סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אלומות: ”השווקים לא מתמחרים את הסיכון האמיתי של מלחמת סחר”

"הסיכונים לשווקים אינם מצדיקים חשיפה מלאה לשוק המניות. חופי מבטחים כמו הזהב עשויים להיות אלטרנטיבה טובה לאחזקת מזומן"

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות מפרסם היום סקירת מאקרו שבועית וכותב כי  ארה"ב וסין נכנסות למלחמה ולא בטוח שהשוק מתמחר את הסיכונים וההשלכות. אם עד עכשיו העלאות מכסים היו חלק מהצגה שנועדה להלחיץ את צוותי המשא ומתן להגיע להסכמות, נראה כי הפעם טראמפ מובך ע"י בייג’ינג, בעקבות העלאות המכסים בסך של 5% ו-10% על סחורות אמריקאיות בשווי של 75 מיליארד דולר, והוא מגיב במהירות עם העלאת מכסים משלו ואף מכנה את הנשיא הסיני אויב כאשר הוא משווה אותו לנגיד האמריקאי פאוואל "מי אויב יותר גדול?"

האם הסינים יתחילו למכור אג"ח אמריקאיות? אם תשאלו את ריי דאליו, מייסד קרן הגידור ברידג’ווטר הנחשבת לגדולה ולמוצלחת בעולם, הוא לא יפסול את האפשרות. סין היא המחזיקה השנייה של אג"ח ממשלת ארה"ב, אחרי יפן, עם החזקות של 1.1 טריליון דולר. בעוד מלחמת הסחר הופכת למלחמה של ממש, סין עשויה לחפש דרכים אפשריות להזיק לכלכלה של יריבתה. די להסתכל על הצהרת מייסד ואווי משבוע שעבר לפיה החברה נמצאת בסיכון של קריסה אחרי שנה של "טיפול אמריקאי" כדי להבין כמה הלחץ על בייג’ינג גדול.

עסקה מפתיעה בין סין וארה"ב תזניק את השווקים ב-10% אולי יותר, אבל הסיכוי שזה יקרה בזמן הקרוב נמוך מאוד. בינתיים נראה כי מלחמת הסחר עומדת להחריף, הפגיעה תגיע לענקיות האמריקאיות והסיניות גם יחד - והיא אינה מתמחרת בשווקים כרגע. השוק בשנגחאי עדיין גבוה ב-16% מרמת השפל בתחילת השנה, אז החלו בשווקים לתמחר אפשרות להסכם סחר בין ארה"ב וסין, שהובטח כי יושג עד מרץ. גם השוק האמריקאי גבוה ב-14% מרמת השפל בתחילת השנה וב-24% מרמת השפל בדצמבר, אז החלו הערכות שסין וארה"ב יגיעו להסכם סחר בקרוב.

מלבד מלחמת הסחר סין ארה"ב, ישנם סיכונים נוספים שעשויים לסכן את השווקים בזמן הקרוב ואינם מתומחרים, כמו החשש מפני מיתון באירופה והחולשה במערכת הבנקאית שם. יציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם, מה שעשוי להוביל לקריסה נוספת של הלירה סטרלינג ולפגוע בתעשיית הפיננסים האירופאית. חשש מפני מיתון אמריקאי כפי שמתמחר שוק האג"ח (התמתנות בנתוני המאקרו). המשבר בהונג קונג שמכביד על סין שגם ככה סובלת.

בשורה התחתונה, אומר חברון, מלחמת הסחר בין סין וארה"ב עשויה לעלות מדרגה בשבועות הקרובים ולהעלות את רמת הסיכון לכלכלה הגלובלית ואת ההסתברות למיתון. אומנם הפחתות הריבית, העמקת הריבית השלילית באירופה, חידוש הדפסות הכסף וירידת התשואות מספקות רוח גבית לשוקי המניות, אך עם זאת, בטווח הקצר נראה כי עליית מדרגה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ושאר הסיכונים לשווקים אינם מצדיקים חשיפה מלאה לשוק המניות. חופי מבטחים כמו הזהב עשויים להיות אלטרנטיבה טובה לאחזקת מזומן.

לגבי הנעשה בישראל אומר חברון כי זהו שבוע קריטי לבנק ישראל. קשה לראות כיצד הנגיד אורן יסביר ללא מסיבת עיתונאים את ההחלטה שלו לצאת כנגד התחזית של חטיבת המחקר. בנק ישראל יתמודד עם צורך בהרחבה מוניטרית מרמת ריבית של 0.25% , התחזיות לריבית שלילית יתחזקו כפי שהערכנו לפני חודש ימים.

הבנק אף עשוי להפוך ליעד למתקפות ספקולטיביות. פער הריביות בין הדולר שקל ובין האירו שקל צפוי להצטמצם, מנגד הריבית האפסית של הבנק המרכזי והר הרזרבות יקשו עליו להגיב. בבנק ישראל כבר מאותתים שלא יהססו לקנות מט"ח.

השקל רושם השבוע תיסוף של 1.2% מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי. המשך הפחתות ריבית בארה"ב יספקו רוח גבית לתיסוף נוסף של השקל. המרווחים באפיק הקונצרני רק החלו להיפתח – הסיכון המתומחר בשוק הקונצרני לא מספיק גבוה, בטח לא בהשוואה לסיכוני הצמיחה הגלובלית והמקומית.

ברמה הפרקטית אומר חברון כי בשוק המקומי סיכון המח"מ קטן מאד. התשואות בארה"ב עשויות לראות שפל חדש בשבועות הקרובים. בקרוב יתגברו הדיבורים על אפשרות לריבית שלילית בישראל. רצוי לשמור על מח"מ ארוך מקומי 6+.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים