”תשובה ציונית הולמת”: סמוטריץ’ מטיל מכסים על טורקיה - ומספק דלק לאינפלציה
  • בצלאל סמוטריץ
  • צילום: רונן חורש, לע"מ
הצטרפו לערוץ העדכונים שלנו

בשל הפרת הסכם הסחר המתמשך שנקט נשיא תורכיה ארדואן באופן חד צדדי בעקבות מלחמת חרבות ברזל, משרד הכלכלה והתעשייה פרסם מהלך תגובה יחד עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ’, שמטרתו "לדאוג לאינטרס הישראלי אל מול האינטרסים של הטורקים, באמצעות הפעלת מנגנון בקרה שכולל חובת רישוי שיחול על כלל המוצרים המיובאים מטורקיה ישירות לישראל".

בשנת 2023 הסתכם היבוא מטורקיה בהיקף של כ-5.2 מיליארד דולר, כולל שירותים. במשרד הכלכלה כותבים כי "כלל המוצרים המיובאים מטורקיה אינם ייחודיים וזמינים לרכישה ליבואנים הישראלים בשוק החופשי וחלק לא מבוטל מהם ניתן לייצר או לרכוש בישראל. על מנת לצמצם את הפרשי עלויות השילוח הימי, עיקר מאמצי איתור חלופות הייבוא מתמקדים במדינות אגן הים התיכון ואל מול שותפות סחר אמינות דוגמת יוון ואיטליה", כך נכתב.

אלא שבינתיים בהעדר חלופה למוצרים מטורקיה המשמשים בעיקר לענף הבנייה, ולא מן הנמנע כי העלאת המכסים תתגלגל לצרכנים. מעבר לכך המהלך הינו אינפלציוני, כלומר כזה שתורם לעליות המחירים, דווקא בתקופה מאתגרת זו. סמוטריץ’ תיאר את המהלך בפוסט בטוויטר וכתב כי "העלאת המכס על הייבוא מטורקיה היא תשובה ציונית הולמת לארדואן".

ממשרד הכלכלה נמסר כי "הנוהל החדש משלים את מגוון הפעילויות בהן נקט המשרד המיועדות לסייע ליבואנים בהן איתור מדינות חלופיות ליבוא ויצוא, הקלות בדרישות היבוא לישראל, ופיתוח כלי סיוע ליצואנים במציאת שווקים חליפיים בשווקים הבין לאומיים".