סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פועלים על הקורונה: הכלים המוניטריים הקיימים לא בנויים להתמודד עם אירועים כאלו

הפחתת ריבית לא תשכנע את הצרכנים שחוששים מהידבקות לצאת מהבית ולהגדיל את הצריכה; ככל שחולף הזמן גוברים הסיכויים שנראה עליות מחירים בשל הפגיעה בשרשרת הייצור

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המקרו השבועית ומתייחסים למשבר הקורונה ולשבוע שהיה בשווקי המניות. ההתפתחויות בשווקים השבוע הזכירו לרבים את המשבר ב-2008, מבחינת ירידות השערים ועלייה בתנודתיות, אבל הנסיבות הן שונות: במשבר הגדול המגיפה הייתה בדמות קריסה של מוסדות פיננסיים, והפעם זה וירוס אמיתי.

גם הפרוגנוזה שונה: ההחלמה ממשבר פיננסי היא ארוכה, בעוד שממגיפה, תיתכן החלמה בעוד רבעון או שניים אם יצליחו לבלום אותה. ככל שהמגיפה תתפשט ותתארך קווי הדמיון בין השניים מתרבים. גם אם הנגיף ימוגר בעוד חודש-חודשיים, כשמזג האוויר יתחמם (אם כי אין כרגע מחקר התומך בכך), הנזקים הכלכליים הם גדולים, וצפויים לבוא לידי ביטוי בתוצאות החברות.

ענפי התעופה והתיירות הם כנראה הנפגעים העיקריים, אך יתווספו אליהם גם ענף התעשייה בשל הפגיעה בשרשרת הייצור. הצריכה הפרטית צפויה להיפגע בשל ירידות השערים בשווקים הפיננסים ואולי גם בשל החשש מהשהייה במקומות ציבוריים. חצי הכוס המלאה היא שבלימת המגיפה תעצור מהר מאוד את כדור השלג המתגלגל, ומבחינה זו זה לא דומה למשבר פיננסי. חצי הכוס הריקה היא שאנו לא באמת יודעים מתי זה יקרה.

מדדי המניות בארה"ב ובאירופה ירדו בשבוע האחרון בשיעורים של כ-12% בממוצע ובמקביל נמשכה הירידה בתשואות לפדיון על אג"ח ממשלתיות. תשואת איגרת החוב הממשלתית בארה"ב לעשר שנים הגיעה לרמת שפל של 1.15%.

מחירי הסחורות ירדו בחדות ובלטה במיוחד הירידה במחירי הנפט בעולם. מחיר חבית נפט מסוג ברנט ירד מתחילת השנה ב-27% לרמה של 49 דולר לחבית. "מדד הפחד" (ה-VIX) עלה במהלך המסחר ביום שישי לרמה של 49 נקודות וסיים את השבוע ברמה גבוהה של 40 נקודות.

כבר עתה מספר חברות בינלאומיות פרסמו אזהרות לגבי ההכנסות והרווחים בהמשך השנה. חברות כמו Apple, Microsoft, Paypal, Mastercard, ו- United Airlines הודיעו כי צפויה ירידה בהכנסות וברווחים במהלך השנה יחסית לתחזיות מתחילת השנה.

הלחץ להפחית את ריבית הפד גבר בסוף השבוע האחרון וביום שישי פרסם יו"ר הפד פאואל הודעה חריגה. בהודעה נאמר ש"הכלכלה האמריקנית עדיין איתנה, אולם וירוס קורונה מעמיד סיכונים מתפתחים בפני הפעילות הכלכלית, ולכן הבנק הפדרלי בוחן מקרוב את ההתפתחויות והשפעותיהן על התחזית הכלכלית.

הבנק המרכזי של ארה"ב ישתמש בכלים שלו כדי לפעול בצורה המתאימה לתמיכה בכלכלה". ההודעה החריגה מצד יו"ר הפד מעלה את האפשרות לפעולה מתואמת של הבנקים המרכזיים בעולם. שוק האג"ח מגלם כעת ארבע הפחתות ריבית ב-12 החודשים הקרובים, כשהראשונה שבהן צפויה בהסתברות גבוהה כבר בסוף החודש הזה.

כלכלני הבנק מתייחסים גם לבחירות שיערכו מחר ומציינים כי יום לפני הסבב השלישי של הבחירות לכנסת, ואלו לא עומדות בראש החדשות הכלכליות. בבנק מציגים גורם סיכון נוסף בישראל מלבד הקורונה והוא שתוצאות הבחירות יהיו כאלה שלא יאפשרו הקמת ממשלה ולא ניתן יהיה לאשר תקציב.

בתרחיש זה קיים סיכון שדירוג החוב של המדינה יפחת. ההאטה בצמיחה היא כנראה כמעט בלתי נמנעת, וסביר להניח שיהיה לה ביטוי גם בהכנסות המדינה ממסים בחודשים הקרובים. הגירעון התקציבי צפוי לכן לשוב ולגדול. עם זאת, הצלחה להרכיב ממשלה יכולה להוות איתות חיובי לשווקים. אנו מעריכים כי גם לאחר הקמת הממשלה לא יועלו מסים עד שתתבהר תמונת הקורונה והשפעותיה על הצמיחה.

ככל שחולף הזמן גוברים הסיכויים שנראה עליות מחירים בשל הפגיעה בשרשרת הייצור. בטווח הזמן של החודשים הקרובים צפויה השפעה ממתנת על האינפלציה בשל ירידה חדה במחירי הנפט לרמה של 50 דולר לחבית, והוזלה במחירי הנסיעות לחו"ל. בעולם מדווחים על ירידה חדה בתנועת המטענים ובעיקר של אלו מסין. המשמעות היא שבשלב מסוים המלאים יצטמצמו ונראה לחצים לעליות מחירים של מוצרי תעשייה. תחזית האינפלציה שלנו עומדת על 0.9% ל-12 החודשים הקרובים, ואם משבר הקורונה ימשך בשבועות הקרובים, סביר שהתחזית תתעדכן כלפי מעלה.

ירידות השערים בשוקי המניות שינו את המגמה בשוק המט"ח והשקל נחלש בשבוע החולף בשיעור של 1.6% מול סל המטבעות. אנו מעריכים כי בטווח הזמן הקצר, המשקיעים המוסדיים יתאימו את תיק הנכסים שלהם לירידה בשערי המניות בעולם, והם יצמצמו את גידורי המטבע.

ניתן לראות שגם בתקופת המשבר ב- 2008-2009 חשיפת המטבע של המשקיעים המוסדיים לא השתנתה הרבה. צמצום הגידורים שקול לרכישת מט"ח, ויתכן לכן שנראה המשך זחילה מעלה של שער החליפין בשבועות הקרובים.

הכלים המוניטריים הקיימים לאו דווקא בנויים להתמודד עם אירועים כאלו. הפחתת ריבית לא תשכנע את הצרכנים שחוששים מהידבקות לצאת מהבית ולהגדיל את הצריכה. ברמת הריביות הנוכחית זה גם לא מסייע במיוחד לעסקים. בכל זאת, השווקים מצפים מהבנקים המרכזיים לפעול, ועיקר הציפייה היא מהפד האמריקני, שעדיין יש לו מרחב תמרון.

באופן פרדוקסלי, הלחץ להפחית ריבית בישראל דווקא ירד, שכן המשבר בלם את הייסוף, ואם הוא יתמשך הוא אולי גם יעלה מעט את האינפלציה. רמת הריבית בישראל עומדת על רמה נמוכה של 0.25%, לא בגלל שהפעילות הכלכלית אינה תואמת את הפוטנציאל, אלא בגלל האינפלציה הנמוכה והתחזקות השקל.

אנו סבורים שבנק ישראל לא יקדים את הפד האמריקני בהפחתת ריבית, אך מאוד יתכן שילך בעקבותיו. אנו לא בטוחים מה כיוון ההשפעה של המשבר הזה על רמת הריבית בטווח הבינוני - הירידה החדה בתשואות משקפת הערכה שהבנקים המרכזיים יגיבו באגרסיביות כמו בתקופת המשבר העולמי, בעוד שלהערכתנו, המצבים אינם דומים.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. גם ב50 יורו אנשים לא ימלאו

    מאת: sham | פורסם ב- 01/03/20 14:40

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים