הכלכלן שכבר לא צופה הורדת ריבית השנה מסמן את הענף שמתקשה לחזור לפעילות
  • צילום: unsplash
הצטרפו לערוץ העדכונים שלנו

"לאור העלייה החדה באינפלציה בחודש האחרון והמשך סיכון גיאופוליטי מוגבר, לא צפוי שינוי בריבית בהחלטת הריבית הקרובה", כך מעריך יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, בהמשך לנתוני האינפלציה המפתיעים לרעה שפורסמו בשבוע שעבר, לצד נתוני התוצר לרבעון הראשון בו נרשם ריבאונד של 14% בקצב שנתי, אך עודנו נמוך מהרמה ערב המלחמה.

"לאור ההאצה הצפויה בקצב האינפלציה במהלך השנה, קשה לצפות להורדת ריבית השנה, הוסיף, כץ. לדבריו, אבדן התוצר מההשקעות בבנייה למגורים עדיין נמוכות ב-35% ביחס לרבעון השלישי של 2023, והענף העיקרי שמתקשה לחזור לפעילות סדירה הינו ענף הבנייה, זאת על רקע המחסור של פועלים. "ללא מציאת פתרון לבעיה זו, בנוסף להתאוששות בתיירות, המשק לא יוכל לחזור לפעילות סדירה", כותב כץ.

"רמת הפעילות ברבעון הראשון של 2024 עדיין נמוכה מזו של הרבעון השלישי של 2023, ערב המלחמה, ב-2.8%, ונמוכה בכ-4.5% ביחסית לרמת הפעילות הפוטנציאלית אלמלא המלחמה. למעשה, רק הצריכה הציבורית נמצאת ב-19% מעל הרמה ערב המלחמה, על רקע הזינוק בצריכה הבטחונית.

"למרות שרמת התוצר עדיין נמוכה, כעת המדיניות המוניטארית מכוונת יותר על הסיכונים הגיאופוליטיים וסיכוני האינפלציה. ספק אם נתון זה ישפיע על החלטת הריבית", כתב כץ.