההסתברות שנראה הפחתת ריבית גם ב- 1 בספטמבר עולה משמעותית.

בישראל, נתוני שוק העבודה לחודש יוני היו חלשים, כאשר שיעור האבטלה עלה במהירות ל-4.1% לעומת 3.7% במאי. במקביל ליציבות בשיעור ההשתתפות. בעקבות זאת שיעור התעסוקה (מספר המועסקים כאחוז מסך האוכלוסייה בגיל העבודה) ירד במהירות ל-60.9 אחוזים, הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת 2016 . הרמה הנוכחית עדיין מצביעה על שוק עבודה הדוק.

השקל רשם ייסוף מהיר של קרוב ל-3 אחוזים מול סל המטבעות במהלך חודש יולי. כאשר מלבד הגורמים הבסיסיים שתומכים בחוזקו של השקל (העודף בחשבון השוטף, והתיאבון של משקיעים זרים לחברות היי-טק ישראליות) ההודעה של בנק ישראל בתחילת יולי שהם שוקלים אף להעלות את ריבית תרמו לייסוף. 

בעקבות זאת בנק ישראל פרסם הודעה חריגה לעיתונות שלמעשה מורידה מהפרק אפשרות של העלאת ריבית השנה, כפי שציינו בסקירות האחרונות שלנו. אנו צופים שבמקרה של המשך ייסוף בנק ישראל יתערב בשוק המט"ח.

הציפיות לאינפלציה ירדו מאז הסקירה הקודמת בשל הייסוף בשקל והירידה החריגה במחיר הנפט והסחורות בעקבות ההודעה של טראמפ על מכסים נוספים על יבוא מסין. בעקבות זאת התחזית שלנו לאינפלציה ל-12 החודשים הבאים עודכנה ל-1 אחוז בלבד.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. טראמפ כלב נובח שאינו נושך

    מאת: ציפי | פורסם ב- 06/08/19 11:51

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים