סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פועלים: האם הקורונה תגרום להפחתות ריבית?

התפשטות הוירוס וירידות השערים בשווקי העולם העלו באופן ניכר את ההסתברות להפחתת ריבית בארה"ב; זה עשוי להספיק בכדי שבנק ישראל יצטרף ויפחית את הריבית לרמה של 0.1%

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית שלהם ומתייחסים להשפעותיו של וירוס הקורונה על השווקים בישראל ובעולם, לאחר שארגון הבריאות העולמי הכריז בשבוע שעבר על מצב חירום, נוכח עלייה במספר הנדבקים ומקרי המוות מהווירוס החדש.

הממשלה הסינית מממשיכה להיאבק בנגיף בכל החזיתות. הסגר על ערים גדולות הורחב, הלימודים במרבית מוסדות החינוך לא יפתחו אחרי חופשת החג שהוארכה, והתנועה בסין מוגבלת. תנועת הנוסעים לסין פחתה במידה ניכרת ומספר רב של חברות תעופה ביטלו את הטיסות הסדירות לסין. הבנק המרכזי בסין הודיע שיזרים כ-22 מיליארד דולר לשווקים הסיניים על מנת לתמוך בעסקים המקומיים ולאפשר נזילות בשווקים.

לעת עתה, מדדי המניות של מרבית המדינות במערב, כולל ישראל, נמצאים בין 3% ל-4% מתחת לרמות השיא האחרונות. עם זאת, ניכרת השפעה חדה על מדד השווקים המתעוררים, הנמצאים במרחק של 10% מרמת השיא האחרונה.

ענף התיירות בעולם צפוי להיפגע בשל החשש מהווירוס. ישראל סגרה שעריה בפני תיירים ועובדים מסין, כמו גם בפני כל מי ששהה בסין ב-14 הימים האחרונים טרם הגעתו לישראל. בשנת 2019 נכנסו לישראל כ-160 אלף תיירים מסין, שמהווים כ-3.4% מסך התיירים הנכנסים.

אם המגיפה והסגר בסין ימשכו זה צפוי לפגוע גם ביצוא של ישראל לסין שהיקפו מגיע ל-4.7 מיליארד דולר בשנה. הפגיעה בכלכלה המקומית היא עקיפה, כל עוד הווירוס לא הגיע לכאן, והיא גם נמוכה ביחס למדינות אחרות, שהן בעלות משקל גבוה יותר של סחר עם אסיה.

אנו מפחיתים את תחזית האינפלציה ל-1.0% ב-12 החודשים הקרובים. מדד ינואר צפוי לרדת ב-0.3%, ומדד פברואר ב-0.1%. וירוס הקורונה הביא לירידה בתנועת הסחורות והתיירות בעולם, ומחירי הנפט בעולם רשמו ירידות חדות – מחיר חבית נפט מסוג ברנט ירד בעשרה דולר מתחילת השנה, וכמו כן ניכרת ירידה חדה במחירי ההובלה בעולם, דבר שעשוי להשפיע על מחירי הסחורות. מחיר הדלק בישראל ירד בפברואר ב-2.4%.

תחזית האינפלציה מניחה השפעה של 0.2% לעליות מיסים עקיפים (מע"מ לדוגמה), על שיעור האינפלציה. בשלב זה קשה לדעת כיצד הממשלה שתקום תבחר להתמודד עם הגירעון התקציבי, חלק מהגורמים בממשלה סבורים כי ניתן להותיר את הגירעון ברמה של 3.5%, כלומר יהיה אפשר לעבור את השנה ללא העלאות מיסים כלל. מנגד, במשרד האוצר ובבנק ישראל מעדיפים שצעדי ההתאמה בתקציב יחלו כמה שיותר מהר ועוד השנה.

בנק ישראל וה-ECB מתמודדים עם אותה דילמה. האינפלציה לא מתקרבת ליעד, חרף מדיניות מוניטרית מרחיבה לאורך שנים. באירופה האינפלציה גבוהה מזו שבישראל, אך היא נמוכה מהיעד של 2% (היעד הפורמלי הוא נמוך אך קרוב ל-2%). שני הבנקים המרכזיים מתמודדים עם עלייה במחירי הנכסים – ריאליים ופיננסיים, שאינה מתורגמת לאינפלציה במדד המחירים לצרכן. שני הבנקים המרכזיים החלו לבחון את מסגרת ניהול המדיניות המוניטרית, ובכלל זה את יעדי האינפלציה. לתוצאות הבחינה צפויה להיות השפעה על המדיניות המוניטרית בעתיד.

בארה"ב לדוגמה, שגם בה האינפלציה נמוכה מהיעד של הבנק המרכזי (אך לא בהרבה), בחרו לאמץ יעד אינפלציה סימטרי של 2%, החלטה שתומכת במדיניות מוניטרית מרחיבה לאורך זמן. אימוץ יעד מעין זה באירופה או בישראל משמעו דחייה ארוכה במועד ’נרמול’ הריביות. באירופה הבעיה אולי מורכבת יותר בגלל הפערים הגדולים בין מדינות הגוש, וכן בשל העובדה שהריבית היא כבר שלילית. 

אם הריבית תפחת בארה"ב, יתכן שנראה אותה יורדת גם בישראל. התייצבות הריביות בארה"ב ובאירופה היו שיקול מרכזי בהחלטת הוועדה המוניטרית בישראל לא להפחית את הריבית. התפשטות וירוס הקורונה וירידות השערים בשווקים הפיננסיים בעולם העלו באופן ניכר את ההסתברות להפחתת ריבית בארה"ב.

אם אכן נראה הורדה כזו במהלך השנה, זה עשוי להספיק בכדי שבנק ישראל יצטרף ויפחית אף הוא את הריבית לרמה של 0.1%. האינפלציה לא צפויה להתקרב לתחום הגבול התחתון של היעד, כך שהיא לא תהווה שיקול נגד הפחתת ריבית.

ההאטה הצפויה בצמיחה ברבעון הראשון בסין תשפיע גם על הצמיחה הגלובלית. מוקדם עדיין לאמוד את מידת הפגיעה של התפשטות נגיף הקורונה על הפעילות הכלכלית הריאלית, בעיקר בסין, אך אין ספק שההתפתחויות בענפי התעופה, התחבורה, הסחר הבינלאומי, ההגירה והמעבר של עובדים, שרשרת האספקה הגלובלית, והחברות הרב-לאומיות מצביעה על נזקים לא זניחים. כלכלני גולדמן זקס העריכו שתיתכן הפחתה של חצי אחוז בתחזית הצמיחה של סין השנה, מ-6.0% ל-5.5%.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. גם זה הולך לטובת טראמפ

    מאת: omriko | פורסם ב- 02/02/20 14:33

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים