האם העסקה של אקויטל לרכישת מניות נפטא הינה השלב הראשון לקראת מחיקה?
  • צילום: פלאש 90
הצטרפו לערוץ העדכונים שלנו

חיים צוף וקובי מימון מבקשים לצמצם עוד שכבה בפירמידה שבשליטתם, המתנהלת תחת חברת אקויטל. לאחר מחיקת יואל, אקויטל, בעלת השליטה ב נפטא, פרסמה הצעת רכש לרכישת מניות נפטא, אך לא הצעת רכש מלאה.

אקויטל פרסמה הצעה לרכישת כ-22.4% מההון (כ-21 מיליון נוספות) לפי 20.50 שקל למניה, מה שמשקף פרמייה של כ-7% על מחיר הבסיס הבוקר, וגורר בהתאם עלייה חדה במניתה במסחר.

אם אכן תרשם היענות מלאה להצעה של אקויטל אזי החברה תעלה להחזקה של יותר מ-89% מההון של נפטא, זרוע האנרגיה של החברה. צריך לשאול, מדוע אקויטל לא הגישה הצעת רכש מלאה של מעל 90% אם ברצונה לקפל את הפירמידה?

אקויטל רוצה לא מהיום לפרק את הפרמידה וייתכן כי זהו השלב הראשון לפני הצעת רכש מלאה. הרי אם אקויטל היתה מגישה הצעת רכש מלאה ואחד מהגופים המוסדיים המחזיקים במניות נפטא לא יענה - אזי ההצעה תיפול בשלב מוקדם מדי.

לא מן הנמנע כי אקויטל מנסה בשלב הראשון לרכוש את אחזקות הציבור בנפטא ללא דיסקאונט על ישראמקו ושאר ההחזקות שלה. ומנגד, אקויטל תקבל את ישראמקו אינק, חברת חיפושי הגז בארה"ב שבה מחזיקה נפטא ואולי יש בה ערך חבוי. בשלב השני אקויטל תעניק פרמייה גבוהה יותר למי שלא ’נשבר’ היום. יתרת מניות נפטא מוחזקות בידי גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים, ובראשם חברות הביטוח מנורה (7.76%), מגדל (6.84%) והראל (5.43%), ומעניין יראה לראות עד כמה הם ינסו למקסם את הרווח עבור ציבור החוסכים.