סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

אבוג’ן 2020: המעבר למודל של חברת אחזקות הושלם - הפירות מעבר לפינה

רוב המשקיעים ואנשי שוק ההון מכירים את אבוג’ן כחברת זרעים, הדבר אינו נכון. מדובר על אבוג’ן הישנה והכושלת; הגולש "דמבו2" מנתח

אבוג’ן הינה חברת אחזקות עם חברות בנות בתחומי האגרו חקלאות, רפואה מיקרובית וקנאביס. כמו כן, אבוג’ן מחזיקה מטה שמתחזק טכנולוגיה שהחברה פיתחה, אשר נקראת ה- CPB, פלטפורמה מחשובית ביולוגית אשר מאפשרת ניטור, חיזוי ואשרור של מועמדים למוצר ולאחר מכן אופטימיזציה למוצר. הפלטפורמה משלבת ביג דאטה ואינטליגנציה מלאכותית והושקעו בה עשרות מיליוני דולרים לאורך השנים. כמו כן, אבוג’ן נותנת שירותי מטה לחברות הבנות ומעניקה להם מטריה עסקית ניהולית עד שיוצאות לבשלות עסקית עצמאית, כפי שנראה בהמשך בחברת הבת לביא ביו.

רוב המשקיעים ואנשי שוק ההון מכירים את אבוג’ן כחברת זרעים, הדבר אינו נכון. מדובר על אבוג’ן הישנה והכושלת. בשנת 2017 החברה ביצעה מהלך אסטרטגי חשוב מאוד ושינתה את המבנה מחברה אחת עם מנכ"ל אחד והנהלה אחת שעיקר עיסוקה היה בזרעים ואגרו כימיה, לחברת אחזקות בה החטיבות החזקות הפנימיות של החברה יהפכו לחברות בנות, עם הנהלה משלהן, מנכ"ל משלהן ודירקטוריון משלהן. מדובר על דבר חיובי מאוד שבעזרתו כל הנהלה דוחפת את הפעילות שלה עם פוקוס עסקי חזק מבלי להתפזר. אם נקרא לילד בשמו, המנכ"לים של החברות הבנות יצליחו סוף סוף איפה שנכשלה החברה עד כה, להגיע עם מוצרים לשוק.

להערכתי החברה מעניינת להשקעה היום ונמצאת בסיטואציה דומה למה שקרה בשנת 2012-3 בה היה באז גדול סביב הפעילויות שלה, מה שגרם למניה לנסוק משער 600 ב-2011 לכמעט 7000 בסוף 2013. למרות שאיני מצפה למהלך אחוזים חריג שכזה, כיום בעקבות השינוי המבני שהחברה ביצעה, חלק מהחברות הבנות שלה התקדמו מאוד לקראת מסחור, הינן בשלות להשקעה ונמצאות בתוך טרנדים חזקים מאוד של השוק.

קצת על שוק התוצרים החקלאים בעולם. היקף השוק הינו 250 מיליארד דולר ומורכב בעיקר מדשנים כ-59 %, מוצרים אגרו כימיים כ- 23 %, זרעים כ- 15% (בין היתר הנדסה גנטית של זרעים) ואגרו ביולוגיה כ- 3%. השוק האגרו ביולוגי נהנה ממגמת צמיחה חסרת תקדים, צמח בכ- 100% בארבעת השנים האחרונות לכ- 7 מיליארד דולר כיום וצפוי לצמוח כמעט 100% בחמש שנים הבאות, כאשר עיקר הצמיחה צפויה לבוא ממוצרים בעלי חידושים ופיתוחים חדשים.

מבנה אחזקות של אבוג’ן

לביא ביו (72%) - פועלת בתחום האג ביולוגי והחלה את דרכה בשנת 2015, בשנת 2018 במסגרת השינוי המבני, פעילות חטיבת הביולוגיה נוצקה לחברת לביא ביו. החברה נמצאת כיום כבר לאחר חמש שנים של מחקר ופיתוח ונמצאת בשלבים מתקדמים במספר מוצרים. שנת 2019 היוותה שנת שיא מטורפת עבור החברה, בשנה זו לביא התקדמה בפייפליין חזק עם מספר מוצרים, באוגוסט לביא קיבלה השקעה גדולה מחברת קורטבה, אחת משתי ענקיות החקלאות הגדולה בעולם אשר בעלת שווי שוק סחיר של 21 מיליארד דולר. קורטבה השקיעה 10 מיליון דולר ותרמה את הון המניות שהיה לה בחברה בשם טקסון לתוך לביא. קורטבה רכשה והשקיעה בטקסון עשרות מיליוני דולרים מאז רכשה אותה ב- 2015, והנכסים שהוענקו ללביא במסגרת העסקה כוללים  טכנולוגיה ומחקר משמעותיים שהיה צבורים בטקסון. בדוח הרבעוני האחרון אבוג’ן העריכה את הנכסים של טקסון שקיבלה במסגרת העסקה ב- 17.1 מיליון דולר מה שמביא את ההשקעה המוערכת שביצעה קורטבה בלביא ביו לסך של  27.1 מיליון דולר.

קורטבה קיבלה תמורת ההשקעה 28% מלביא ביו, מה שמשקף ללביא שווי של 96 מיליון דולר ולחלקה של אבוג’ן (72%) בלביא, סך של 69 מיליון דולר.

מעבר להצפת ערך משמעותית ברמת אבוג’ן, לביא ביו הרוויחה שותפה אסטרטגית משמעותית במסגרת עסקת ההשקעה. קורטבה קיבלה זכות למנות חבר דירקטוריון בלביא ביו ומינתה מנהל בכיר אשר אחראי על מכירות מוצרים בהיקפים של מיליארדי דולרים בקורטבה. מדובר על קפיצת דרך ללביא שהפכה סופית במעמד זה מסטארט אפ לחברת מוצר מתקדמת עם השקות קרובות.

מאז ההשקעה שביצעה קורטבה, לביא ביצעה התקדמות משמעותית במוצר שלה לחיטה, ועברה לשלב 2 בנובמבר וכעת מתכוננת להשקה פרה מסחרית ב2021 והתחלת מכירות בשנת 2022. פוטנציאל השוק שקיים במוצרי חיטה ביולוגיים מוערך בכמה מאות מיליוני דולרים, ולמרות שלא סביר כמובן שלביא תיקח את כל השוק, המוצר של לביא עליון טכנולוגיית ויעיל משמעותי מהמוצר הביולוגי המתחרה ונמצא ברמות יעילות של המוצרים הכימיים, אשר נחשבים מזיקים יותר לבריאות ולסביבה.

לפני מספר ימים חזרתי משבועיים בארה"ב ושם ניתן לראות את המגמה אליה הולך תחום החקלאות במסגרתה הצרכן דוחף חזק למוצרים בריאים יותר, אורגנים ביולוגיים, ללא הנדסה גנטית, בלי הדברות כימיות וכמה שפחות פוגע בסביבה. המגמה הזו דוחפת את החקלאי חזק לעבר האגרו ביולוגיה. כמו כן, הדבר משתקף משמעותית בשווי שוק והשקעות שקיבלו חברות בתחום בהיקפים של מאות מיליוני דולרים.

פגשתי אתמול את מנכ"ל לביא, עידו דור בכנס שערכה לביא בבורסה. מדובר במנכ"ל יחסית צעיר, מקצוען, מכיר את החומר וידע לענות לעומק על כל שאלה שנשאל אתמול. מה שהיה חשוב מאוד מבחינתי הוא שלאיש יש דרייב גדול ויודע להעביר את המסר גם מול קהל.

לביא מתכננת מסחור של מוצרים נוספים בשנת 2023-4, חלק במודל דומה לחיטה בה לביא מובילה את המכירות באמצעות מפיצים וחלק במודל של מסחור על ידי קורטבה (בתירס וסויה) בו קורטבה אשר שולטת בכ- 40% משוק התירס והסויה בארצות הברית תמכור את המוצרים. במודל זה לביא תקבל מקדמה יפה במועד המסחור (צפוי להיות בשנתיים הקרובות) ותמלוגים מהמכירות עצמן.

בסה"כ לביא מכוונת לשווקי מטרה עם פוטנציאל שוק של מיליארד- מיליארד וחצי דולר כיום ועד כפול מזה בשנת 2024 בשל המעבר לביולוגיה. כמובן שהשוק ימשיך לצמוח מאוד גם אז אבל לא נדבר על זה כעת.

מה יוצא לאבוג’ן מכל הטוב הזה? במידה ולביא תעמוד ביעדיה ב-2020-2022 סיכוי לא רע שלביא תצא להנפקה או תימכר לאחת מענקיות החקלאות תוך שנתיים בשווי גבוה משמעותית מ- 96 מיליון דולר.

ביומיקה (90%) - החברה פועלת למציאת תרופות מבוססות מיקרובים לבעיות רפואיות שונות, כרגע עובדת על מחלות סרטן מחלות מעיים וחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. החברה הודיעה השנה על תחילת מבחנים פרה קליניים בשני התחומים הראשונים ועל שת"פ עם מכון ויצמן וזוכת פרס נובל עדה יונת בתחום השלישי, אשר מבוסס על המחקר שלה. המטרה של ביומיקה היא למצוא שותף אסטרטגי בשנה הקרובה שישקיע בה , ויוכל בדיוק כמו בלביא ביו, להציף ערך משמעותי, להביא כסף ולעזור בשריפת המזומנים עד למסחור. באמצע נובמבר דיווחה ביומיקה על הצלחה ראשונה בניסוי בעכברים בתחום האונקולוגי (סרטני), ובינואר דיווחה על הסכם ייצור עם חברה צרפתית, צעדים המעידים על ההתקדמות המהירה של החברה וכוונה להתחיל בניסויים בבני אדם. להערכתי החברה תפעל לחבור לחברת תרופות בינלאומית בהתוויות האונקולוגיות, על מנת לשלב את הטיפול שלה בתרופות הקיימות בשוק אשר נותנות מענה חלקי מאוד כרגע. שווקי המטרה של ביומיקה הינם בהיקף של מיליארדי דולרים כבר היום, והם צפויים לצמוח באופן מהותי בעשור הקרוב. ביומיקה הכריזה בשיחת הוועידה האחרונה של אבוג’ן שהיא מחפשת משקיעים באופן אקטיבי וכבר ברבעון 1 2020 החברה יוצאת ל-3 כנסים בארצות הברית. אני מעריך את שווי הפעילות ב- 30 מיליון דולר בשל השלבים המוקדמים בהם החברה נמצאת.

מנכ"ל ביומיקה הוביל בתפקידיו הקודמים חברות ציבוריות שהנפיקו בנאסד"ק.

קאנוניק (100%) - חברה חדשה שהוקמה בתחילת 2019 בתחום הקנאביס. החברה לא החלה מ-0 והיא קיבלה נכסי פיתוח שאבוג’ן כבר פיתחה על צמחים דומים לקנאביס בעברה, הדבר שקול לחברה שפועלת כבר מספר שנים בשוק. החברה מפתחת 3 סוגים של מוצרים לתחום הקנאביס הרפואי. הראשון הגדלת הקנבינואידים הפעילים בצמח, אשר אמורים לתת למגדלים היקף תוצרת גבוהה יותר פר מוצר ולהקטין עלויות ייצור. המוצר השני יצירת אחידות למגדלים בזנים בהם הגידול לא עקבי והשונות גדולה. המוצר השלישי הוא פיתוח זני קנאביס מותאמים למחלות מסוימות. על פי התוכנית של החברה היא צפויה להגיע לשלב פרה-מסחרי בשנת 2021. למרות שהחברה הוקמה רק בתחילת שנת 2019, היא מתקדמת מהר ובתחילת נובמבר קיבלה כבר את כלל הרישיונות הרגולטוריים הנדרשים בישראל, סיימה להקים חממות גידול וחממות מחקר ופיתוח לקנאביס וכן מעבדות מולקולריות, ייבאה אוסף זנים מחו"ל והחלה לגדל קנאביס.

קאנוניק נראית מעניינת במיוחד בנוף חברות הקנאביס מפני שאם היא תצליח להגיע למוצרים הרצויים שלה (שכאמור כולם מבוססים על הצלחות עבר של אבוג’ן בצמחים דומים), היא תוכל די בקלות למכור אותם לחברות קנאביס גדולות. מה שמעניין בתחום זה הוא קצב הגידול והמסחור המהיר, כאשר מחזור גידול הינו מהיר פי 3 מצמחים דומים איתם אבוג’ן עובדת. אני צופה הצפת ערך יחסית מהירה בקאנוניק וקבלת השקעה בשנת 2020 או בתחילת 2021 כאשר החברה תהיה כבר בשלבי פרה מסחור. אני כרגע מעריך את החברה ב- 15 מיליון דולר מפני שהיא צעירה מאוד, הפוטנציאל הגלום פה לאחר השקעה הינו עצום, ואפשר ללמוד זאת משווי השוק של חברות קנאביס מקבילות הנסחרות בשוק. להערכתי החברה בזכות יכולות המו"פ המעולות שלה, תוכל לייצר שיתופי פעולה עם החברות המובילות בשוק העולמי, בדגש על קנדה.

אג פלאנוס (100%) - פועלת בתחום האג כימיה. מדובר בחברה יחסית מתקדמת אבל המגמה בשוק הכימי כאמור שלילית בשל המעבר לביולוגיה. למרות זאת יש סיכוי יחסית גדול שהחברה תמצא שת"פ מסחרי בשנת 2020 ותוכל לקבל השקעה תמורת אקוויטי בשנת 2021. מעריך את הפעילות ב- 20-25 מיליון דולר.

קסטרה (100%) - פועלת בשוק זרעים ושמן לקיקיון בעיקר בברזיל. החברה קרובה מאוד למכירות ופתחה כבר משרד מכירות בברזיל. ייתכן מאוד ותוכל להגיע למכירות כבר השנה, אבל אני מעריך פוטנציאל שוק נמוך יותר. הערכתי את הפעילות ב- 5 מיליון דולר.

חטיבת הזרעים - הפעילות הישנה של אבוג’ן. כאמור גם פה השוק הולך חזק מאוד לכיוון הביולוגי. אני נותן לפעילות הזו שווי מזערי של 5 מיליון דולר בשל המחקר האדיר הצבור כאן.

הפלטפורמה הטכנולוגיה של החברה – כאמור כלי מחשוב חזק מאוד המשלב ביג דאטה ואינטליגנציה מלאכותית. האמת שמדובר פה בשווי די בינארי, במידה והכלי מוכיח את עצמו (לדעתי כבר קרה עם לביא, ביומיקה וקאנוניק) מדובר בשווי שיכול להגיע גם למעל 100 מיליון דולר, אבל כרגע באופן שמרני אני מעריך אותו ב- 20 מיליון דולר. ההיתכנות הכלכלית של המודל היא בעצם שנות מחקר רבות שהוא חוסך אשר שווה הרבה מאוד כסף לחברות הבנות וחברות עתידיות שייתכן מאוד שהחברה תקים בעתיד או מתן שירותים לחברות חיצוניות שירצו להאיץ את הפיתוחים שלהם באמצעות הפלטפורמה של אבוג’ן.

אני מעריך כי נכון לנקודת זמן זו, ללביא ביו מזומן בהיקף של כ-8-17 מיליון דולר ובאבוג’ן יש כ- 31 מיליון דולר נוספים. סה"כ כ- 48 מיליון דולר כאשר לחברה אין אגורה חוב למול זה. בצרכי המזומנים הנוכחיים של החברה, המזומן מספיק ל-3 שנות פעילות, כאשר אני מעריך בשנתיים הקרובות שהחברות הבנות יחתמו על הסכמי שת"פ ומסחור שיורידו את צרכי המזומנים נטו. כמו כן אני מעריך שהחברות הבנות יגייסו בין 30-40 מיליון דולר לתוכן מבלי לדלל את בעלי המניות של אבוג’ן.

כמו כן, ויש לחברה הפסדים מועברים לצרכי מס של כ- 105 מיליון דולר אשר במידה והיו ניתנים לניצול שווים 25 מיליון דולר. בשלב זה אני מעריך אותם ב- 0.

אם לסכם את כלל שווי הפעילות המשויך לאבוג’ן, לביא ביו 69 מיליון, ביומיקה 27 מיליון , קאנוניק 15 מיליון ושלושת הפעילויות האחרות 30 מיליון דולר, פלטפורמת הניטור והחיזוי של החברה כ- 20 מיליון דולר. את המזומנים ונכס המס אני מקזז עם הכסף שהחברה שורפת בינתיים ומעריך ב-0. בסה"כ אני מגיע לשווי של 160 מיליון דולר וזה מול שווי סחיר כיום של 43 מיליון דולר.

אני חושב שהתזמון להשקיע באבוג’ן הגיע לבשלות לאחר שהמניה הגיע למחירי מציאה בשל שנים רבות של אכזבות, אבל יותר חשוב מזה, החברות הבנות עובדות חזק ולפחות 3 מהן בשלות להציף ערך נוסף לחברה למעלה.

גם מבחינה טכנית נראה שיש פה פוטנציאל גדול, אם כי המניה נעצרה ברמת התנגדות קשה באזור 600. חלק מהסיבות להערכתי הן ידיים חלשות יחסית שקנו למהלך קצר ושראו שלא עובד מיידית יצאו, הסיבה השנייה היא עדכון המדדים בפברואר (קובץ פורסם על ידי אורי טל טנא אתמול) שיביא איתו היצע של 800 אלף שח לנייר.

***גילוי נאות

הכותב הינו בעל מניות בנייר, ואינו מנהל השקעות או יועץ מורשה.

הערכת השווי הוכנה למטרות אישיות בלבד על בסיס מצגת ודוחות החברה הנמצאים באתר החברה, על בסיס מצגת משקיעים של לביא ביו שהוצגה בכנס של החברה וכן על בסיס הנחות שהוערכו באופן עצמאי ובלי מומחיות בתחומי הפעילות של החברה.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
 1. 7. אבוגין ניתוח אנליסטים? מדוע אין אנליסטים שינתחו את המניה? (לל"ת)

  מאת: סמימ | פורסם ב- 21/01/20 14:42
 1. 6. הנייר דואלי בסופו של דבר אם המניה

  מאת: דובי | פורסם ב- 20/01/20 13:23
 1. 5. סקירה מצויינת אבל יש לי תחושה

  מאת: yhooday | פורסם ב- 20/01/20 13:13
 1. 4. דמבו (לל"ת)

  מאת: ארביב | פורסם ב- 20/01/20 13:09
 1. 3. מי הכותב? (לל"ת)

  מאת: cristoper | פורסם ב- 20/01/20 13:05
 1. 2. הסקירה המושקעת של DAMBO2 עלתה

  מאת: דובי | פורסם ב- 20/01/20 13:05
 1. 1. סקירה לפנתיאון (לל"ת)

  מאת: ארביב | פורסם ב- 20/01/20 12:58

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים