סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: מומנטום הצמיחה בכלכלה האמריקאית נחלש לעומת הכלכלות האחרות

לפי האינדיקאטורים השוטפים, המודלים לחיזוי הצמיחה של ה-FED צופים שהצמיחה במשק האמריקאי ברבעון הרביעי תהיה בין 1.2% ל-1.7% בלבד

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו שבועית ומתייחס לנתוני הצמיחה של השוק האמריקאי. הצמיחה במשק האמריקאי ברבעון הרביעי צפויה להיות מתחת ל-2%. המכירות הקמעונאיות בארה"ב צמחו בחודש דצמבר בקצב יחסית גבוה ועברו את התחזיות, אך הנתונים לחודשיים הקודמים עודכנו כלפי מטה, כך שבסה"כ ניכר קיפאון במכירות הקמעונאיות בחודשים האחרונים. התרומה שלהן לצריכה הפרטית ולצמיחה ברבעון הרביעי צפויה להיות נמוכה.

גם הפעילות בתעשייה האמריקאית ממשיכה להתכווץ, לפי קצב השינוי במדד הייצור התעשייתי. יחד עם זאת, בהתאם לעלייה במדד המחירים של הסחורות שנמצאים בשימוש בתעשייה, חלקן לא סחירות, שמתואם עם מדד מנהלי הרכש בתעשייה האמריקאית (ISM) מדד מנהלי הרכש עשוי לעלות בחודשים הקרובים.

בשורה התחתונה אומר זבז’ינסקי כי לפי האינדיקאטורים השוטפים, המודלים לחיזוי הצמיחה של ה-FED צופים שהצמיחה במשק האמריקאי ברבעון הרביעי תהיה בין 1.2% ל-1.7% בלבד (תרשים 16). נראה שמומנטום הצמיחה (לא קצב הצמיחה עצמו) בכלכלה האמריקאית נחלש לעומת הכלכלות האחרות. מצב זה תומך בהמלצה שלנו על פיזור התיק מחוץ לארה"ב. 

בישראל, על פי הנתונים, למרות הקיפאון בסחר החוץ בעולם וההתחזקות המשמעותית של השקל, נתוני היצוא הישראלי היו ב-2019 יחסית טובים. יצוא הסחורות ירד בכ-1.5% בלבד לעומת ירידה של כ-0.5% ב-World trade Volume Index עד סוף אוקטובר 2019. יצוא ענף הכימיקליים עלה בחדות. לעומת זאת, יצוא התרופות ירד בחדות. בשנה הקרובה צפויה לגדול התרומה ליצוא של הגז ושל המפעל החדש של אינטל.

לעומת זאת, כמעט בכל סוגי היבוא נרשמה התמתנות. בפרט, ביבוא של מוצרי הצריכה במקביל להאטה בפדיון של ענפי המסחר, מה שעשוי לסמן האטה בצריכה הפרטית. סקר הסנטימנט הצרכני מראה שמצבם די טוב. הירידה בשיעור משקי בית שמדווחים שהם "לא סוגרים את החודש" (נמצאים בחובות לפי השאלה של הסקר) ירד גם בשנה האחרונה בהמשך למגמה משנת 2015.

נתוני מכירות הדירות החדשות ומדד המחירים הציגו עלייה חדה במכירות ב-2019  וחזרה למגמת עלייה במחירי הדירות בבעלות. מתוך סך הדירות החדשות שנמכרו ירד שיעורם של אזור המרכז ות"א ועלה המשקל של הפריפריה הדרומית והצפונית.

עוד בסקירה, זבז’ינסקי מצביע על עלייה בסיכון הפיננסי בישראל. העלייה המצטברת של מדדי המניות, מדד האג"ח הממשלתי והקונצרני בישראל מתחילת 2019 הייתה חריגה מאוד בחמש עשרה השנים האחרונות למעט שנת 2009. גם מחירי הדירות חזרו לעלות לאחרונה.

בנוסף, מרווחי האג"ח הקונצרניות נמצאים בשפל, כאשר לפי הנתונים המעודכנים שפרסם בנק ישראל, יחס החוב להון העצמי של החברות הבורסאיות נמצא במגמת עלייה כאשר כושר שירות החוב עומד ברמה נמוכה במונחים היסטוריים. האשראי במשק צומח בקצב גבוה מהתוצר. גידול נטו באשראי למגזר הפרטי (המגזר העסקי ומשקי הבית) בין השנים 2015-2019 הסתכם בכ-320 מיליארד ₪ בזמן שהתוצר העסקי עלה בכ-220 מיליארד ₪ בלבד.

כל זה קורה כאשר לקובעי המדיניות אין כמעט מרחב פעולה להגיב בכלים של המדיניות הפיסקאלית והמוניטארית להרעה בפעילות הכלכלית האפשרית. הגירעון התקציבי של הממשלה קרוב ל-4% והריבית של בנק ישראל קרובה ל-0 (נזכיר שבכניסה למשבר 2008 המספרים היו הפוכים).

אנו ממליצים בתקופה האחרונה להיחשף באפיק המנייתי בעיקר לסקטורים הדפנסיביים שאמורים להשיג ביצועים עודפים בירידות, אך להיות נחותים בזמן העליות בשווקים.

בשנים האחרונות התנהגות הסקטורים השתנתה ולא תמיד ההגדרות שהיו נכונות בעבר תופסות גם היום. לדוגמה, לא בטוח שאת סקטור התעשייה אפשר להגדיר עדיין כסקטור הצמיחה. לפחות הוא לא הוכיח שהוא ראוי לכך בשנים האחרונות, יתכן בהשפעת מלחמת הסחר או בגלל הסיבות שקשורות להתפתחויות הטכנולוגיות . גם סקטור הפיננסיים שבעבר היה נחשב לסקטור הצמיחה פחות עונה להגדרה זו בשנים האחרונות. התנהגות הבנקים ביחס למדד הכללי הייתה מתואמת באופן כמעט מלא עם כיוון תשואות האג"ח שהושפעו בעיקר מהצעדים של הבנקים המרכזיים.

גם בתוך הסקטורים עצמם נפתחו פערים בין החברות השונות. לדוגמה, בתוך סקטור הצריכה המחזורית, שנחשב לסקטור הצמיחה, הביצועים של מניית אמזון היו הפוכים לחלוטין למניות רשתות הבגדים שנפגעו מפעילותה.

כדי להגדיר איזה סקטורים עונים להגדרת הדפנסיביים היום, בדקנו ביצועים שבועיים של 25 תתי סקטורים במדד S&P 500 בהשוואה למדד הכללי בעשר השנים האחרונות ובמיוחד התמקדנו בשבועות בהם המדד הכללי ירד ב-1.5% או יותר.

מצאנו את הסקטורים שהביצועים שלהם ביחס למדד היו עדיפים בתקופות של ירידות בשווקים. אולם, לא מספיק שמניות הסקטור משיגות תשואה עודפת בזמן שהשווקים יורדים, חשוב שגם בשאר התקופות הן משיגות תשואה סבירה. לכן, הקריטריון השני הייתה התשואה הכוללת שהשיגו הסקטורים בעשור.

ארבעת הסקטורים שהציגו תשואה עודפת מאשר S&P 500 בשבועות בהם המדד הכללי ירד ביותר מ-1.5% ובמקביל השיגו תשואה מצטברת בעשור שהייתה דומה או גבוהה מהמדד הכללי היו מדיה ובידור, ציוד ושירות רפואי (Health Care Equipment & Service), שירות לקוחות ופארמה וביוטק.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים