נשיא איגוד לשכות המסחר על תכנית ’נטו משפחה’: צעדים חשובים בכיוון הנכון
  • אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
  • צילום: יח"צ

בהמשך למסיבת העיתונאים בה הוצגה תכניתו הכלכלית של שר האוצר, חה"כ משה כחלון, הגיב עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, על תכנית הפחתת המסים הנקראת ’נטו משפחה’, ואמר כי אלו הם צעדים חשובים בכיוון הנכון.

לדברי לין, "אחת המטרות החשובות בהפחתת נטל המסים כיום צריכה להיות הגדלת ההכנסה הפנויה של התא המשפחתי; והתכנית אכן מכילה מס’ צעדים, כגון סבסוד צהרונים והגדלת נקודות הזיכוי, המקדמות מטרה זו".

כמו כן, הדגיש לין, "יש חשיבות גבוהה מאוד להפחתת מכסים על מוצרי צריכה, כמו בגדי תינוקות, נעליים ומכשירי סלולר; שכן בקבוצת מוצרים זו התפתחה תחרות לא הוגנת מול המגזר העסקי המסורתי משום שרכישות רבות מבוצעות דרך האינטרנט, וכאשר מחיר המוצר אינו עולה על 75$ ביבוא אינטרנטי לא מוטלים מסי יבוא, כולל מע"מ".

"הפחתת המסים בקבוצות מוצרים אלה תיצור תחרות חריפה הרבה יותר ותפעל באופן ברור להפחתת המחירים לצרכן, וגם תצמצם את אי השוויון והתחרות הלא הוגנת בין המסחר המסורתי, המשלם את מלוא המסים, לבין המסחר האינטרנטי." יחד עם זאת, ציין לין כי "יש לראות צעדים אלה לא כמהלך סופי אלא כצעדים חשובים ראשונים בכיוון של הגדלת ההכנסה הפנויה של התא המשפחתי".

מיטל פלג, מנכ"לית ארגון כתף לכתף להצהרה של שר האוצר כחלון על תכנית "נטו משפחה" להקלת יוקר המחיה על משפחות בישראל: " התוכנית עליה הצהיר היום שר האוצר הינה צעד ראשון וחשוב מאוד בעבור רבבות הורים לילדים צעירים החיים מתחת לקו העוני בישראל. הנטל הכלכלי בשנים הראשונות של הילד מהווה משקולת כבדה על המשפחה, שמשפיעה עוד שנים רבות אח"כ על פיתוח הקריירה, צבירת החובות ובניית הקן המשפחתי של זוגות ועוד יותר מכך של אמהות חד הוריות. במצבים של עול כלכלי הכל נפגע ולכן כל מהלך של הממשלה להורדת העול הכלכלי מהמשפחות הוא מבורך. עם זאת, עדיין חשוב מאוד לתמרץ ולתגמל נשים חד הוריות החוזרות למעגל העבודה בנושא תשלומי המזונות מביטוח הלאומי ויש גם להקפיד לייצר להן תמריץ חיובי".