סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פיוניר: בנק ישראל עלול לגזור על דור שלם לחיות ללא נכס בבעלותו

"כל עוד הדולר לא חוזר להתחזק והשקל לא נחלש משמעותית, נגיד בנק ישראל ייאלץ ליישר קו עם המתרחש בארה"ב וברוב העולם, ולא יוכל לנרמל את הריבית"

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, התייחס להחלטת בנק ישראל באשר לריבית ואמר כי "כשהנגיד החדש נכנס לתפקיד הוא לא הפסיק לרמוז על כך שהוא מתכוון לנסות ולנרמל את הריבית. בנוסף, חטיבת המחקר של בנק ישראל מסרה כי היא צופה שבנק ישראל יעלה את הריבית פעם נוספת עד סוף הרבעון השלישי של 2019 ל-0.5% וכי הריבית תעמוד על כ- 1.25% בסוף 2020. למרות זאת, נראה כי הנגיד היסס, התעכב ולא פעל בזמן ולכן חלון ההזדמנויות האחרון להעלאת ריבית נסגר. זאת כאשר נתוני הצמיחה במשק המקומי רק הולכים ומדרדרים, האינפלציה נעלמה כלא הייתה, ורק בחודש דווח ע"י הלמ"ס כי מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.3% בחודש יולי 2019, חודש שבו ירידת מחירים הינה דבר נדיר מאוד.
נכון לעכשיו ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-0.5%, שיעור נמוך מאוד מיעד בנק ישראל".

בן אריה הוסיף כי "לאחר שהשקל לא עצר ורק התחזק אל מול כל המטבעות בעולם ולנוכח צעדי ההקלה הכמותית שיוצאים מבנקים מרכזיים בעולם, יצא הנגיד, אמיר ירון, בהודעה בא בישר כי הוא משנה כיוון וכי ריבית בנק ישראל לא תעלה במשך זמן ממושך, בניסיון לעצור את נסיקת השקל. בהודעת הריבית הנוכחית, הנגיד חזר על אמרה זו פעם נוספת ואף הדגיש כי יינקטו צעדים מוניטרים נוספים. למרות זאת, נראה שזה לא יספיק כדי לעצור את הסחף ולבנק ישראל אין באמת אפשרויות מוניטריות בארגז הכלים. אמנם תמיד אפשר להוריד את הריבית לאפס או לריבית שלילית, אך לכל זה מתווספת העובדה שחלה עלייה משמעותית במחירי הדירות, עוד 0.5% בחודשיים, שמחקה את כל הירידה במחירים - אולי ההישג היחיד ששר האוצר כחלון היה יכול לזקוף לזכותו. לכן, בנק ישראל צריך היה לדעת שיגיעו ימים עם נתונים כלכליים חלשים והיה צריך להגיע מוכן מוניטרית לכך".

לסיכם ציינו בפיוניר ש"אם בנק ישראל יחליט על ריבית שלילית הוא ככל הנראה יגזור על דור שלם לחיות ללא נכס בבעלותו. מכאן, שכל עוד הדולר לא חוזר להתחזק והשקל לא נחלש משמעותית, נגיד בנק ישראל ייאלץ ליישר קו עם המתרחש בארה"ב וברוב העולם, ולא יוכל לנרמל את הריבית ולהחזיר לעצמו ארגז כלים יעיל – ומחירי הדירות ימשיכו לנסוק".

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים