אינטל עוצרת את הרחבת המפעל החדש בקריית גת - אלו החברות שעשויות להיפגע
  • צילום: פלאש90, קובי גדעון
הצטרפו לערוץ הרשמי שלנו

אינטל מפסיקה את העבודות להרחבת המפעל בקריית גת. אינטל הודיעה לחברת תשתית גדולה בישראל להפסיק את העבודות, ונראה כי חברות נוספות קיבלו את ההודעה. בשוק תוהים אם העצירה נובעת יותר ממצבה של אינטל לאחר שאיבדה את ההובלה בשוק השבבים לאנבידיה או אולי בגלל המלחמה והמצב הביטחוני.

לפני שנה דווח על הקמת המפעל בהשקעה של 25 מיליארד דולר וכעת התמונה מתהפכת.

בין החברות שעשויות להיפגע מהמהלך היא לסיכו שחתמה בינואר האחרון על הסכם עבודות במפעל בהיקף של 37 מיליון דולר בתוספת מע"מ.

חברה נוספת שעשויה להיפגע היא החברה הבת של קנון הולדינס OPC (80%) שדיווחה בחודש מרץ האחרון על הקמת תחנת כוח עבור המפעל. לא ברור כעת מה יהיו ההשלכות של עצירת העבודות ואם הן יהיו זמניות או יוספקו כליל.

מי שמבצעת את עבודות התשתית של 2,000 עמודים ותקרות בגובה של 5 מטר היא חברת דניה סיבוס.

אינטל מפעילה ארבעה אתרי פיתוח וייצור בישראל, כולל מפעל הייצור שלה בקרית גת בשם Fab 28. המפעל מייצר את טכנולוגיית Intel 7, או שבבי 10 ננומטר. מפעל Fab 38 המתוכנן היה אמור להיפתח ב-2028 ולפעול עד 2035. אינטל מעסיקה בישראל קרוב ל-12,000 עובדים.

בתגובה לדיווח אינטל ציינה את הצורך להתאים פרויקטים גדולים ללוחות הזמנים המשתנים, מבלי להתייחס ישירות לפרויקט. "ישראל ממשיכה להיות אחד מאתרי הייצור והמו"פ העולמיים המרכזיים שלנו ואנחנו נשארים מחויבים לחלוטין לאזור", מסרה אינטל.