סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: הסיכוי להורדת הריבית או להתערבות בשוק המט”ח בחודשים הקרובים די גבוה

"כעת, כשהסיכויים לעליות בשוק המניות האמריקאי נמוכים יחסית להערכתנו, כדאי למשקיעים לבחון הקטנת הגנה מפני התחזקות השקל"

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת מאקרו ושווקים השבועית שלו לנתוני התעסוקה בישראל ואומר כי מתחילת 2018 לא נרשמו שינויים גדולים בשיעור האבטלה במשק בגילאי 25-64, אך בחודשים האחרונים ניכרת ירידה חדה בהשתתפות בכוח העבודה.

ללא ירידה זו, האבטלה הייתה יותר גבוהה. אפשר היה להתייחס לירידה בהשתתפות כאל תנודה סטטיסטית בלבד, אלמלא העובדה שמגמת ירידה בהשתתפות בקרב הגברים נמשכת בעקביות כבר שנתיים.

עוד אומר זבז’ינסקי כי אם בנק ישראל היה יכול להפיק איזושהי תועלת מהורדת ריבית קטנה שעוד נותרה לו, הוא היה צריך לפעול בהחלטה האחרונה. הרי השוק כבר מגלם הורדת ריבית בחודשים הקרובים, אך הוא לא ציפה לה כבר עכשיו.

הורדת הריבית כבר במועד זה הייתה משדרת נחישות ומוכנות ללכת נגד הקונצנזוס. בכך היא הייתה מגבירה הרתעה בשוק המט"ח שאף עשויה לחסוך לבנק ישראל צעדים מקלים בהמשך, זאת לעומת הורדת ריבית שכולם כבר מצפים לה. 

לראיה, פרסום הודעת הנגיד מסוף חודש יולי, עליו חזר בנק ישראל בהודעת הריבית האחרונה, נעשה בשלב שכבר היה ברור לכולם שבנק ישראל לא הולך להעלות ריבית. לכן, למרות שההודעה שינתה מהותית את כיוון המדיניות של בנק ישראל, האפקט שלה בשוק המט"ח היה קטן וקצר טווח. השקל מאז היה עדיין בין המטבעות החזקים בעולם.

המסר הנוכחי של בנק ישראל משחזר את הנוסח שהיה נהוג בהודעות ריבית בין נובמבר 2015 לפברואר 2017 . בתקופה זו השקל התחזק בכ-8% ביחס לסל המטבעות.

בסה"כ, הרקורד של בנק ישראל מתחילת השנה משקף התנהלות מאוד זהירה שנגררת אחרי השווקים. להערכתנו, זהירות יתר של בנק ישראל באה לידי ביטוי בהתנתקות השקל משערו של הדולר בעולם שהתרחשה מתחילת השנה, בניגוד למגמה בשנים הקודמות.

זבז’ינסקי מתייחס למצב הכלכלי בארה"ב ואומר כי המודלים שמנבאים סיכוי למיתון בארה"ב על סמך היפוך עקום התשואות סובלים להערכתנו מחסרון בתקופה הנוכחית שבה הכוחות שפועלים לירידה של התשואות הארוכות גדולים משמעותית מאשר בעבר, מה שמקל על העקום להתהפך.

בדקנו עד כמה סימני מיתון בארה"ב חזקים על סמך התנהגות של האינדיקאטורים הכלכליים העיקריים לפני שלושת המיתונים האחרונים (בשנים 1991, 2001 ו-2008). האינדיקאטורים שקשורים לפעילות התעשייתית (מדד הייצור התעשייתי, מדד מנהלי הרכש בתעשייה) אותתו על המיתון המתקרב כשנתיים לפניו (נרשמה בהם היחלשות של שישה חודשים רצופים מהשיא). גם הוצאות הבנייה, תביעות דמי אבטלה, מכירות קמעונאיות והזמנות מוצרי השקעה היו יחסית מקדימים בזיהוי המיתון.

לפי חלק גדול מהאינדיקאטורים, המיתון בארה"ב עלול להתרחש בטווח של עד שנתיים. לפי תביעות דמי אבטלה והמכירות הקמעונאיות בינתיים אין מיתון באופק. נציין רק, שהאינדיקאטורים שקשורים לתעשייה פעמים רבות משדרים "אזעקת שווא". הם נחלשים באמצע המחזור הכלכלי מבלי שמגיע מיתון אחר כך.

חודש אוגוסט היה מטלטל בשווקים. די נדיר שבחודש אחד תשואה ל-10 שנים בארה"ב יורדת ב-0.5% (בפעם האחרונה זה קרה בינואר 2015) ובאותו חודש גם תשואת האג"ח של איטליה יורדת באותו שיעור. באוגוסט נרשמה ירידה חדה של מעל 7% במחיר הנפט ועלייה חדה של כמעט באותו שיעור של מחיר הזהב.

שוק המניות האמריקאי, למרות התהפוכות הרבות, ירד בסיכום חודשי ב-1.8% בלבד (S&P 500), אך מדד השווקים המתעוררים ירד ב-5.1%. 22 בנקים מרכזיים ברחבי העולם הורידו ריבית. היקף פוזיציות שורט בשוק המניות האמריקאי ביחס לסך המניות הנסחרות עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז הירידות ב-2015.

קשה לנו להאמין שהתקוות שעודדו את השווקים בשבוע האחרון בקשר להתקרבות מחודשת בין ארה"ב לסין יחזיקו מעמד לאורך זמן. בינתיים, מהיום המכסים על היבוא מסין לארה"ב בסך של כ-110 מיליארד דולר עולים לגובה של 15%, כולל על מוצרי צריכה רבים. שינוי זה צפוי לפגוע בצרכן האמריקאי שבינתיים "מחזיק" את הכלכלה ומצב הרוח בשווקים.

לאור ההתקפות של הנשיא האמריקאי נגד החברות האמריקאיות, שאינן ממהרות בינתיים להוציא את העסקים מסין, כדאי לציין שמנתוני התמ"ג המעודכנים לרבעון השני בארה"ב שכללו נתונים המתייחסים לרווחים של החברות האמריקאיות, הרווחים שמקורם מחוץ לארה"ב עלו די בחדות ברבעון השני והגיעו לשווי שמהווה כ-50% משווי הרווחים שנובעים מהפעילות המקומית. פגיעה ביכולת החברות להפיק רווחים מחוץ לארה"ב עלולה להוות מכה רצינית לשוק המניות.

כפי שכבר הצגנו בעבר, השקל התנהג בעשור האחרון בקורלציה חיובית גבוהה מאוד עם שוק המניות האמריקאי. הוא התחזק כשהמניות בארה"ב עלו ונחלש בירידות. לעומת המטבעות "Save Haven" אליהם בורחים המשקיעים כשהשוק יורד (היין היפני והפרנק השוויצרי לדוגמה), השקל הוא בדיוק דוגמה הפוכה. הקורלציה החיובית שלו עם מדד S&P500 בשבועות בהם המניות עלו ביותר מ-1.5% בעשור האחרון הייתה גבוהה משמעותית מכל מטבע אחר

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. כנראה כבר התערבו באוגוסט. השאלה איזה כמה

    מאת: ATUK19 | פורסם ב- 02/09/19 20:18

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים