סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: הריבית האפסית חוזרת למרכז תשומת הלב של השווקים

הירידה בקצב התפשטות הקורונה מחוץ לסין ופתיחת המפעלים בהדרגה תורמים לירידת מפלס הדאגה בשווקים; בישראל אחרי מדד מחירים לצרכן שלילי בינואר, נערכים לעונת המדדים הגבוהים

כלכלני הראל פיננסים מפרסמים היום את המלצות ההשקעה השבועיות לשוק ההון ואומרים כי הידיעות אודות התמתנות קצב התפשטות הקורונה מחוץ לסין וחזרה לשגרה של מפעלים במחוזות מסוימים במדינה, הקלו בשבוע האחרון על מדדי המניות, שהמשיכו במגמה החיובית גם השבוע. מדד ה S&P500 עלה בשבוע האחרון 1.6% ומתחילת השנה 4.6% ומדד הנאסד"ק עלה בשבוע האחרון 2.2% ומתחילת השנה עלה כבר 8.5%. 

במבט קדימה, לאור הצעדים הגלובליים שנעשים ולאור שיעור הנדבקים הנמוך באופן יחסי למגיפות קודמות, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד ותתמקד בסין וסביבתה. בתיקי ההשקעות אנו ממליצים להמשיך להיערך באמצעות הגדלת חשיפה לישראל, שמצטיינת בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים.

בנוסף, מומלץ לפעול במישור הסקטוריאלי ע"י הקטנת החשיפה לסקטורים שהושפעו בצורה משמעותית מהנגיף כמו תעופה ותיירות ומנגד, הגדלת חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. מניות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות (ציוד לחדרי ניתוח, מסכות וכו’) אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה. בנוסף, יש לוודא בתקופות כאלו שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת.

עונת הדו"חות בארה"ב לקראת סיום עם דיווח של כ-80% מהחברות כשסה"כ התוצאות טובות מהצפי. בישראל, נפתחה השבוע עונת הדו"חות ל-2019 כשלצד תוצאות השנה שעברה, פרסום יעדי החברות לשנת 2020 תיתן תמונה טובה יותר שתשפיע על ביצועי המניות בשנה הקרובה.

בהתייחס לשוק האג"ח מציינים כלכלני הראל כי ביום שישי האחרון פורסם מדד המחירים לחודש ינואר שהיה שלילי, כשלפנינו עונת המדדים הגבוהים. לרוב, הרבעון השני של השנה מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור.

יחד עם הבחירות שבפתח והאפשרות שבשל השפעות וירוס הקורונה נראה עליית מחירים מכיוון נוסף, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות. בקונצרני , אנו ממשיכים להמליץ על גיוון תיק האג"ח גם בחשיפה לסל מפוזר של אג"ח בנקים COCO, המאפשר להיחשף לאותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה לפדיון גבוה משמעותית מהאג"חים ה"רגילים" של הבנקים. אפשרות נוספת לתקופות תנודתיות היא השקעה באג"ח קונצרני עם בטחונות איכותיות שנוטה לרדת הרבה פחות כשיש אי שקט בשווקים.

לגבי תיק ההשקעות אומרים כלכני הראל - על רקע ההתפתחויות בסין ולאור התנודתיות שעלולה להגיע גם מכיוונים אחרים כמו מלחמת הסחר או הבחירות בארה"ב, חייבים לזכור כי בקבלת החלטות השקעה הדבר המרכזי שצריך להוביל זה לא הרגש והתחושות אלא התמדה ומשמעת.

למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר, חייבים לזכור כי מגמות המרכזיות בשווקים הן הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו ההחלטה הסבירה ביותר היא שמירה על הרכב תיק יציב – שילוב אפיקי השקעה, גם אג"ח מדינה וגם קונצרני, גם שקלי וגם צמוד, גם מניות בארץ וגם בחול. מגוון רחב של אפיקים תוך ניצול הקורלציה השונה ביניהם – הם המתכון המנצח לתקופה.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים