סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אקסלנס: בנק ישראל איבד שליטה על הריבית ועל האינפלציה ואלה חדשות טובות

"להערכתנו, הנגיד יפחית את הריבית במשק בנובמבר ל-0.1% ויבצע עוד 3 הפחתות ב-2020, עד לריבית שלילית של 0.4%"

אמיר כהנוביץ’, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך בסקירתו השבועית כי בנק ישראל איבד שליטה על הריבית, ואלה חדשות טובות - הריביות העתידיות החלו להיסחר ביום ראשון מתחת לרמה שבנק ישראל תיאר כמתאימה למשק. להערכתנו ריבית בנק ישראל תופחת פעם אחת בנובמבר הקרוב ל-0.1% ועוד שלוש פעמים ב-2020 עד ל-0.4%-".

עוד כותב כהנוביץ’ כי "בנק ישראל איבד שליטה גם על האינפלציה - חודשיים אחרי שהעריך שהאינפלציה התבססה ביעד, בביטחון גבוה יותר מכל חודש שקדם לו, האינפלציה קרסה בחדות מ-1.5% בחודש מאי ל-0.8% ביוני ול-0.5% ביולי. מדד המחירים לצרכן לחודש יולי אומנם הפתיע עם נפילה של 0.3% לאינפלציה שנתית של 0.5%, אך הרמה עצמה איננה מפתיעה.

להערכתנו האינפלציה צפויה להישאר סביב הרמה של 0.8%. צפוי להתקרר גם סעיף המזון - סעיף המזון עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-1.2% חלק מגל העלאות מחירים במשק שהחל מאמצע 2018. כעת לא נראה שיימשך גם ב-12 החודשים הבאים, כשלאחרונה פחות ופחות חברות מדווחות על תכניות להעלאת מחירים, זאת כנראה גם בשל הירידה במכירות שאפיינה במיוחד מוצרים שעברו העלאות, כמו משקאות".

לגבי המצב בארה"ב כותב כהנוביץ כי הנתונים מארה"ב המשיכו ברובם לתאר בשבוע שעבר את תופעת ה"כלכלה המפוצלת". כשמצד אחד קיבלנו נתונים חזקים מהצפוי לגבי הצרכן האמריקאי, עם מכירות קמעונאיות שהכו את התחזיות (0.7%, צפי 0.3%).

מצד שני החלק הבעייתי בכלכלה, התעשייה ונדל"ן, המשיכו לתאר תמונת התקררות, כשהיצור התעשייתי ירד ב-0.2% לעומת צפי לעליה של 0.1%. והתחלות הבניה ירדו ב-4.0%, לעומת צפי לעליה של 0.2%. מי שעוד בלט לרעה בשבוע שעבר היה סקר ה-ZEW בגרמניה, המתאר את הציפיות לגבי הכלכלה וקרס לרמות שמלמדות על סיכון גבוה למיתון, כשברקע הצמיחה שם ברבעון השני כבר התכווצה (0.1%-).

כהנוביץ’ כותב עוד כי: "בשבוע שעבר דווח בארה"ב על עליה גבוהה מהצפוי במספר דורשי דמי אבטלה, תופעה שהתחילה כבר בסוף 2018, ועשויה לאשש את הטענה ששוק העבודה סיים את מחזור ההידוק שלו. בנוסף, הפתיע בשבוע שעבר סקר אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עם נפילה לא צפויה לרמה של 92.1.

במידה שהסנטימנט החלש יישאר, אנחנו עלולים לראות אותו מתגלגל לצריכה הפרטית ובכך גם החלק החזק בכלכלה ייחלש, מה שיקשה על הפד להמשיך לתאר סביבה כלכלית של ’אמצע מחזור’ ויצריך ממנו לעבור להפחתות ריבית משמעותיות יותר מאלה שתיאר

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
 1. 6. תסתכל רביות מזרח אירופה ואצלם יותר צמיחה (לל"ת)

  מאת: מצחיק רבית מינוס כמו גרמניה צרפת | פורסם ב- 25/08/19 10:55
 1. 5. המדד החודש גבוה הפירות עלו (לל"ת)

  מאת: צריך לעלות ריבית | פורסם ב- 20/08/19 15:37
 1. 4. מעניין מה יהיו רווחי הבנקים בארץ (לל"ת)

  מאת: kdwolf | פורסם ב- 20/08/19 14:40
 1. 3. דובי אז אני עשיתי עסקת זהב

  מאת: אקוש | פורסם ב- 20/08/19 14:05
 1. 2. בסוף אנשים יקבלו ריבית על המינוס (לל"ת)

  מאת: trzkuh | פורסם ב- 20/08/19 13:31
 1. 1. 5 הפחתות ריבית למינוס 12%

  מאת: ATUK19 | פורסם ב- 20/08/19 13:20

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים