סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

איילון: רמת האופטימיות לפתרון משבר הסחר בחודשים הקרובים צנחה באופן מהותי

"אם לא די בדרמה ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין, אנו מצויים בעיצומו של משבר קשה בין הבית הלבן לבנק המרכזי, משבר המגדיל את הסיכון בשווקים הפיננסים"

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון מפרסם היום סקירה שבועית ומתייחס לסחרור הגורלי של מלחמת הסחר. ביום שישי האחרון חלה הדרדרות דרמטית ביחסי הסחר המעורערים של סין וארה"ב, צעדי העוינות ההדדיים והרטוריקה של נשיא ארה"ב הרחיקו באופן ניכר את האפשרות לפתרון מלחמת הסחר בעתיד הקרוב.

פגישת ה- 7G בפריז בסוף השבוע הקרוב נוטעת תקוות קטנות כי ארה"ב וסין יוכלו להימנע מיישום הצעדים העוינים האחרונים עליהם הכריזו. היה וארה"ב תשכיל להימנע ממלחמת סחר מלאה אל מול סין היא תחמוק ממיתון כלכלי ותשכיל לצמוח בשנה הקרובה בקצב שנתי של 2% בקירוב ולא אזי בעוד חודשים מעטים נתחיל לראות שחיקה ניכרת בקצב הפעילות הכלכלית בארה"ב.

הסינים פעלו ביום שישי האחרון כמנהגם במתכונת של "עין תחת עין" כתגובה על הטלת המס האמרקיני בתחילת חודש אוגוסט. מדובר במס בשיעור של 10% על תוצרת סינית מיובאת נוספת בהיקף של 300 מיליארד דולר אשר אמור להכנס לתוקף ב- 1/9/19 ו- 15/12/19 בתלות בסוג המוצר ובכך למסות את כל הייבוא הסיני לארה"ב.

הצעד הסיני החדש הודיע על מיסוי ייבוא אמריקני בהיקף של 75 מיליארד דולר בשיעור של 5%- 10% כתלות במוצר המיובא ובמקביל העלאת המכס על רכבים אמריקנים ל- 25% והעלאת המכס על חלקי חילוף אמריקנים ב- 5%. התאריכים שקבע הממשל הסיני למכסים החדשים זהים לתאריכי הכניסה לתוקף של המכסים האמריקנים החדשים במה שממחיש את העובדה שמדובר בתגובה סינית ולא יוזמה "התקפית" סינית.

נשיא ארה"ב הגיב לצעדים הסינים בהעלאת המכסים על תוצרת סינית מיובאת ב- 5% הן על ייבוא בהיקף של 250 מיליארד דולר שכבר ממוסה ב- 25% וכך יעמוד המיסוי על ייבוא זה על 30% והן על ייבוא בהיקף של 300 מיליארד דולר אשר טרם מוסה ל-15% חלף 10%. נשיא ארה"ב לא הסתפק בכוונתו להעלות את המכסים על ייבוא סיני והשתולל מילולית תוך שהוא מכנה את הסינים אוייבים וקורא לחברות אמריקניות לחסל את השקעותיהם בסין ולהשיב את המפעלים לארה"ב.

צעדי המיסוי החדשים של הסינים יפגעו בראש ובראשונה בתעשיית הרכב האמריקנית, בחברות הטכנולוגיה האמריקניות ובסקטור התעשייה האמריקני שכן אלו הם התחומים הגדולים ביותר בעוגת הייצוא האמרקיני שנכללים תחת צעדי המיסוי החדשים של סין.

לארה"ב מטבע הדברים בשל גירעון הסחר העצום שלה עם סין יש ארסנל גדול יותר של כלי מלחמה כלכליים כנגד סין ואולם המחיר הכלכלי של שימוש בהם עבור כלכלת ארה"ב, כלכלת סין וכלכלת העולם עלול להיות כבד ולדרדר את העולם כולו למיתון כלכלי מסוכן.

להבנתנו, הסינים בחרו להמתין עם פתרון משבר הסחר עד לאחר הבחירות בארה"ב בשאיפה כי פגיעה בכלכלת ארה"ב תפגע בסיכוי הבחירה מחדש של טראמפ ותביא עימה נשיא דמוקרטי חדש בבית הלבן אשר ינקוט עמדות פשרניות יותר במשא ומתן על יחסי הסחר. היה וזו היא העמדה הסינית אזי ההחלטה הנגזרת ממנה היא נכונות סינית לספיגת המהלומות הכלכליות שיוטלו על החברות הסיניות תוך ניסיון לשלוט בעוצמת הנזקים החזויים באמצעות שילוב של פיחות המטבע ותמריצים פיסקאליים ומוניטריים גדולים.

אם אנו קוראים את ההתנהלות הסינית בצורה נכונה מדובר בבשורות קשות לכלכלה הגלובלית הצפויה לחזות האטה גוברת, פגיעה בהשקעות והתארכות מלחמת הסחר למלחמה רב שנתית. נציין כי ברור שישנם תרחישים אופטימיים יותר במיוחד כאשר הנשיא האמריקני כה קפריזי ומושפע מסקרים פוליטיים עדכניים, מנתוני המאקרו השוטפים ומהתנהגות מדדי הבורסה ואולם בעת כתיבת שורות אלו חובה לומר כי רמת האופטימיות לפתרון משבר הסחר בחודשים הקרובים צנחה באופן מהותי.

אם לא די בדרמה ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין הרי בסוף השבוע האחרון חזינו באסקלציה ברוטאלית ביחסי טראמפ -פאוואל. נשיא ארה"ב הגדיר את נגיד הבנק המרכזי אשר הוא מינה כאויב המדינה ושבר בכך שיאים שליליים של יחסי נשיא ונגיד בנק מרכזי אשר אינו "עובד ציבור". הנשיא מאשים את הנגיד בכך שמדיניות הריבית שניהל אשתקד פגעה בכלכלת ארה"ב וטוען כי הבנק המרכזי לא עושה כלום בכדי לסייע לכלכלת ארה"ב בעת הנוכחית ואינו מסונכרן עם הבית הלבן בכל האמור בצעדים שנוקט הממשל במלחמת הסחר.

ההתבטאות חסרת התקדים של הנשיא טראמפ כנגד נגיד הבנק המרכזי הגיעה לאחר שהנגיד פאוואל לא התחייב להפחתות ריבית נוספות בפסגת הנגידים בג’קסון הול ביום שישי האחרון. נזכיר ונאמר כי הפגישה הבאה של הפד היא ב- 17/9/19 ולפיכך הבנק המרכזי לא אמור היה לעשות דבר בכנס הכלכלי בג’קסון הול ואולם הטון הלא יוני דיו של הבנק המרכזי הוציא את הנשיא טראמפ משלוות. טראמפ היה רוצה לראות את הריבית בארה"ב צונחת במהירות על מנת להחליש את הדולר ולתמוך בכלכלה ואולם בפד מנסים בכוחותיהם המדלדלים לנהל את המדיניות המוניטרית באופן מאוזן.

החשש כי הנגיד פאוואל יתפטר גובר שכן קשה לראות משרת ציבור שורד מתקפות כה אגרסיביות של הנשיא והדבר דורש "עור של פיל". האפשרות שפאוואל יפוטר עומדת אף היא על פרק ואולם לא ברורה סמכותו של הנשיא בנדון. כך או אחרת אנו מצויים בעיצומו של משבר קשה בין הבית הלבן לבנק המרכזי, משבר המגדיל את הסיכון בשווקים הפיננסים.

שבוע מסחר הפכפך ומאכזב עבר על המשקיעים בשוק המניות של ארה"ב לאור החדשות הרעות מזירת יחסי הסחר בין ארה"ב לסין. מדד ה- S&P 500 איבד 1.44% בסיכום שבועי, נוכח ירידת השערים השבועית מדד זה מציג ירידה של 4.47% מתחילת חודש אוגוסט 19 ואולם מתחילת שנת 2019 עלה מדד מניות זה ב- 13.57%.

רווחי הפירמות במדד ה- S&P 500 צפויים להסתכם השנה ב- 162.15 דולרים בהשוואה לצפי לרווח מצרפי של 171.74 דולרים בתחילת השנה קרי ירידה של 5.5% בתחזית הרווח השנתית בעוד מחירי המניות טיפסו כאמור ב- 13.57% בתקופה זו.

תנועת מספריים זו הביאה את מכפיל הרווח החזוי העתידי על רווחי 2019 לטפס לרמה של 18 (נכון ליום חמישי האחרון לפני הירידות החדות) ואולם בגל הפסימיות השוטף אותנו אין להתעלם מהתכווצות חדה של המכפילים אשתקד שנה בה המדד איבד כ- 3% בעוד הרווחים השנתיים צמחו ב- 22%. הציפיות של האנליסטים ביחס לצמיחת רווחי הפירמות בשנת 2020 עדיין אופטימיות בצורה לא מובנת ומגלמות צפי לצמיחה שנתית של 12% ברווחי הפירמות.

קשה לראות כיצד בסביבת הצמיחה הגלובלית המשתקפת אל מול עינינו תחזית צמיחה זו קורמת עור וגידים ואולם גם חזרה לצמיחה מתונה בשנת 2020 והתייצבות בפעילות הגלובלית תהווה כר נוח להשקעה במניות בהינתן צפי לריביות נמוכות לאורך זמן.

לראשונה מזה תקופה ארוכה לא כל 11 סקטורים במדד ה- S&P 500 מצויים עדיין בטריטוריה החיובית מתחילת שנת 2019, זאת כאשר סקטור האנרגיה שאיבד כ- 11.89% בשלושה החודשים האחרונים מצוי כעת בטריטוריה האדומה מתחילת השנה והוא מציג ירידה מצרפית של 3.16% השנה כתגובה לירידה החדה במחירי האנרגיה ושחיקה באופק הצמיחה בביקושים הגלובליים.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. יניב פגוט האופטימיסט הנצחי התהפך

    מאת: סימון1 | פורסם ב- 25/08/19 17:03

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים