סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

וירוס הקורונה מגביר את הציפיות להפחתת ריבית בארה”ב

התשואות בארה"ב שבו לרדת ושוק האג"ח מגלם כמעט שתי הפחתות ריבית ב-12 החודשים הקרובים; בנק ישראל מתמקד ברכישות מט"ח, אבל לא ניתן לשלול הפחתת ריבית במהלך השנה

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית שלהם ומתייחסים להשפעותיו של וירוס הקורונה על השווקים. בעולם, שילוב של נתוני מקרו טובים ודוחות רבעוניים חיוביים הביאו לעליות בשווקים בשבוע האחרון, שנבלמו לקראת סוף השבוע בעקבות חששות מהתפשטות וירוס הקורונה. העלייה במספר מקרי המוות וההידבקויות מווירוס הקורונה נמשכת, אם כי, לא חלה החמרה בשיעורי ההדבקה. עד כה (8 בפברואר) דווח על כ-813 מקרי מוות בסין ומחוצה לה ועל כ-38,000 נדבקים.

מספר הנדבקים ממשיך לגדול אבל נראה שהסגר ההדוק על האזורים הנגועים בסין, וצעדי מנע במדינות המפותחות, מונעים עלייה בקצב ההידבקויות, כך לפחות על-פי הנתונים הרשמיים. השיתוק של הכלכלה הסינית והחששות מהאטה בצמיחה הגלובלית הביאו לירידה חדה במחירי הסחורות. ומחיר חבית נפט מסוג ברנט ירד לרמה של 54.5 דולר. בסוף השבוע תשואות האג"ח הממשלתיות שבו לרדת והתשואה לפדיון על אג"ח ממשלת ארה"ב ירדה לרמה נמוכה של 1.58%.

מאז 2002 סין הפכה להיות הרבה יותר פתוחה לעולם, משקלה של סין בכלכלה העולמית עלה (חלקה בתוצר הגלובלי עומד כיום על כ-19%) והצמיחה בסין מבוססת כיום יותר מבעבר על שירותים וצריכה פרטית. בנוסף חלקה של סין בתיירות הבינלאומית גדל באופן ניכר בעשור האחרון.

הפגיעה בכלכלה הסינית היא כבר משמעותית - מספר ערים בסין נתונות בסגר מוחלט, ביתר הערים נרשמת ירידה חדה בפעילות, ישנה עצירה כמעט מלאה בתיירות הפנים והחוץ בסין, ירידה חדה במסחר ובשירותים ועצירה חלקית של הייצור. נתוני הפתיחה בסין הם של צמיחה בשיעור של 6%. בהנחה שהמגיפה תימשך בחודש הקרוב, התוצר ברבעון הראשון בסין עשוי לא לגדול בכלל, ואולי אף לרדת.

הסיכוי שנתון כזה יתפרסם בסין אינו גבוה, ולמעשה כבר עתה סין מעכבת פרסום של חלק מהנתונים הכלכליים, כמו נתוני סחר החוץ לחודש ינואר. סין מצידה נקטה בשורה של צעדים על מנת לרכך את הפגיעה בכלכלה, כמו הרחבת האשראי ומתן סובסידיות למשקי בית וחברות שנקלעו לקשיים עקב ההתפתחויות האחרונות.

ההתפתחויות בענפי התעופה, התחבורה, הסחר הבינלאומי, מעבר של עובדים, שרשרת האספקה הגלובלית, והחברות הרב-לאומיות מצביעה כבר עכשיו על נזקים לא זניחים. הפגיעה במדינות אסיה היא כמובן חמורה יותר, וחלק מהבנקים המרכזיים כבר מתאימים את הריבית: בתאילנד הופחתה הריבית באופן מפתיע, בהמשך צפויה גם הפחתה בקוריאה, ויתכנו הפחתות ריבית גם במלזיה, בפיליפינים ובאוסטרליה

וירוס הקורונה מגביר את הציפיות להפחתת ריבית בארה"ב. התשואות בארה"ב שבו לרדת ושוק האג"ח מגלם כעת כמעט שתי הפחתות ריבית ב-12 החודשים הקרובים. נתוני המקרו האחרונים אומנם טובים ולא תומכים בהפחתת ריבית, אך החלטת הפד מושפעת גם מציפיות השוק והלחץ על הפד גובר. השווקים נותנים כנראה גם משקל לזה שמדובר בשנת בחירות, וכל נתון שלילי, או ירידות שערים בוול-סטריט יתורגמו מיד ללחץ מצד הממשל על הפד להפחית ריבית.

לגבי המתרחש בישראל אומרים כלכלני הפועלים כי עלייה חדה בהכנסות המדינה ממסים בחודש ינואר מהווה אינדיקציה למשק שממשיך לצמוח בקצב מהיר של 3% ואולי אף יותר. גם אינדיקטורים אחרים לפעילות הכלכלית, כמו מחזורי העסקאות בכרטיסי אשראי, מצביעים על עלייה בפעילות. הריבית הנמוכה ועליות המחירים בשווקים הפיננסיים ממשיכים כנראה להשפיע על הצריכה הפרטית, ועל הביקוש לדירות ואלו שומרים על רמת צמיחה גבוהה.

וירוס הקורונה פועל בשלב הראשון לירידת מחירים של דלק, ושירותים כמו טיסות ומלונות. ככל שהמשבר במזרח ימשך ושרשרת הייצור תפגע, יתכן שירידת המלאים תפעל לעליית מחירים. הייסוף החד בשער השקל מתחילת השנה פועל לירידת האינפלציה בטווח של החודשים הקרובים, וכמו כן אנו פחות בטוחים עתה בהנחה שמסים עקיפים יועלו עוד השנה. תחזית האינפלציה עומדת עתה על 1.0% ל-12 החודשים הקרובים, עם נטייה לעדכנה כלפי מטה (נעדכן לאחר פרסום מדד ינואר).

בנק ישראל רכש בחודש ינואר מט"ח בהיקף גדול של 2.95 מיליארד דולר, בהמשך לרכישות של 3.5 מיליארד בחודשיים הקודמים. יתרות המט"ח הגיעו לשיא של 130 מיליארד דולר. שער החליפין של השקל המשיך להתחזק גם בשבוע האחרון, ומתחילת השנה הייסוף עומד על 1.6% מול סל המטבעות האפקטיבי. היקף רכישות המט"ח של בנק ישראל הוא גדול, וניתן להעריך שבלעדיהם הייסוף בשער השקל היה חד הרבה יותר.

בנק ישראל מתמקד בשלב זה ברכישות מט"ח, אבל עדיין לא ניתן לשלול הפחתת ריבית אחת במהלך השנה, בעיקר אם נראה את הריבית יורדת בארה"ב. הייסוף החד בשער החליפין של השקל מרחיק עוד יותר את ההתכנסות של האינפלציה ליעד. הוועדה המוניטרית הבהירה שהתגובה לכוחות הפועלים לייסוף היא רכישות מט"ח, וכי כלי הריבית שמור למצב שנראה האטה בפעילות הכלכלית, או הפחתות ריבית נוספות בעולם.

התפשטות הקורונה העלתה את ההסתברות שהשווקים מיחסים בארה"ב להפחתת ריבית, ואנו סבורים כי אם תרחיש זה יתממש, בנק ישראל יגיב בהפחתת ריבית גם כן.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
 1. 5. אני גם לא חושב שיוריד, החלטה אחרונה

  מאת: האנליסט הסבלני | פורסם ב- 09/02/20 20:17
 1. 4. ברור זה לא קטע של להאמי7

  מאת: ארביב | פורסם ב- 09/02/20 15:26
 1. 3. ואתה מאמין לו? גם שינה ב-180 מעלות

  מאת: omriko | פורסם ב- 09/02/20 15:13
 1. 2. בתרחיש מסויים הקורונה תגרום לעליית מחירים

  מאת: יוקין | פורסם ב- 09/02/20 15:13
 1. 1. פאואל רמז בשישי שלא יוריד יותר

  מאת: הדר | פורסם ב- 09/02/20 14:59

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים