יש עלייה? היקף רכישת דירות על ידי תושבי חוץ צלל ב-20% ברבעון הראשון
  • צילום: depositphotos
הצטרפו לערוץ העדכונים שלנו

רכישות תושבי החוץ ברבעון הראשון של 2024 הסתכמו ב-314 דירות, כך על פי נתוני משרד האוצר. מדובר בירידה של 20% לעומת הרבעון המקביל ב-2023.

שיעורם של רכישות הזרים מסך העסקאות עמד על 1.3% בלבד, נמוך ב-0.7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. באוצר כותבים: "חרף ציפיות של גורמים בענף הנדל"ן לגידול חד ברכישות תושבי חוץ לאחר פרוץ המלחמה, אלו עדיין לא באו לידי ביטוי בפועל".

סך העסקאות בשוק לפי נתוני האוצר ברבעון הראשון השנה, התאושש מהשפל האחרון, ועמד על 21,000 דירות - עלייה של 14% לעומת נתוני הרבעון הראשון אשתקד והרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2022. עם זאת, יש לזכור כי אותו רבעון ב-2022 כבר עמד בצל רצף העלאות הריבית של בנק ישראל (רמת העסקאות בשוק החופשי ברבעון השלישי של 2022 היתה נמוכה ב-%23 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2021).

בהשוואה היסטורית, רמת העסקאות בשוק החופשי ברבעון הראשון השנה מדרגת את אזור ב"ש במיקום היחסי
(בהשוואה לרבעונים קודמים באזור) הגבוה ביותר מבין כל האזורים. מנגד, אזור ת"א מדורג בתחתית דרוג זה, בעיקר על רקע שפל בעסקאות יד שניה. העיר חיפה, שהובילה את מספר העסקאות ברבעון הראשון אשתקד היתה היחידה מבין עשר הערים המובילות במכירות שרשמה ירידה בעסקאות, סביר להניח בין היתר על רקע חשש מהסלמה בצפון.